۵۲۸ میلیون تن ماده معدنی جدید به ذخائر شرکت مس اضافه شد

0
۴۹۵ بازدید

«اردشیر سعدمحمدی»، با بیان این‌که در سال ۱۳۹۸ شرکت ملی صنایع مس ایران بیش از ۷۰هزار متر حفاری انجام داده است، گفت: خبر خوشی که برای کارکنان و سهامداران شرکت مس دارم این است که با انجام این فعالیت‌ها ۵۲۸ میلیون تن ماده معدنی جدید با عیار ۰.۵ درصد به ذخائر مس شرکت اضافه شد.

به گزارش «مس‌پرس» مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران به سایر اقدامات انجام شده در حوزه اکتشاف در سال ۹۸ اشاره کرد و افزود: در سال ۹۸ فعالیت‌های اکتشافی در هفت پهنه به وسعت ۶۳ هزار کیلومترمربع انجام گرفت. برنامه پیش‌بینی حفاری سال ۹۸ برابر با ۶۰ هزار متر بود که در سال ۹۸ با افزایشی قابل توجه به میزان ۷۰هزار متر رسید.

وی با اشاره به این‌که از ابتدای سال ۱۳۹۸ تا سه ماهه اول سال ۱۳۹۹ با اکتشافات صورت گرفته در شرکت ملی صنایع مس ایران ذخایر شرکت افزایش یافته است، گفت: ذخایر شرکت در طول این مدت از ۲۷.۵ میلیون به ۳۵.۵ میلیون تن مس محتوی افزایش یافته است. در حال حاضر ما رتبه هفتم دنیا در ذخائر مس محتوی را داریم و این در حالی است که سال ۹۷ رتبه نهم را در این حوزه داشتیم و در دو سال گذشته توانسته‌ایم در این زمینه ارتقایی دو رتبه‌ای داشته باشیم. در حال حاضر رتبه ششم در ذخائر مس محتوی متعلق به اندونزی است که ما تلاش داریم این جایگاه را از آن خود کنیم.

به گفته مدیرعامل شرکت مس برنامه پیش‌بینی‌شده برای انجام حفاری‌های اکتشافی سال ۱۳۹۹ برابر با ۱۰۰هزار متر است که در سه ماهه اول سال جاری  15 هزار و ۶۴۹ متر حفاری انجام شده است.

سعدمحمدی همچنین میزان ذخائر معادن فعال شرکت مس را برشمرد و گفت: مجموع ذخائر موجود قطعی و احتمالی معادن فعال شرکت ملی صنایع مس ایران ۵ هزار و ۳۰۰ میلیون تن است. ما از بابت ذخائر معدنی شرکت برای تولید کاملا مطمئن هستیم و هیچ نگرانی نداریم. اما باید تلاش کنیم آن را به گردش مالی مناسب تبدیل کنیم. این ذخائر می‌توانند ظرفیت تولید یک میلیون و ۱۰۰ هزار تن کنسانتره را ایجاد کنند.

وی همچنین به وضعیت ذخائر در حال راه‌اندازی اشاره کرد و ادامه داد:‌ مجموع ذخایر معادن درحال راه‌اندازی قطعی و احتمالی در درآلو، دره‌زار، دره‌زرشک، چاه فیروزه، ایجو و فاز سه سونگون ۱۳۲۰ میلیون تن است که ظرفیت برای تولید ۵۹۰ هزار تن کنسانتره ایجاد می‌کند. همچنین فعالیت‌های اکتشافی معادن سرکوه، سرمشک، نوچون و بندرهنزا نیز در حال تکمیل است که بهره‌برداری از آن‌ها ظرفیت تولید کنسانتره را تا سال ۱۴۰۶ به ۱۴۸ هزار تن می‌رساند.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران با بیان این‌که در جهت تحقق برنامه‌های تولید و فروش و تکمیل ظرفیت کارخانجات، لازم است توسعه بر اساس ذخایر افزایش یافته معادن فعال صورت بگیرد،‌ گفت:‌ با درنظر گرفتن سیاست فروش سبدی کاتد همراه با حداقل ۳۰۰هزار تن کنسانتره مس در سال، سالانه به حدود ۲.۵ میلیون تن کنسانتره مس نیاز خواهیم داشت که با توجه به ایجاد ظرفیت ۲میلیون تنی تولید، کمبود ۵۰۰هزار تن کنسانتره مشهود است و از همین رو باید در مجموع سالانه ۲۸۵ هزار تن توسعه بر اساس ذخایر افزایش یافته معادن فعال در دستور کار قرار گیرد.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=107846