کد خبر: 130824
تاریخ انتشار: ۰۸ بهمن ۱۳۹۹

۷۰۰ میلیون دلار سهم صادرات استان مرکزی در سال جاری

۷۰۰ میلیون دلار سهم صادرات استان مرکزی در سال جاری

به گزارش جهان اقتصاد به نقل از ایسنا، اسماعیل حسینی اظهار کرد: حجم صادرات انجام شده در این مدت بیش از یک میلیون و ۴۴۰ هزار تن بوده و میزان کالاهای صادر شده استان مرکزی از نظر وزنی نسبت به مدت مشابه سال قبل کاهش ۷ درصدی و از نظر ارزشی کاهش ۱۵ درصدی و از لحاظ تعداد ۳۱ درصد افزایش داشته است.

مدیرکل گمرکات استان مرکزی تصریح کرد: از مجموع ۲۷ هزار و ۲۳۵ فقره اظهارنامه صادراتی، ۱۲ هزار و ۷۲۷ فقره اظهارنامه به ارزش بیش از ۳۸۳ میلیون دلار مربوط به عملکرد گمرک منطقه ویژه اقتصادی ایرانیان و ۸۱۳۷ فقره به ارزش بیش از ۱۴۸ میلیون دلار مربوط به عملکرد گمرک منطقه ویژه اقتصادی کاوه است.

حسینی بیان کرد: استان مرکزی محصولات خود را به ۹۶ کشور جهان صادر کرده و بخش عمده صادرات استان مرکزی به ترتیب به کشورهای عراق، افغانستان، ترکیه، پاکستان، ازبکستان و … صورت گرفته است.

وی اضافه کرد: عمده‌ترین کالاهایی که از استان مرکزی به بازارهای هدف صادر شده، انواع هیدروکربورها، پلی اتیلن سنگین و سبک، موادغذایی و نوشیدنی ها، لوازم آشپزخانه و منزل، ایزوگام، مصنوعات پلاستیک و یکبار مصرف، بلورجات، قوطی آلومینیومی، دستمال کاغذی، مقاطع فولادی، تیربرق، شمش آلومینیوم و… بوده است.

حسینی واردات استان در این مدت را نیز بیش از ۱۲۳ هزار تن عنوان کرد و گفت: ارزش کالاهای وارد شده ۳۴۱ میلیون دلار بوده است.

وی اضافه کرد: از مجموع آمار ارائه شده در زمینه واردات، ۲۱۱۵ فقره اظهارنامه به وزن بیش از ۹۳ هزار تن و ارزش ۲۶۵ میلیون دلار مربوط به گمرک منطقه ویژه کاوه است.

مدیرکل گمرکات استان مرکزی کشورهای مبداء واردات را ۴۶ کشور دانست و افزود: چین، ترکیه، امارات متحده عربی، هند، آلمان و … از جمله کشورهای مبداء واردات به استان مرکزی بوده اند و عمده‌ترین کالاهای وارداتی استان مرکزی انواع مواد اولیه پوشک، ماشین آلات و اجزا و قطعات، پاکت آبمیوه و بسته بندی، اسانس خوراکی، مواد اولیه خوراکی و مفتول فولادی و … بوده است.