۷۰ درصد پروازها با مسافران دولتی پر می‌شوند

0
۲۰۵ بازدید

قیمت بالا، دسترسی محدود و متفاوت بودن فرهنگ سفر باعث شده مسافران ایرانی اقبال چندانی به پرواز کردن نداشته باشند مساله ای که موجب شد درصد قابل توجهی از مسافران پروازها را نه مردم بلکه دولتی ها تشکیل دهند

طبق آمارهای ارائه شده از سوی مراجع رسمی کشور که البته در نحوه محاسبه آن‌ها تفاوت‌های مختلفی وجود دارد در سال قریب به ۷۰۰ میلیون نفر سفر ثبت می شوند که درصد قابل توجهی از آن به مسافرت‌های جاده‌ای اختصاص دارد.

به گزارش ایسنا،طبق آمار سازمان هواپیمایی کشوری در سال گذشته بیش از ۲۵ میلیون نفر سفر در پروازهای ایران به ثبت رسیده است از این تعداد که بیش از نیمی از آن سهم فرودگاه مهر‌آباد بوده تعداد قابل توجهی به چند مقصد اصلی اختصاص یافته و دیگر مسیرها سهم قابل توجهی در این عرصه نداشته است.

در بین مسافران هواپیما اما آمارها عجیب تر است با توجه به این که در تعداد قابل توجهی از مسیرهای هواپیمایی در ایران ظرفیت هواپیما در روزهای عادی سفر پر نشده و این مساله در حالت عادی برای شرکت‌های هواپیمایی صرفه اقتصادی لازم را از بین می برد برخی از نهادهای دولتی منطقه‌ای مجبورند جور مردم را بکشند.

طبق آمارهای ارائه شده از سوی منابع رسمی برخی استانداری‌ها و فرمانداری‌ها برای جلوگیری از قطع شدن برنامه‌های پروازی مربوط به منطقه شان اقدام به خرید دائمی و همیشگی بلیت‌های ایرلاین‌های هواپیمایی می کنند،بلیت‌هایی که در بسیاری از مواقع ظرفیت مسافرانش پر نشده است.

این آمارها حاکی از این است که نزدیک به ۷۰ درصد از پروازهای درونی کشور به این روال پر می شوند و این شاید اصلی ترین دلیل آن باشد که وقتی قیمت بلیت هواپیما تغییرات ناگهانی داشته و افزایشی چشمگیر پیدا می کند در جامعه با واکنش چندانی روبرو نمی شود زیرا عملا بخش عمده‌ای از این پروازها از طریق دولت و به شکل ماموریت ارائه شده و کمتر فروش فردی دارد.

در کنار آن نزدیک به ۲۰ درصد از ظرفیت پروازها نیز مربوط به تاجران، بازرگانان و افراد کثیرالسفر می شود که با توجه به وضعیت و شرایط مالی‌شان و البته نوع شغلی دارند تعداد زیادی از مسافرت‌های هوایی را درهفته و ماه تجربه می کنند.

به این ترتیب تنها ۱۰ درصد از ظرفیت پروازهای ایران به مسافران عادی و افرادی اختصاص پیدا می کند که به شکل روتین پرواز نکرده و تنها به هواپیما به شکل یک انتخاب مسافرتی نگاه می کنند.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=8516