یکشنبه 13 اسفند، 1402

کدخبر: 5757 14:20 1402/05/04
بارش‌های امسال به رقم متوسط بارش‌ها می رسد؟

استقبال خشک و کم بارش از سال آبی جدید

دسته‌بندی: کشاورزی
بارش‌های امسال به رقم متوسط بارش‌ها می رسد؟

استقبال خشک و کم بارش از سال آبی جدید

دسته‌بندی: کشاورزی

با توجه به آنکه کمتر از دوماه تا پایان سال آبی جاری باقی مانده و در فصل کم‌بارش قرار داریم، به‌نظر می‌رسد بارش‌های سال آبی جاری به رقم متوسط بارش‌های سالانه کشور نرسد و سال آبی ۱۴۰۱-۱۴۰۲ در حالی به اتمام برسد که سالی با بارش‌های زیرنرمال خواهد بود.

متوسط بارش‌های سالانه در ایران حدود 250 میلیمتر است که یک‌سوم متوسط بارش‌ها در جهان است.

در سالهایی که بارش سالانه به حدود 250 میلیمتر برسد، آن سال، یک سال نرمال از نظر میزان بارش‌ها محسوب می‌شود. در سالهای اخیر، سالهای متمادی بارش‌های کشور زیر 250 میلیمتر بوده و سالهای کم‌بارشی را پشت سر گذاشته‌ایم.

در سال جاری نیز اگرچه مجموع بارش‌های کشور نسبت به مدت مشابه سال آبی گذشته رشد داشته، اما میزان بارش‌ها از سال‌های نرمال، به‌مراتب کمتر است.

بر اساس آمار رسمی ارائه شده از سوی شرکت مدیریت منابع آب ایران، از ابتدای سال آبی جاری تاکنون (ابتدای مهر 1401 تا 30 تیرماه 1402) مجموع بارش‌های کشور به 206.4 میلیمتر رسیده است.

میزان بارش‌های سال آبی جاری نسبت به بارش‌های 186.9 میلیمتری در مدت مشابه سال آبی گذشته، رشدی 10 درصدی داشته است، اما نسبت به متوسط بارش‌های 240.1 میلیمتری که مقدار بارش‌های متوسط درازمدت (54 ساله) است، 14درصد کاهش دارد.

با توجه به انکه کمتر از دوماه تا پایان سال آبی جاری باقی‌مانده و در فصل کم‌بارش قرار داریم، به‌نظر می‌رسد بارش‌های سال آبی جاری به رقم متوسط بارش‌های سالانه کشور نرسد و سال آبی 1401 - 1402 در حالی به اتمام برسد که سالی کم‌بارش با بارش‌های زیرنرمال خواهد بود.

درواقع در شرایط کم آبی ناشی از کم‌بارشی، به استقبال پاییز و سال آبی جدید خواهیم رفت.

 

منبع: تسنیم

برچسب: جهان اقتصاد ، بارش باران ، اخبار روز ، باران ، میانگین بارش ، سال آبی ، بارش سالانهhttps://jahaneghtesad.com/direct/5757


  • دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است.
  • افزودن دیدگاه


JahanEghtesadNewsPaper

جستجو


  |