جمعه 24 فروردین، 1403

کدخبر: 3473 14:21 1402/03/16

در کنار معادن لرستان صنایع فرآوری شکل بگیرد

دسته‌بندی: استان‌ها ، معادن

در کنار معادن لرستان صنایع فرآوری شکل بگیرد

دسته‌بندی: استان‌ها ، معادن

رئیس سازمان صمت لرستان خواستار ایجاد زنجیره های تولید منطقه ای شد.

بهمن جعفری با اشاره به برگزاری نشست با حضور استاندار، معاون وزیر صمت و همچنین مدیران کل صنعت معدن تجارت استان های اصفهان، مرکزی، همدان، قم و لرستان به میزبانی استان و همچنین مدیرکل طرح و برنامه وزارت صمت بیان کرد: اهداف این نشست هماهنگی جهت ارتقاء جذب سرمایه گذاری در لرستان و همچنین استفاده از ظرفیت های استان های برخوردار از لحاظ صنعتی و معدنی است.

جعفری بیان کرد: در این نشست ایجاد زنجیره های تولید منطقه ای با استان های اصفهان، مرکزی، همدان و قم بر اساس پتانسیل های مشترکی که وجود دارد و همچنین در خصوص آخرین وضعیت پروژه های نیمه تمام و نحوه تأمین مالی این پروژه ها و چگونگی احیاء واحدهای صنعتی راکد تبادل نظر شد و هماهنگی هایی در راستای رفع موانع صنعتی صورت گرفت.

وی اضافه کرد: قرار شد یک مصوبات کلی از ستاد تسهیل ملی اخذ شود و این مسائل و مشکلات واحدهای صنعتی به عنوان یک نسخه واحد پیچیده شود و از طرفی تسهیلات وجوه اداره شده ای که در سنوات گذشته به واحدهای صنعتی پرداخت شده و الان در سیستم بانکی بلاتکلیف هستند را پیگیری و تعیین تکلیف کنیم.

رئیس سازمان صمت لرستان افزود: در راستای توازن سرمایه گذاری و اجرایی شدن مباحثی که مربوط به سازمان گسترش، نوسازی و صنایع معدنی ایران است جهت بازسازی و نوسازی واحدهای صنعتی که در استان های اصفهان، مرکزی، همدان، قم و لرستان وجود دارد مسائلی را در قالب سامانه های وزارت صمت داریم که در خصوص ساماندهی و ارائه پیشنهادات واحد جهت تسهیل امورات متقاضیان و افزایش میزان تسهیلات و کمک به جذب منابع ملی بحث شد.

وی افزود: یکی دیگر از مباحثی که در این نشست مطرح شد استفاده از برندهای معتبر صنعتی و معدنی است که در استان های برخوردار وجود دارند تا با هدایت صحیح در استان های همجوار با توجه به پتانسیل هایی که در لرستان است، سرمایه گذاری هایی انجام دهند و سوق دادن صنایع فولادی و پایین دستی با توجه به اینکه محدودیت های آبی در استان های اصفهان و مرکزی داریم تلاش می کنیم که با هماهنگی مدیران صمت این استان ها سرریز سرمایه گذاری آن ها به سمت لرستان هدایت شود.

جعفری بیان کرد: با توجه به منابع آبی مطلوبی که در لرستان است، ما یک تخصیص ۸۰ میلیون مترمکعبی جهت صنعت داریم که الان حدود ۲۰ درصد آن در حال استفاده است.

این مسئول گفت: یکی از ظرفیت های خوب استان وجود مواد معدنی نظیر سیلیس، کربنات کلسیم، تالک و فلدسپات است که استفاده بسیار بالایی در صنایع، کاشی، فولادی و فلزی دارند.

وی ادامه داد: ما تقاضا کردیم این صنایع بزرگی که در این استان ها استقرار دارند جهت تأمین مواد اولیه زنجیره های ارزش و تولیدی در حوزه صنایع معدی شکل بگیرند تا مواد معدنی به صورت خام از لرستان به استان های مرکزی، همدان، اصفهان و قم انتقال پیدا نکند بلکه در کنار معادن صنایع فرآوری شکل بگیرد و محصول نهایی به این استان ها ارسال شود که هزینه حمل و نقل پایین تر و ارزش افزوده بالاتری دارد و در استان ایجاد اشتغال خواهد داشت.

رئیس سازمان صمت لرستان افزود: این سلسله نشست ها استمرار خواهد داشت و با هماهنگی وزارت صمت و پنج استان حاضر در نشست امیدواریم که در آینده شاهد ارتقاء سرمایه گذاری در استان و همچنین ارتقاء ظرفیت تولید واحدهایی که زیر ظرفیت فعالیت می کنند باشیم.

وی گفت: ما در این نشست ها و گردهمایی ها مصوب کردیم کارگروهی تشکیل شود تا در سطح کارشناسان و معاونین این سازمان ها مشکلات را پیگیری کنند و نتایج را به وزارت ارسال کنیم که تصمیمات خوبی در خصوص این استان ها گرفته شود و شاهد رشد و رونق تولید در لرستان باشیم و زمینه تکمیل طرح های نیمه تمام ما فراهم شود و این واحدها به چرخه تولید بیایند و به رشد اقتصادی استان و همچنین ایران کمک کنند.

برچسب: جهان اقتصاد ، نوسازی ، اخبار روز ، بازسازی ، سازمان صمت ، ستاد تسهیل ، معادن لرستان ، بهمن جعفری ، صنایع فراوریhttps://jahaneghtesad.com/direct/3473


  • دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است.
  • افزودن دیدگاه


JahanEghtesadNewsPaper

جستجو


  |