دوشنبه 07 اسفند، 1402

کدخبر: 9006 14:00 1402/08/10

مقصر کمبود شیرخشک؛ تحریم یا وزارت بهداشت؟

دسته‌بندی: صنعت و معدن ، جامعه

مقصر کمبود شیرخشک؛ تحریم یا وزارت بهداشت؟

دسته‌بندی: صنعت و معدن ، جامعه

سخنگوی دولت رئیسی، کمبود شیرخشک را به تحریم آن وصل کرد و مدعی شد: بانک‌های اروپایی منجر به جلوگیری از تخصیص ارز برای مواد اولیه شیرخشک است. این درحالی که بیش از 6 ماه است، تولیدکنندگان شیرخشک در انتظار تخصیص ارز از سوی وزارت بهداشت هستند.

 از ابتدای سال جاری تولیدکنندگان شیرخشک در انتظار دریافت ارز برای شیرخشک هستند. موضوعی که حتی صدای عباس علی آبادی وزیر صنعت، معدن و تجارت(صمت) را هم در آورد. او ماه گذشته در نامه‌ای به وزیر بهداشت خواهان پرداخت ارز تولیدکنندگان شیرخشک شد. تا تولیدکنندگان شیرخشک به حیات خود ادامه دهند.

 

پیش از نامه‌نگاری وزیر صمت، رئیس انجمن شیرخشک ایران گفته بود. وزارت بهداشت حاضر به تخصیص ارز (مواد اولیه) به همه تولیدکنندگان شیرخشک نیست. اعلام کرده بود به دلیل عدم تامین ارز مورد نیاز شیرخشک از سوی دولت یک کارخانه شیرخشک خوابید. کارخانه دوم در شرف خوابیدن است.

 

نکته قابل تامل این بود که وزارت بهداشت برای واردات شیرخشک به صورت کامل ارز داده بود. یعنی از سویی به واردکنندگان مواد اولیه شیرخشک ارز نمی‌داد. می‌گفت ارز ندارم. ولی از طرف دیگر به واردکنندگان خود شیرخشک ارز می‌داد.

 

برای همین هم ماه قبل ۴ میلیون تن شیرخشک وارد کشور شد. بعد از این اتفاقات بانک مرکزی اعلام کرد. ما فقط به گروه‌های ارز می‌دهیم که وزارت بهداشت اعلام می‌کند.

 

تحریم‌های آمریکا مانع ورود مواد اولیه شیرخشک است

حال با این وجود علی بهادری جهرمی، سخنگوی دولت سیزدهم در جدیدترین اظهاراتش مدعی شده است. تحریم‌های آمریکا مانع ورود مواد اولیه شیرخشک است.

 

او افزود: آمریکایی ها مدعی آن هستند. غذا و دارو جزء کالاهای تحریمی محسوب نمی‌شوند.

 

به گفته بهادری جهرمی، بانک‌های کشورهای اروپایی به بهانه تحریم‌های ایالات متحده. باعث جلوگیری از تخصیص ارز برای مواد اولیه تولید شیرخشک شدند.

 

سخنگوی دولت رئیسی افزود: برای جایگزین این خلل دولت به طور موقت مجوز واردات شیر خشک تا سقف ۴ میلیون قوطی را صادر کرد. ۲۰۰ هزار قوطی تا به الان وارد شده است.

 

 اکوایران

برچسب: وزارت بهداشت ، قیمت شیر خشک ، شیرخشکhttps://jahaneghtesad.com/direct/9006


  • دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است.
  • افزودن دیدگاه


JahanEghtesadNewsPaper

جستجو


  |