جمعه 24 فروردین، 1403

کدخبر: 1077 18:50 1401/12/22

روز سخت شورای عالی کار/ برنده چانه‌زنی دستمزد ۱۴۰۲ کارگران چه کسی بود؟

دسته‌بندی: سیاست‌گذاری ، بیزنس

روز سخت شورای عالی کار/ برنده چانه‌زنی دستمزد ۱۴۰۲ کارگران چه کسی بود؟

دسته‌بندی: سیاست‌گذاری ، بیزنس

در حالی هر ساله جلسات جدی شورای عالی کار با محوریت عدد و رقم سبد معیشت وارد چانه‌زنی مزدی می‌شد که امسال شرکای اجتماعی به توافقی برای تعیین رقم سبد معیشت نرسیدند؛ به همین دلیل پیش‌بینی‌ها این است که امسال تعیین دستمزد سخت‌تر باشد.

 روز گذشته کمیته مزد به منظور تعیین عدد و رقم سبد معیشت کارگران تعیین شد اما باز هم به دلیل اختلاف بین شرکای اجتماعی بدون نتیجه پایان یافت.

یکی از تأکیدات نمایندگان کارگران برای ورود به بحث چانه‌زنی مزدی، تعیین عدد و رقم سبد معیشت است.

«علی خدایی»، نماینده کارگران در شورای عالی کار در انتقاد به عملکرد دولتی‌ها در جلسات کمیته مزد گفت: علی‌رغم برگزاری جلسات مکرر کمیته دستمزد، هنوز نرخ سبد معیشت نهایی نشده است. نمایندگان کارگری این کمیته نتوانسته‌اند با اعداد و ارقام مطلوب دولتی‌ها موافقت کنند.

وی تأکید کرد: امیدواریم کارفرمایان و دولتی‌ها به خصوص نمایندگان دولت حاضر به پذیرش این واقعیت بشوند که اوضاع معیشت کارگران بحرانی است و بایستی افزایش دستمزد مطابق با تورم هزینه‌های زندگی صورت گیرد.

این نماینده کارگران ادامه می‌دهد: تعیین رقم سبد معیشت، تکلیف شورای عالی کار و الزام بند دوم ماده 41 قانون کار است؛ ما مصوبه سال 1396 شورای عالی کار را داریم که بایستی هر سال سبد معیشت قبل از ورود جدی به تعیین دستمزد، محاسبه و نرخ‌گذاری شود.

درحالی رقم سبد معیشت کارگران تعیین نشد که امروز 22 اسفندماه جلسه شورای عالی کار با حضور وزرای عضو شورا و سایر شرکای اجتماعی برگزار می‌شود و به نظر می‌رسد دستمزد 1402 کارگران امروز تعیین شود.

«سید صولت مرتضوی» وزیر کار پیش‌تر در مورد تهیه حداقل مزد کارگران گفته بود: تعیین حداقل دستمزد کارگران در مذاکره سه‌جانبه بین نمایندگان کارگران، کارفرمایان و دولت تعیین می‌شود و امیدواریم تا قبل از پایان سال جاری حداقل دستمزد کارگران مشخص و اعلام شود.

مرتضوی افزود: جلسات کمیته دستمزد تشکیل شده و نشست‌های چندجانبه از نمایندگان کارگران، کارفرمایان و دولت به جمع‌بندی می‌پردازند اما اشتباه برخی افراد این است که فکر می‌کنند وزیر کار دستور می‌دهد تا حداقل مزد مشخص شود در حالی که قانون گفته نمایندگان کارگر، کارفرما و دولت اگر با هم اتفاق نظر داشتند با رأی اکثریت تعیین می‌شوند.

وی این را هم گفت:‌ هر سال مقتضیات برای تعیین دستمزد متفاوت است و این‌گونه نیست که برای یک سال حداقل مزد را مشخص کنیم و برای چند سال اجرا شود.

به گفته وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، امیدواریم تا پایان سال حداقل دستمزد کارگران مشخص شود.

«هادی ابوی»، نماینده کارگران در شورای عالی کار گفت: منتظر گزارش کمیته مزد در جلسه شورای عالی کار برای تعیین هزینه سبد معیشت و سپس چانه‌زنی درباره دستمزد 1402 کارگران هستیم.

وی با اشاره به اینکه دوشنبه 22 اسفندماه 1401 جلسه شورای عالی کار با حضور شرکای اجتماعی برگزار می‌شود گفت: به نظر می‌رسد که این جلسه مذاکرات مزدی جدی باشد. نمایندگان کارگران منتظر گزارش کمیته مزد درباره هزینه‌های سبد معیشت در جلسه شورای عالی کار هستند تا بتوانند آن را ملاک برای تعیین دستمزد قرار دهند.

* با دولتی‌ها به توافق نرسیدیم

«محسن باقری»، رئیس کارگروه مزد کانون عالی شوراهای اسلامی کار کشور درباره جلسه روز گذشته کمیته مزد گفت: با هر شیوه‌ای که می‌خواهیم محاسبات نرخ سبد معیشت را انجام دهیم، با وزارت اقتصاد به چالش می‌خوریم و نمایندگان کارفرمایی هم که منافع خود را همسو با نظرات دولتی‌ها می‌بینند، پشت آنها در‌ می‌آیند.

باقری گفت: سبد معیشت مبنای چانه‌زنی طرفین برای ورود به جلسات شورای عالی کار است اما از آنجایی که این رقم فعلاً مشخص نشده است لذا کار شورای‌ عالی کار، سخت‌تر خواهد بود؛ لکن از آنجایی که در جلسه امروز وزرا حضور دارند که از لحاظ اطلاعات قاعدتاً بسیار بالاتر از نمایندگان خودشان هستند، امیدوار هستیم به اجماع مناسب و شایسته‌ای برسیم.

 

منبع: تسنیم

برچسب: جهان اقتصاد ، سبد معیشت کارگران ، اخبار روز ، سید صولت مرتضوی ، هادی ابوی ، محسن باقریhttps://jahaneghtesad.com/direct/1077


  • دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است.
  • افزودن دیدگاه


JahanEghtesadNewsPaper

جستجو


  |