۵۵ درصد خانوارهای ایرانی به اینترنت دسترسی ندارند

0
۳۴۷ بازدید

گروه امورزیربنایی: اتحادیه بین المللی مخابرات، رتبه بندی جهانی کشورها در سال ۲۰۱۴ را براساس شاخص توسعه فناوری اطلاعات و ارتباطات (IDI) منتشر کرد

اتحادیه بین المللی مخابراتدر سمپوزیوم بین المللی نشانگرهای فناوری اطلاعات و ارتباطات (WTIS2014)، آخرین وضعیت توسعه ICT در جهان را به همراه نتایج ارزیابی جایگاه کشورها براساس شاخص توسعه ارتباطات و فناوری اطلاعات (IDI) در قالب گزارش اندازه گیری جامعه اطلاعاتی اعلام کرد.

دانمارک، کشور نخست در توسعه ICT

در بخش ارزیابی کشورها از منظر معیار ارزیابی توسعه فناوری اطلاعات و ارتباطات IDI از بین ۱۶۶ کشور ۳ رتبه اول توسعه یافته ترین کشورها به ترتیب به دانمارک، کره جنوبی و سوئد با امتیاز ۸.۸۷ و ۸.۸۶ و ۸.۶۷ از سقف ۱۰ امتیاز تعلق دارد. ۳۰ کشور اول در این رتبه بندی، کشورهایی از اروپا و کشورهایی با درآمد بالا مانند استرالیا، بحرین، کانادا، ژاپن، چین، نیوزلند، سنگاپور و ایالات متحده هستند.

ایران نیز در این ارزیابی با سه پله صعود در رتبه ۹۴ با امتیاز ۴.۲۹ قرار گرفت که نسبت به امتیاز سال گذشته در مجموع ۰.۲۷ افزایش امتیاز داشته و رتبه ۱۵ را در میان ۲۹ کشور منطقه آسیا و اقیانوسیه و در رقابت با کشور هایی مثل کره جنوبی، ژاپن، استرالیا و چین به خود اختصاص داده است.

وضعیت ایران در بخش نشانگرهای دسترسی به شبکه دارای تعداد مشترکین تلفن ثابت ۳۸.۳ نفر و تعداد مشترکین تلفن همراه ۸۴.۲ نفر به ازای هر ۱۰۰ نفر از جمعیت کشور است.

اتحادیه بین المللی مخابرات، درصد خانوارهای دارای رایانه در ایران را حدود ۴۴.۶ درصد و خانوارهای دارای دسترسی به اینترنت را حدود ۳۵.۸ درصد اعلام کرده است.

عقب افتادگی ایران در توسعه پهن باند

در بخش نشانگرهای استفاده از فناوری اطلاعات و ارتباطات ، ضریب نفوذ کاربران اینترنت در ایران ۳۱.۴ درصد است. ضریب نفوذ مشترکان پهن باند ثابت در کشور ۵.۶ درصد و ضریب نفوذ پهن باند سیار در کشور ۲.۵ درصد درج شده است. این گزارش حاکی است، به اعتقاد صاحبنظران، بیشترین عقب افتادگی کشور ایران در زمینه توسعه پهن باند ثابت و سیار بوده است که این عدم توسعه منجر به کاهش رتبه بندی کل کشور شده است.

بیش از ۸۴ درصد ایرانی ها سواد فاوا دارند

در بخش نشانگرهای استفاده مهارتی از فاوا، ایران دارای نرخ رشد ۸۶.۳ درصدی ثبت نام در مقاطع تحصیلی مدارس و ۵۵.۲ درصد در مقطع تحصیلات دانشگاهی و ضریب با سوادی ۸۴.۳ درصد در کل کشور است.

همچنین اتحادیه بین المللی مخابرات، در حوزه متوسط قیمت دسترسی کاربران به اینترنت پهن باند، جایگاه ۳۷ جهان را به ایران اختصاص داده است.در بخش اینترنت پهن باند سیار که منظور دسترسی به اینترنت با موبایل با استاندارد ۳G است، متوسط قیمت دسترسی کاربران ایران با شارژ پیش پرداخت در بسته ۵۰۰ مگابایت ۱۱.۴ دلار اعلام شده است که در این بخش کشور ما در جایگاه ۸۷ جهان قرار گرفته است.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=7586