شنبه 23 تیر، 1403

کدخبر: 12397 03:50 1402/11/15
مدیرعامل شرکت توزیع برق استان اصفهان خبر داد:

افتتاح و بهره برداری از ۳۴۵ پروژه در سطح استان با ۷۲۵ میلیارد تومان اعتبار

مدیرعامل شرکت توزیع برق استان اصفهان خبر داد:

افتتاح و بهره برداری از ۳۴۵ پروژه در سطح استان با ۷۲۵ میلیارد تومان اعتبار

مدیرعامل شرکت توزیع برق استان اصفهان در نشستی با خبرنگاران با گرامیداشت ایام دهه فجر و معرفی پروژه های شرکت در یکسال گذشته، از شش سرفصل شش سرفصل شامل تامین برق متقاضیان جدید، پروژه تبدیل سیم های مسی هوایی به شبکه خودنگهدار، هوشمندسازی مشترکان با هدف رویت پذیری و کنترل پذیری، تعریف بهینه سازی روستاهای استان با عنوان پروژه بهارستان، اجرای پروژه های رفع افت ولتاژ و بهینه سازی شبکه، راه اندازی ابر ششم فهام کشور و راه اندازی نیروگاه های کوچک مقیاس و پشت بامی از دهه فجر سال گذشته تا دهه فجر امسال خبر داد.

حمید علاقمندان با اشاره به اینکه شرکت توزیع برق استان با پوشش ۲۳ شهرستان استان اصفهان بلحاظ تعداد مشترکان و وسعت شبکه از بزرگترین شرکت های توزیع در کشور محسوب می شود، گفت: در دهه فجر امسال، ۳۴۵ پروژه با اعتباری بالغ بر ۷۲۵ میلیارد تومان توسط شرکت توزیع برق استان اصفهان افتتاح و به بهره برداری می رسد.

 

او توضیح داد: برخی از پروژه های توزیع برق استان مانند ساختمان جدید سامانه های شرکت در بختیاردشت، ستادی بوده و برخی بعنوان پروژه های بزرگی در سطح کشور مطرح است که می توان از پروژه برق رسانی پشتکوه در منطقه کلوسه و نصب تجهیزات مناسب در مناطق صعب العبور نام برد.

 

علاقمندان در معرفی پروژه های دهه فجر امسال گفت: در شرکت توزیع برق استان اصفهان، این پروژه ها را در شش سرفصل به بهره برداری رسانده ایم که اولین سرفصل مربوط به تامین برق 30هزار متقاضی جدید با برآورد 200میلیارد تومان اعتبار است که اکنون مجموع مشترکان تحت پوشش توزیع برق استان به یک میلیون و 630هزار نفر افزایش یافت.

او، دومین سرفصل را، تبدیل سیم های مسی هوایی به شبکه کابل خونگهدارعنوان کرد که بالغ بر یکهزاروصد کیلومتر شبکه کابل خودنگهدار با اعتباری بالغ بر 200میلیارد تومان در این مدت احداث گردیده و اکنون بیش از 60درصد از شبکه توزیع برق استان مجهز بهکابل خودنگهدار شده است.

 

هوشمندسازی مشترکان، سرفصل سومی است که مدیرعامل توزیع برق استان اصفهان مطرح کرد و گفت:  به لطف الهی، امکان رویت پذیری و کنترل پذیری 18هزارو531 مشترک شرکت توزیع برق استان را فراهم ساختیم. این پروژه با اعتبار 110میلیارد تومان اجرا شده است. او افزود: در حال حاضر،  84هزارو 856 مشترک تحت پوشش، رویت پذیر هستند که از این تعداد، 18هزارو 531مشترک نیز کنترل پذیر هستند.

 

حمید علاقمندان از پروژه بهارستان نام برد و گفت: در این پروژه، تعریف بهینه سازی شبکه های برق روستاهای استان مشخص گردیده است که امسال شبکه برق 90 روستا را با اعتبار 80میلیارد تومان بطور کامل بهینه سازی و به روزرسانی نموده ایم. همچنین، طی سه سال گذشته، شبکه برق 650روستا در استان اصفهان از یکهزارو 321 روستای تحت پوشش شرکت توزیع برق استان در طرح بهارستان  کاملا بهینه سازی شده اند.

او در صحبت از اجرای پروژه رفع افت ولتاژ و بهینه سازی شبکه با اعتبار 110میلیارد تومان برای مشترکان استان بویژه در نقاط دوردست، بعنوان دیگر سرفصل های اقدامات توزیع برق استان اصفهان، گفت: با اجرای این پروژه، مشکلات ما در نقاط دوردست برطرف می گردد.

 

مدیرعامل شرکت توزیع برق استان از راه اندازی ابر ششم فهام کشور با اعتبار 25میلیارد تومان خبر داد و افزود: برق مصرفی بیش از 600هزار مشترک در سطح کشور که شامل 25 استان می شود، در این سامانه قابل رویت است.

