چهارشنبه 29 فروردین، 1403

کدخبر: 5948 13:03 1402/05/10
منتظر قدرت نمایی بورس باشید

پیش بینی رشد در بورس

دسته‌بندی: بورس
منتظر قدرت نمایی بورس باشید

پیش بینی رشد در بورس

دسته‌بندی: بورس

افت های بزرگ و رشدهای کوچک، سناریو تکراری این روزهای بورس تهران شده است.

مدت هاست که بازار با افت های سنگین و رشدهای کوچک، مسیری تکراری را طی می کند. طی این مدت هر زمان که بازار منفی شده، افت های سنگینی به ثبت رسیده اما در روزهای مثبت، رشد شاخص ها بسیار کوچک بوده است.

این ذات روند نزولی است که چنین اتفاقی تکرار شود و خریداران با زحمت، بخشی از افت را جبران می کنند اما فروشندگان ناگهان با قدرتی فراوان، دوباره قیمت ها را پایین می کشند.

طی این مدت، تمام زحمات چند روزه خریداران، در یک روز توسط فروشندگان از بین می رود و بازار دوباره روند نزولی گرفته است. البته این وضعیت یک روز سرانجام به پایان می رسد که تشخیص آن، فعلا برای خبره ترین تحلیلگران بورس هم دشوار شده است.

سناریو تکراری

طی چند هفته اخیر بارها مشاهده شده که تحلیلگران اعلام کرده اند روند نزولی به پایان رسیده و بازار به زودی برمی گردد. اما این تحلیل ها اشتباه از آب درآمده اند و بازار به همان روند نزولی خود ادامه داده است.

دیروز مجددا شاهد سناریو تکراری در بازار بودیم. پس از یک افت سنگین در روز یکشنبه، دیروز بازار بخشی از این افت را جبران کرد اما رشد دیروز شاخص ها حتی به اندازه نیم درصد هم نبود. پس اصلا عجیب نیست اگر به زودی بازار دوباره یک افت سنگین داشته باشد.

دیروز معاملات نمادهای گروه خودرو مثل همیشه مورد توجه سرمایه گذاران بود و با توجه به اینکه در لیدرهای این گروه (خودرو و خساپا) معاملات نسبتا خوبی انجام شد، این امیدواری ایجاد شده که شاید بازار به اصلاح خود خاتمه دهد.

اهمیت ارزش معاملات

البته این هم یکی از سناریوهای محتمل است. اما نباید احتمال تکرار شدن اتفاقات چند ماه اخیر را دست کم گرفت. ممکن است دوباره بازار با یک فشار فروش شدید، تمام این خوش بینی های فعلی را از بین ببرد.

در حال حاضر باید بیش از هر چیزی توجهات را جلب به ارزش معاملات خرد کرد. از آنجا که روز یکشنبه ارزش معاملات رشد خوبی داشت، ممکن است این اتفاق در روزهای آینده هم تکرار شود که این می تواند سیگنال مثبتی به بازار باشد. البته دیروز ارزش معاملات نسبت به روز یکشنبه افت قابل توجهی داشت اما جا دارد همچنان ارزش معاملات با دقت رصد شود.

با توجه به وضعیت معاملات روز گذشته، برای امروز می توان رشد جزئی شاخص ها را متصور بود که اگر ارزش معاملات بالا نرود، احتمالا در نیمه دوم زمان معاملات عرضه ها افزایش خواهد داشت.

 

منبع: تیترکوتاه

برچسب: بورس ، جهان اقتصاد ، سازمان بورس ، صندوق بورس ، بورس تهران ، شاخصهای مهم بورس ، شاخص بورس ، بازار بورس ، شاخص کل بورس ، اخبار روزhttps://jahaneghtesad.com/direct/5948


  • دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است.
  • افزودن دیدگاه


JahanEghtesadNewsPaper

جستجو


  |