سه شنبه 01 فروردین، 1402

کدخبر: 13283 14:16:32 1394-03-24
65 درصد ماشین آلات صنایع غذایی کشور از رده خارج است

65 درصد ماشین آلات صنایع غذایی کشور از رده خارج است

دسته‌بندی: بدون دسته‌بندی
65 درصد ماشین آلات صنایع غذایی کشور از رده خارج است

65 درصد ماشین آلات صنایع غذایی کشور از رده خارج است

دسته‌بندی: بدون دسته‌بندی

رییس پژوهشکده علوم و صنایع غذایی گفت: 60 تا 65 درصد ماشین آلات صنایع غذایی در کشور قدیمی، فرسوده و از رده خارج است.رسول کدخدایی افزود: این آمار تخمینی بوده و ممکن است بالاتر باشد.

وی اظهار کرد: وضعیت دستگاهها و ماشین آلات صنایع غذایی به گونه ای است که با این کیفیت در هیچ کشوری استفاده نمی شود.

وی در گفت وگو با خبرنگار ایرنا با بیان اینکه کارخانجات قند سمبل فرسودگی ماشین آلات مصرفی هستند، افزود: همچنین در کارخانجات صنایع غذایی حوزه کمپوت و کنسرو بخشی از ماشین آلات قدیمی استفاده می شود.

وی تصریح کرد:صنعت غذا در کشور ما نیازمند تحول اساسی است و به طور جدی نیاز داریم که ماشین آلات و فرآیند تولید با نگاه ویژه ای مورد توجه قرار گیرد.

وی افزود: هم اکنون در سطح تولید و فرآوری صنعت غذا متناسب با شرایط جهانی پیش نرفته ایم و در این رابطه نیارمند نگاه خاص مسوولان به امر مهم بهسازی و نوسازی در صنعت غذا هستیم.

وی با بیان اینکه در این زمینه با توجه به وجود مشکلات اقتصادی متعدد لزوما از سرمایه گذار و کارخانه دار نباید توقع داشت به مسئله نوسازی ماشین آلات و تکنولوژی صنایع غذایی بپردازد، افزود: دولت با نقش حاکمیتی ،وجود دغدغه مدیریت منایع و نیز ضرورت تامین سلامت و امنیت غذایی باید وارد عرصه شود و سیاست های تشویقی و حمایت های بلاعوض را در زمینه ارتقای سطح فناوری صنایع غذایی ارائه دهد.

وی در ادامه گفت: از جمله مشکلات موجود صنعت غذا در کشور، بهره وری پایین دستگاهها و ماشین آلات است به طوری که شاهد مصرف سوخت های فسیلی بالا اما خروجی پایین و پرت مواد اولیه در مسیر فرآوری و تولید هستیم.

وی با بیان اینکه راندمان استحصال و تولید محصول به دلیل فرسودگی ماشین آلات در صنایع غذایی پایین است، بیان کرد:تنگناهای اقتصادی عجیبی در صنعت غذا حاکم است و تا کنون نگاه آماری و مالی دقیقی در زمینه برآورد میزان زیان اقتصادی از این محل انجام نشده است .

  • دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است.
  • افزودن دیدگاه


JahanEghtesadNewsPaper

جستجو


  |