او دیگر سرفصل پروژه های توزیع برق استان را، اجرای طرح نیروگاه خورشیدی کوچک مقیاس  با تسهیلات حمایتی نامید و یادآور شد: امسال 550 نیروگاه کوچک با ظرفیت 4مگاوات به بهره برداری رسیده است. چنانچه، اکنون میزان برق تولیدی نیروگاه های کوچک و پشت بامی توزیع برق استان اصفهان به 24مگاوات و کسب رتبه اول کشوری در بازه زمانی سه ساله رسیده است.  

 

علاقمندان درباره مقابله با سرقت تجهیزات برق، بیان کرد: طول شبکه های شرکت توزیع برق استان به 42هزار کیلومتر می رسد که دو کیلومتر از قطر کره زمین یا طول خط استوا بیشتر است که پهناور بودن شبکه، زمینه سرقت ها را بیشتر نموده است.

مدیرعامل توزیع برق استان اصفهان درباره هزینه مصرف انرژی صنایع اعلام کرد: سبد هزینه مصرف انرژی در صنایع کشور تاکنون کمتر از 3درصد بوده است. در حالیکه در کشورهای دیگر بالای 10درصد است.  او تاکید کرد: لازم است صنایع در صادرات خود، هزینه انرژی مصرفی را محاسبه و به مقایسه نرخ تمام شده تولید برق توجه نمایند.

 

شرکت توزیع برق استان اصفهان دارای پایین ترین میزان تلفات برق در سطح کشور

در ادامه، معاون برنامه ریزی شرکت توزیع برق استان اصفهان تبدیل سیم مسی به کابل خودنگهدار را از پروژه های مهم توزیع برق استان نامید و گفت: با اجرای این پروژه، کاهش سرقت تاسیسات برق، افزایشی قابلیت اطمینان و بهینه سازی شبکه تحقق یافته است.

رسول روستایی با بیان آنکه میزان سرقت شبکه ها در دوبخش سیم های مسی و ترانسفورماتور به کمتر از ۳ میلیارد تومان کاهش یافته‌است، اعلام کرد: در نتیجه تبدیل سیم ها به کابل خودنگهدار، رفع افت ولتاژ، کاهش تلفات شبکه و کاهش تعداد دفعات قطعی برق را شاهدیم.

 

او افزود: با انجام پروژه‌های کاهش تلفات و بهینه سازی، اکنون کاهش تلفات در توزیع برق استان اصفهان به کمتر از ۷درصد رسیده است که این رقم، پایین ترین میزان تلفات برق در سطح کشور و نزدیک به استانداردهای جهانی است که با تلاش همکاران، اکنون شرکت توزیع برق استان در رده سه شرکت برتر در سطح کشور قرار گرفته است.

به گفته روستایی، شاخص ترین پروژه توزیع برق استان، فیدرگیری از پست های آران و بیدگل، پست علویجه در نجف آباد و پست شهرک رازی است. همچنین، در زمینه کنترل پذیری، بالاترین تعداد نصب کنتورهای هوشمند در سطح کشور را داریم که چون شبکه های ما بصورت مویرگی در سطح استان گسترده شده، از طریق روشهای مکانیزه، رویت پذیری، الگوریتم هوشمندسازی و سامانه دورباند امکان شناسایی نقاط فراهم می گردد که در نتیجه، کاهش سرقت ها بویژه ترانس تحقق می یابد.

 

74درصد مشترکان طبق الگو و ۲۶درصد خارج از الگوی مصرف هستند

در این نشست، معاون فروش و خدمات مشترکان شرکت توزیع برق استان اصفهان با اشاره به ضرورت ورود صنایع به تولید سالانه ۱درصداز برق مصرفی خود از طریق احداث نیروگاه های تجدیدپذیر، پایین بودن نرخ برق در کشور را از دلایل فقدان انگیزه در بین شرکت های خصوصی برای احداث نیروگاه و تولید برق دانست و در ادامه افزود: نادیده گرفتن اصول و قواعد مقررات نظام مهندسی ساختمان در زمینه کاهش مصرف انرژی نیز به همین دلیل است.

جعفر بحرینی گفت: با تصویب قانون مانع زدایی از صنعت برق، صنایع موظف به تامین بخشی از برق مصرفی خود از طریق احداث نیروگاه و یا خرید برق از بورس هستند.

 

او با بیان آنکه ۷۴درصد مشترکان در سطح استان طبق الگوی مصرف و ۲۶درصد خارج از الگوی مصرف قرار دارند، به تشریح چگونگی محاسبه برق مصرفی مشترکان پرداخت و افزود: مشترکانی که با کاهش الگوی مصرف (ماهانه کمتر از ۳۰۰ کیلووات در فصل گرم و ۲۰۰ کیلووات در فصل سرد) باشند، هزینه قبض برق آنها کاهش می یابد. در واقع، برای مشترکان پرمصرف میزان محاسبه کیلووات ساعت نسبت به مشترکان کم مصرف افزایش می یابد. او افزود: زمانی که مشترکان خارج از الگو، برق مصرف می کنند، ناترازی ایجاد می شود که امکان قطع برق نیز وجود دارد.

 

 

 

برچسب: اصفهان ، شرکت توزیع برق استان اصفهان ، توزیع برق استان اصفهانhttps://jahaneghtesad.com/direct/12397


  • دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است.
  • افزودن دیدگاه


JahanEghtesadNewsPaper

جستجو


  |