شنبه 20 خرداد، 1402

کدخبر: 1204 17:36:00 1402-01-01

اظهارات وزیر ارتباطات درباره فیلترینگ پلتفرم‌ها

دسته‌بندی: سیاست‌گذاری ، جامعه

اظهارات وزیر ارتباطات درباره فیلترینگ پلتفرم‌ها

دسته‌بندی: سیاست‌گذاری ، جامعه

وزیر ارتباطات در اظهاراتی مدعی شده که این وزارتخانه در مورد محدودیت‌هایی که بر روی برخی خدمات و پلتفرم‌های پرمخاطب خارجی اعمال شده در هیچ دوره‌ای تصمیم‌گیر نبوده است.

عیسی زارع‌پور، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات پستی در کانال «بله» خود منتشر کرده و گفته که سال ۱۴۰۱ هم به پایان خودش رسید. در این سال اتفاقات تلخ و شیرینی را در کنار هم تجریه کردیم. پیشرفت چشمگیر شبکه ملی اطلاعات، بلندپروازی‌های امیدآفرین صنعت فضایی، رشد شتابان پنجره ملی خدمات دولت هوشمند، آغاز پروژه افزایش هفتاد درصدی ظرفیت شبکه مادر مخابراتی کشور، افزایش دو برابری ترانزیت دیتا از خاک کشور، دسترسی بیش از سه هزار روستای جدید به اینترنت، پیشرفت قابل تحسین پیام‌رسان‌های داخلی و آغاز روند اجرایی پروژه ملی فیبرمنازل و کسب و کارها از جمله اقدامات موفق ما در وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات بود که در این پیام تصویری و نوروزی کوتاه در مورد اهم‌شان گفته‌ام.

به گفته وزیر ارتباطات، در کنار این‌ها، در همین سال اتفاقات دیگری هم افتاد که شاید برخی از مردم عزیزمان را از این وزارتخانه دلگیر کرده باشد. محدودیت‌هایی بر روی برخی خدمات و پلتفرم‌های پرمخاطب خارجی اعمال شد. علیرغم اینکه این اتفاق با تصمیم برخی مراجع بود، اما همانند دو دوره گذشته که چندین پلتفرم مثل تلگرام، وایبر، وی چت، سیگنال، ویز، کلاب هاوس فیلتر شدند، این دوره نیز نوک پیکان انتقادها به سمت وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات نشانه رفت.

زارع‌پور اظهار کرده که هرچند در همه ادوار و بارها تاکید شده این وزارتخانه در مورد محدودیت یا رفع آنها در هیچ دوره‌ای تصمیم‌گیر نبوده است اما ماموریت ذاتی آن ایجاد زیرساخت مناسب برای تسهیل ارتباطات جامعه است. لذا ما تلاش کردیم با تقویت خدمات و پلتفرم‌های بومی، امورات مردم مختل نشود که به نظرم در این خصوص توفیقات بسیار خوبی کسب کردیم اما هنوز با وضعیت مطلوب فاصله داریم.

براساس اظهارات وزیر ارتباطات، وضع مطلوب ما همانطور که قبلاً گفته‌ام این است که مردم عزیز ما در فضای رقابتی هم محصولات بومی را بر مشابه خارجی شان ترجیح دهند و با اختیار به کارآفرینان هموطن خویش اعتماد کنند.

به گفته زارع‌پور، مطلوبی که بنظرم کاملا دست‌یافتنی است چون به توان جوانانمان و دانش فنی آنها ایمان دارم. البته در کنار تلاش برای تحقق این آرمان، پیشنهاداتی را هم برای بازنگری در لیست سرویس‌ها، سایت ها و اپلیکیشن‌هایی که در دو دهه گذشته محدود شده‌اند و ممکن است دلایل محدودیت برخی از آنها الان دیگر موضوعیتی نداشته و کمرنگ شده باشد را به مراجع مربوطه داده‌ایم.

 

برچسب: جهان اقتصاد ، وی چت ، کلاب هاوس ، تلگرام ، عیسی زارع پور ، اخبار روز ، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ، پیام نوروزی ، وایبرhttps://jahaneghtesad.com/direct/1204
  • دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است.
  • افزودن دیدگاه


JahanEghtesadNewsPaper

جستجو


  |