پنج شنبه 31 خرداد، 1403

کدخبر: 1241 08:08 1402/01/04

خاندوزی میزان سرمایه گذاری روسیه در ایران را افشا کرد

دسته‌بندی: تجارت ، اقتصاد بین الملل

خاندوزی میزان سرمایه گذاری روسیه در ایران را افشا کرد

دسته‌بندی: تجارت ، اقتصاد بین الملل

خاندوزی با افشا میزان دقیق سرمایه گذاری روسیه در اقتصاد ایران طی دو سال اخیر را بیش از 2.76 میلیارد دلار اعلام کرد.

احسان خاندوزی گفت: صادرات غیرنفتی ۵۳ میلیارد دلاری نیز در ۱۱ ماهه امسال ۱۲ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش داشته است. واردات هم در همین بازه زمانی ۶۰ میلیارد دلار بوده که نشان می‌دهد «اقتصاد ایران را نمی‌توان منزوی کرد».

وزیر اقتصاد و دارایی، با شاره به اینکه، ایران به بالاترین سطح صادرات نفت خود در حداقل دو سال گذشته دست یافته است و از رکورد قبلی یعنی ۱.۳ میلیون بشکه در روز پیشی گرفته است. گفت: روسیه در سال مالی اخیر، ۲.۷۶ میلیارد دلار در پروژه‌هایی صنعتی، معدنی و حمل‌ونقل ایران سرمایه‌گذاری کرده است.

خاندوزی تاکید کرد: ما روابط خود با روسیه را استراتژیک تعریف می‌کنیم و در بسیاری از جنبه‌ها به ویژه روابط اقتصادی با یکدیگر همکاری می‌کنیم. چین و روسیه دو شریک اصلی اقتصادی ما هستند و ایران با اجرای توافقات راهبردی روابط خود را با آن‌ها گسترش خواهد داد.

خاندوزی همچنین گفت که مناقشه اوکراین "تاسف بار" است. "روسیه و برخی از کشور‌های دیگر علاقمند به استفاده از مکانیسم‌هایی مانند قرارداد‌های پولی متقابل یا سواپ‌های تجارت محور هستند. "

خاندوزی در این باره گفت: ما نه تنها با روسیه بلکه با چین و دیگر شرکا از جمله ترکیه در این زمینه مذاکره کرده ایم.

از نظر فنی، این شبکه مالی بین ایران و روسیه وضعیت بهتری نسبت به شبکه‌های دیگر دارد. خاندوزی گفت که ایران در ماه گذشته، علیرغم تحریم‌های آمریکا، به بالاترین سطح صادرات نفت خود در حداقل دو سال گذشته دست یافته است و از رکورد قبلی یعنی ۱.۳ میلیون بشکه در روز پیشی گرفته است.

خاندوزی از کارنامه دولت دفاع کرد و گفت که دولت در نظر دارد بانک مرکزی را اصلاح کند که "برای دستیابی به اهداف تورمی پاسخگو خواهد بود". همچنین «اختیار لازم برای کنترل رویه‌هایی که عرضه پول را ایجاد می‌کنند» داده می‌شود.

خاندوزی افزود: " توانستیم نرخ رشد عرضه پول را که در سال گذشته ۳۹ درصد بود، کاهش دهیم. وی یادآور شد: تا پایان سال مالی (۱۴۰۱) این عدد به ۳۰ درصد برسد. ما مصمم به کاهش نرخ تورم هستیم.

خاندوزی گفت: دولت برای افزایش درآمد‌های غیرنفتی، وصول مالیات را از طریق مبارزه با فرار‌های مالیاتی افزایش داده و در عین حال مالیات شرکت‌ها را ۵ درصد کاهش داده است.

خاندوزی خاطرنشان کرد: زمانی که کشور با مشکلات اقتصادی دست و پنجه نرم می‌کند قطعا مسئولان بیش از گذشته تلاش می‌کنند و وقت بیشتری را برای خدمت به مردم می‌گذارند.

 

منبع : باشگاه خبرنگاران جوان

برچسب: جهان اقتصاد ، صادرات غیر نفتی ، احسان خاندوزی ، وزیر اقتصاد ، اخبار روز ، سرمایه گذاری روسیهhttps://jahaneghtesad.com/direct/1241


  • دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است.
  • افزودن دیدگاه


JahanEghtesadNewsPaper

جستجو


  |