سه شنبه 08 خرداد، 1403

کدخبر: 5388 21:58 1402/04/24
امام جمعه عراق مبلغ بدهی به ایران را فاش کرد

امام جمعه بغداد: آمریکایی ها در عراق بحران برق ایجاد کرده اند.

امام جمعه عراق مبلغ بدهی به ایران را فاش کرد

امام جمعه بغداد: آمریکایی ها در عراق بحران برق ایجاد کرده اند.

امام جمعه بغداد: اکنون ما به ایران ۶ میلیارد دلار بدهکار هستیم

امام جمعه بغداد گفت: اکنون دولت ایران خواستار پرداخت این مبالغ شده، اما آمریکایی‌ها مانع این کار می‌شوند که نتیجه آن قطع گاز از سوی ایران شده است.

آیت الله مجاهد سید یاسین موسوی در خطبه‌های نماز جمعه بغداد با اشاره به بحران برق در عراق، گفت: مسئله برق برای مردم عراق امری حیاتی است، زیرا این کشور در تابستان بالاترین دما در سطح جهان را دارد.

وی افزود: آمریکا طی دو دهه گذشته به عمد باعث ادامه بحران برق در عراق شده است، و بسیاری از وزرای برق عراق در دولت‌های مختلف از این امر شاکی بودند که پس از انعقاد قرارداد با شرکت‌های مختلف از جمله شرکت‌های آلمانی، متاسفانه آمریکایی‌ها دخالت کرده و مانع حل بحران برق در کشور می‌شوند.

آیت الله موسوی در ادامه بیان کرد: آمریکایی‌ها حتی مانع رسیدن گاز برای تولید برق می‌شوند. عراق از کشورهای بسیاری درخواست خرید گاز کرده است، اما تنها ایران این امر را پذیرفته، اما با این وجود آمریکا به بهانه تحریم مانع پرداخت هزینه گاز به جمهوری اسلامی ایران شد و هم اکنون ما به ایران شش میلیارد دلار بدهکار هستیم.

امام جمعه بغداد با اشاره به این که جمهوری اسلامی ایران طی سال‌های گذشته نسبت به این امر صبوری به خرج داده است، بیان کرد: اکنون دولت ایران خواستار پرداخت این مبالغ شده، اما آمریکایی‌ها مانع این کار می‌شوند که نتیجه آن قطع گاز از سوی ایران شده است.

وی همچنین گفت: هادی العامری رئیس ائتلاف فتح در روزهای گذشته اعلام کرد که باید برای بازیابی استقلال عراق متحد شویم، واین سخن بدین معناست که آمریکا استقلال کشور را در همه عرصه‌ها نشانه رفته است، و آنها مسوول همه بحران‌های عراق هستند.

وی در پایان با اشاره به رفتارهای غیر دیپلماتیک سفیر آمریکا در عراق، گفت: دولت کنونی عراق تلاش دارد مشکلات کشور را حل کند، اما آمریکایی‌ها با همه توان به دنبال چالش آفرینی برای تخریب او هستند.

 

منبع: فردای اقتصاد

برچسب: ایران ، عراق ، آمریکا ، صادرات گاز ، قطع برق ، بحران برق ، اخبار روز، جهان اقتصاد ، غیردیپلماتیک ، سفیر آمریکا ، استقلال عراق ، دولت ایرانhttps://jahaneghtesad.com/direct/5388


  • دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است.
  • افزودن دیدگاه


JahanEghtesadNewsPaper

جستجو


  |