دوشنبه 27 فروردین، 1403

کدخبر: 326 11:32 1401/11/15
عیدی امسال چقدر است؟

فرمول محاسبه دقیق عیدی امسال

عیدی امسال چقدر است؟

فرمول محاسبه دقیق عیدی امسال

میزان پرداختی عیدی کارمندان نباید از ۶۰ روز دستمزد کمتر و از ۹۰ روز دستمزد بیشتر باشد.طبق قانون کار، کارگرانی که کمتر از ۱۲ ماه (یعنی از ۱ تا ۱۱ ماه) سابقه پرداخت حق بیمه دارند و مالیات بر حقوق آنها نیز پرداخت شده است، مشمول عیدی پایان سال هستند. البته این افراد از حداقل عیدی تعیین شده، مبلغ کمتری را دریافت می‌کنند.

با نزدیک شدن به پایان سال، بحث نحوه محاسبه مبلغ عیدی و افرادی که مشمول عیدی می‌شوند نیز دوباره داغ شده است. افرادی که مشمول قانون کار هستند یا در دستگاه‌های اجرایی و دولتی کار می‌کنند به همراه بازنشستگان تأمین اجتماعی و دستگاه‌های دولتی، چشم انتظار پرداخت عیدی پایان سال خود هستند.

طبق تصمیم و نظر شورای‌عالی کار، تمام شرکت‌هایی که زیر نظر قانون وزارت کار فعالیت می‌کنند باید به کارمندان خود به ازای یک سال کار معادل ۶۰ روز آخرین دستمزد (حداقل عیدی) و ۹۰ روز آخرین دستمزد (حداکثر عیدی)، عیدی پرداخت کنند.

طبق این دستور، میزان پرداختی عیدی کارمندان نباید از ۶۰ روز دستمزد کمتر و از ۹۰ روز دستمزد بیشتر باشد. فرمول محاسبه حداقل عیدی به صورت زیر است:

حداقل عیدی سال ۱۴۰۲ = ۶۰ x حداقل دستمزد روزانه

 

میزان عیدی امسال چقدر است؟

بر اساس تصمیم شورای‌عالی کار، حداقل دستمزد کارگران برای یک شخص مجرد پنج میلیون و ۶۷۹ هزار و ۷۵۰ تومان است. این در حالی است که، حداقل حقوق پایه مبنای محاسباتی عیدی ۱۴۰۲ است که بدون در نظر گرفتن حق مسکن و بن کارگری چهار میلیون و ۱۷۹ هزار و ۷۵۰ تومان است.

 

بنابراین، عیدی در نظر گرفته شده برای کارمندان و کارگران حقوق‌بگیر زیر نظر قانون کار در نوروز ۱۴۰۲، بین هشت میلیون و ۳۵۹ هزار تومان تا ۱۲ میلیون و ۵۳۹ هزار و ۲۵۰ تومان است

 

مبلغ عیدی برای افراد با سابقه کم از یک سال چقدر است؟

در این میان، افرادی نیز وجود دارند که سابقه پرداخت بیمه آنها کمتر از یک سال کامل است و در طول سال مشغول به کار شده‌اند. با توجه به این که سابقه کار این افراد کمتر از یک سال است آیا عیدی به آنها نیز تعلق می‌گیرد؟

 

طبق قانون کار، کارگرانی که کمتر از ۱۲ ماه (یعنی از ۱ تا ۱۱ ماه) سابقه پرداخت حق بیمه دارند و مالیات بر حقوق آنها نیز پرداخت شده است، مشمول عیدی پایان سال هستند. با این حال نحوه محاسبه عیدی برای افرادی که کمتر از یک سال سابقه پرداخت حق بیمه دارند کمی متفاوت است و معمولاً از حداقل عیدی تعیین شده، مبلغ کمتری را دریافت می‌کنند.

 

فرمول محاسبه عیدی افراد با سابقه کاری کمتر از یک سال به شرح زیر است:

 

حقوق ماهیانه ضرب در تعداد ماه نتیجه تقسیم بر ۱۲

 

به عنوان مثال، فردی با ۷ ماه کار رقم زیر را به عنوان عیدی دریافت می‌کند:

 

۴۱۷۹۷۵۵ * ۷ / ۱۲ = ۲،۴۳۸،۱۹۰

 

در جدول زیر به رقم عیدی با توجه به سابقه کار می‌پردازیم:

 

جدول عیدی ۱۴۰۲

سابقه کار میزان عیدی

یک ماه ۶۹۶,۶۲۵ تومان

دو ماه ۱,۳۹۳,۲۵۰ تومان

سه ماه ۲,۰۸۹,۸۷۵ تومان

چهار ماه ۲,۸۷۶,۵۰۰ تومان

پنج ماه ۳,۴۸۳,۱۲۵ تومان

شش ماه ۴,۱۷۹,۷۵۰ تومان

هفت ماه ۴,۸۷۶,۳۷۵ تومان

هشت ماه ۵,۵۷۳,۰۰۰ تومان

نه ماه ۶,۲۶۹,۶۲۵ تومان

ده ماه ۶,۹۶۶,۲۵۰ تومان

یازده ماه ۷,۶۶۲,۸۷۵ تومان

یک سال (حداقل) ۸,۳۵۹,۵۰۰ تومان

یک سال (حداکثر) ۱۲,۵۳۹,۲۵۰ تومان

منبع: جهان صنعت

برچسب: جهان اقتصاد ، بیمه ، حق مسکن ، عیدی کارگران ، قانون کار ، اخبار روز ، عیدیhttps://jahaneghtesad.com/direct/326


  • دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است.
  • افزودن دیدگاه


JahanEghtesadNewsPaper

جستجو


  |