دوشنبه 07 اسفند، 1402

کدخبر: 7283 11:52 1402/06/16
کنترل رشد مقداری ترازنامه بانک‌ها به کاهش تورم می‌انجامد

نقش رشد مقداری ترازنامه بانک ها در تورم

دسته‌بندی: اقتصاد کلان ، بانک
کنترل رشد مقداری ترازنامه بانک‌ها به کاهش تورم می‌انجامد

نقش رشد مقداری ترازنامه بانک ها در تورم

دسته‌بندی: اقتصاد کلان ، بانک

سرپرست گروه پولی و ارزی پژوهشکده پولی و بانکی گفت: کنترل رشد مقداری ترازنامه بانک‌ها به عنوان ابزار مفیدی برای کنترل تورم عمل می‌کند و همچنین به رشد اقتصادی نیز کمک خواهد کرد.

به نقل از رسانه بانک مرکزی، سجاد ابراهیمی‌ اظهار داشت: بانک مرکزی سیاست درستی را پیاده‌سازی کرده و موفق شده است تا رشد مقداری ترازنامه را کنترل کند، ا‌بخشی از رشد کل‌های پولی و همچنین افزایش نقدینگی در کشور از طریق اعتباردهی بانک‌ها صورت می‌گیرد و اگر این اعتباردهی بی‌سامان باشد ممکن است به تورم منجر شود.

سرپرست گروه پولی و ارزی پژوهشکده پولی و بانکی با بیان اینکه کنترل رشد مقداری ترازنامه می تواند برای کنترل تورم ابزار مفیدی واقع شود، تصریح کرد: اما در اجرای سیاست کنترل رشد مقداری ترازنامه دو ملاحظه وجود دارد، اول اینکه کارایی این سیاست اندازه‌ای دارد و از یک مقداری به بعد نمی‌توان انتظار داشت این سیاست به کنترل رشد نقدینگی و  کل‌های پولی منجر شود، مورد دوم اینکه دوم هم اینکه این سیاست می‌تواند به اعتباردهی به بخش تولیدی هم آسیب وارد کند، بنابراین باید به درستی و دقیق اجرا شود. 

عضو هیأت علمی پژوهشکده پولی و بانکی اضافه کرد: در مجموع رویکرد این سیاست خوب است، اما باید ملاحظات آن هم به طور جدی در نظر گرفته شود؛ ضمن اینکه موفقیت آن نیز منوط به نظارت بر نحوه اعتباردهی بانک‌ها است.

ابراهیمی تاکید کرد: ازطرف دیگر علاوه بر اعمال این سیاست، سیاست‌های مکمل دیگری که موجب رشد نقدینگی می‌شوند و عمدتا می توان آن ها را در رشد پایه پولی ببینیم نیز باید مورد استفاده قرار گیرد و تحت کنترل باشد، در واقع باید سیاست‌ها را به صورت یک مجموعه اعمال کنیم زیرا در غیراینصورت ممکن است به بخش تولید آسیب بزند و کارایی پایینی داشته باشد.

 

منبع: فارس

برچسب: جهان اقتصاد ، تورم ، بانک مرکزی ، رشد تورم ، نقدینگی ، نرخ تورم ، رشد نقدینگی ، اخبار روزhttps://jahaneghtesad.com/direct/7283


  • دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است.
  • افزودن دیدگاه


JahanEghtesadNewsPaper

جستجو


  |