یکشنبه 02 اردیبهشت، 1403

کدخبر: 8307 20:30 1402/07/20

هشدار ! این گروه از افراد حتما " واکسن آنفلوآنزا " تزریق کنند

دسته‌بندی: زیربنایی ، درمان ، جامعه

هشدار ! این گروه از افراد حتما " واکسن آنفلوآنزا " تزریق کنند

دسته‌بندی: زیربنایی ، درمان ، جامعه

معاون درمان وزارت بهداشت گفت: از دو هفته گذشته به تدریج تعداد بیماران دارای علائم تنفسی افزایش یافته و هفته گذشته نسبت به هفته قبل حدود ۳۰ درصد و نسبت به دو هفته قبل، تعداد مراجعین حدود ۷۰ درصد بیشتر شده است.

دکتر سعید کریمی در برنامه امروز صبح بخیر ایران با بیان اینکه روزانه حدود ۳۰ هزار نفر به کلینیک‌های سرپایی مراجعه می‌کنند که در پی آن ۱۲۰۰ تا ۱۴۰۰ نفر بستری شده اند، افزود: با بررسی‌های صورت گرفته و انجام نمونه گیری در بیش از ۲۰۰۰ نفر، تست آنفلوآنزا بالای ۵۰ درصد مثبت شده است در حالی که وضعیت مثبت شدن تست کرونا کمتر از ده درصد است و خوشبختانه در حال حاضر وضعیت کشور از نظر بیماری کرونا نگران کننده نیست.

 

وی با اشاره به علائم آنفلوانزا گفت: تب، سرفه، بدن درد شدید، در بعضی موارد علائم گوارشی همچون استفراغ و ... از علائم نمود آنفلوآنزا است. تب به صورت ناگهانی همراه با بیحالی شدید ظاهر می‌شود. در مجموع خطرات آنفلوآنزا نسبت به کرونا کمتر و طول دوره کوتاه‌تر است.

 

معاون درمان وزارت بهداشت گفت: بیماری آنفلوآنزا قدیمی است و واکسن‌ها بر آن بسیار موثر هستند، اما ضرورتی ندارد تمام افراد واکسن را تزریق کنند. افراد دارای بیماری قلبی، تنفسی، کلیوی، بیماران دارای دیابت کنترل نشده، افراد دارای بیماری زمینه‌ای دارای نقص ایمنی، افراد سالمند و زنان باردار مستعد ابتلا به بیماری آنفلوآنزا هستند و باید واکسن را تزریق کنند. در هفته گذشته نزدیک به ۲ میلیون دُز واکسن آنفلوآنزا در کشور توزیع شده است.

 

دکتر سعید کریمی افزود: در حال حاضر بیماری آنفلوآنزا که در کشور شیوع پیدا کرده همان سویه‌های قدیمی H۱N۱ و H۳N۲ است. در ۲ سال گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و رعایت شیوه نامه‌های بهداشتی توسط مردم ویروس، زیاد نمود پیدا نکرد، اما با کاهش رعایت شیوه نامه هاو افزایش برخورد سیستم ایمنی با ویروس بیماری خودش را نشان داده است.

 

وی افزود: یکی از مهم‌ترین درمان‌های آنفلوآنزا استراحت است. افراد مبتلا به این ویروس باید پنج روز تا یک هفته استراحت کنند. استفاده از ماسک، شستن دست ها، فاصله گذاری اجتماعی و خود مراقبتی به خصوص در افراد دارای بیماری زمینه‌ای تاثیر چشم گیری در کاهش ابتلا دارد.

 

دکتر کریمی با بیان اینکه ایمنی ناشی از واکسن در خصوص کرونا بعد از گذشت ۶ ماه کاهش می‌باید تاکید کرد: توصیه می‌شود افرادی که شش ماه از تزریق نوبت قبلی واکسن خود گذشته است برای تزریق دُز یاد آور اقدام کنند.

 

وی افزود: با توجه به اینکه تجربه در خصوص کرونا، کم و در حدود دو سه سال اخیر است نمی‌توان پیش بینی قطعی از آینده ویروس کرد. کرونا به تدریج مانند آنفلوآنزا خواهد شد که با باید یکبار سالیانه واکسن را بزنیم معمولا بیماری‌های ویروسی اینگونه است که از حالت پاندمی خارج و به صورت محلی و کشوری و منطقه‌ای در می‌آید.

 

دکتر کریمی گفت: کادر درمان جانانه با ویروس کرونا مقابله کرده اند و در حال حاضر شرایط بهتر و زمان تنفسی ایجاد شده است. آمادگی‌های ایجاد شده و زیرساخت‌ها حفظ خواهد شد تا در صورت بروز مشکل بلافاصله وارد عمل شویم.

 

معاون درمان وزیر بهداشت گفت: در حال حاضر سالیانه حدود ۲۲۰۰ پزشک متخصص در تمام رشته‌ها کشور فارغ التحصیل می‌شوند. مشکلی در توزیع وجود ندارد چرا که توزیع به صورت عادلانه، از طریق سامانه و برحسب نیاز صورت می‌گیرد. مسئله جدی ماندگاری پزشکان است که بعد از دو سال طرح تعهد نیروی انسانی، پزشکان به سمت مناطق برخوردار می‌روند. ماندگاری پزشکان مسائل مختلفی از جمله امکانات رفاهی، معیشتی، مالی و ... را شامل و فقط مربوط به وزارت بهداشت نیست بلکه تمام مسئولین شهر و استان باید تلاش نمایند تا شرایط ماندگاری پزشکان را فراهم نمایند.

 

وی افزود: در سال جاری اقدامات خوبی جهت ایجاد انگیزه و ماندگاری پزشکان صورت گرفته از جمله برای حمایت بیشتر سقف کارانه در مناطق محروم برداشته شده و پلکان مربوط به درآمد پزشکان اصلاح و همچنین میزان تعرفه در بخش دولتی و خصوصی به هم نزدیک شد تا پزشکان در بیمارستان‌های دولتی فعالیت بیشتری داشته باشند.

 

دکتر کریمی افزود: تعرفه‌ها نسبت به سایر هزینه‌های پزشکی، افزایش منطقی نداشته است. بیمه‌ها باید تقویت شوند تا هزینه تمام شده خدمات پزشکی از طریق آن‌ها و نه از جیب مردم صورت گیرد. پرداخت تعرفه‌ها باید براساس قیمت تمام شده و به صورت منطقی و با حمایت بیمه‌ها صورت گیرد تا ماندگاری پزشکان و کادر درمان در تمام نظام سلامت افزایش یابد.

 

وی گفت: ۷۰۰ خدمت در حوزه دندان پزشکی وجود داد که ۲۶۷ مورد تعرفه گذاری شده اند. از این تعداد فقط حدود ۱۵ مورد تحت پوشش بیمه قرار دارد. تلاش ما این است منابعی از طریق بیمه‌ها فراهم شود تا خدمات دندانپزشکی تحت پوشش قرار گیرند همچنین زیرساخت‌های بخش دولتی نیز در حال تقویت است تا خدمت رسانی در این مراکز بیشتر صورت گیرد.

 

صد آنلاین

برچسب: واکسن آنفلوآنزا ، واکسن ، آنفلوآنزاhttps://jahaneghtesad.com/direct/8307


  • دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است.
  • افزودن دیدگاه


JahanEghtesadNewsPaper

جستجو


  |