پنج شنبه 04 مرداد، 1403

کدخبر: 1298 16:21 1402/01/08

مخالفت مجمع تشخیص مصلحت نظام با FATF

مخالفت مجمع تشخیص مصلحت نظام با FATF

در دولت قبلی موضوع fatf در مجمع تشخیص مصلحت نظام مورد بررسی قرار گرفت و رای نیاورد. باتوجه به شرایط موجود مخالفت مجمع تشخیص با fatf همچنان ادامه‌دار است.

 یکی از اعضا مجمع تشخیص مصلحت نظام اعلام کرد مجمع با fatf مخالف است.

نبوی، عضو مجمع تشخیص گفت: این موضوع یکبار در دولت قبلی به مجمع آمد و بررسی شد و به این نتیجه رسیدیم در آن مقطع با مواضعی که کشورهای اروپایی و آمریکا داشتند، تصویب این‌ها برای کشور راهگشایی ندارد. این هم روشن شد دلبستگی دولت قبلی به برجام و نتایج آن ممکن است با دیوانه‌ای مواجه شود که رییس‌جمهوری آمریکاست و نتیجه چند سال مذاکره را بر باد می‌دهد. در آن مقطع خود دولت نظرش این بود که با توجه به رأی نیاوردن این موضوع در مجمع تشخیص مصلحت نظام، آن را مسکوت بگذاریم.

وی ادامه داد:  مجمع در ارجاعات مجلس در موارد اختلافی با شورای نگهبان یک زمانی دارد و تا یک سال باید این موارد را بررسی کند که این زمان هم گذشته بود. آقای روحانی اما همان زمان مجدداً به رهبری نامه نوشتند و تقاضا کردند که ایشان اذن بدهند تا FATF دوباره در مجمع بررسی شود. این پرونده دوباره به مجمع آمد اما خیلی هم پیگیری نشد، از طرفی عمر آن دولت هم به پایان رسید و موضوع عملاً خاتمه یافت.

نبوی افزود: بخش عمده‌ای از مسائلی که در مجمع مطرح می‌شود طبعاً جنبه محرمانگی دارد اما واقعیت این است که وقتی موضوعاتی مثل FATF به رسانه‌ها و افکار عمومی راه می‌یابد و بعد یکباره از دستور کار خارج می‌شود شاید نیازمند ارائه توضیحاتی به مردم هم باشد، اینطور نیست؟

وی در پایان اعلام کرد: حالا آن چیزی که مصلحت بود و اعلام شد همین بود. یعنی نمی‌خواستند که بگویند مجمع مخالف است. نظر دولت هم این بود که این خبر اعلام نشود. آن زمان اگر به رأی‌گیری گذاشته می‌شد هم رای نمی‌آورد در نتیجه اینگونه اعلام شد

منبع: اقتصاد آنلاین

برچسب: جهان اقتصاد ، شورای نگهبان ، مذاکرات ، اخبار روز ، رسانه ، مجمع تشخیص مصلحت نظام ، افکار عمومیhttps://jahaneghtesad.com/direct/1298


  • دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است.
  • افزودن دیدگاه


JahanEghtesadNewsPaper

جستجو


  |