کد خبر: 4366
تاریخ انتشار: ۲۰ مرداد ۱۳۹۳

۵تصمیم اثر گذار برای شرکت های پالایشی

۵تصمیم اثر گذار برای شرکت های پالایشی

گروه بازارسرمایه :در جلسه سه جانبه روز گذشته نفتی ها، پالایشی ها و بورسی ها پنج تصمیم اثرگذار از تعیین تکلیف فرمول کیفی سازی تا امضای قرارداد خرید نفت خام و فروش محصولات شرکت‌های پالایشی و جبران افزایش هزینه های تحمیلی شرکت پالایشی و تعیین قیمت محصولات پالایشی در بورس‌های کالا یا انرژی داشت

روز گذشته وزارت نفت میزبان مسوولان و مدیران سازمان بورس و مدیران پالایشگاه های بخش خصوصی بود تا علاوه بر رفع برخی ابهامات این صنعت ظرفیت های جدید این صنعت شناسایی شود.
در این جلسه مقرر شد، قرارداد خرید نفت خام و فروش محصولات اصلی فی‌ ما بین شرکت ملی پالایش و پخش و پالایشگاه‌ها توسط پالایشگاه‌ها امضا شده و همچنین شرکت نفت براساس برنامه تولیدی ابلاغ‌ شده خود را موظف به تامین نفت خام پالایشگاه‌ها می‌داند.
از دیگر نتایج مهم این این جلسه موکول شدن تصمیم‌گیری درخصوص نهایی‌شدن فرمول کیفی‌سازی پس از نظرخواهی از شرکت‌های پالایشی و تعیین فرمولی که ضمن توجه به فاکتورهای کیفی فرآورده‌ها ، اثرات آن به وضعیت مالی پالایشگاه‌ها نیز دیده شده باشد.
برنامه‌ریزی درخصوص پروژه‌های کیفی‌سازی شرکت‌های پالایشی باهمکاری شرکت ملی پالایش و پخش سومین تصمیم این جلسه سه جانبه بود. مقرر شد ظرف یکماه آینده کلیۀ پروژه‌های کیفی‌سازی فعلی و جدید قابل تعریف از سوی شرکت‌های پالایشگاهی به شرکت ملی پالایش و پخش ارسال شده و پس از نهایی‌شدن آنها جهت اجرایی‌شدن پیگیری شوند.
علاوه بر موارد فوق، مقرر شد در مواردی که تولید محصولی براساس برنامه‌های اعلامی وزارت نفت منجر به افزایش هزینه در پالایشگاه‌ها شده یا اثر سودآوری منفی دارد، این موارد بررسی شود تا راهکاری لازم برای جبران هزینه‌های تحمیلی ناشی از این موارد اندیشیده‌ شود.
به گزارش سنا ، پنجمین محور مورد بررسی روز گذشته مسوولان وزارت نفت و مدیران پالایشی به موضوع اصلاح قیمت‌گذاری محصولات پالایشگاهی در بورس‌های کالایی معطوف بود که مقرر شد پس از مطالعه و بررسی در جلسات آتی نسبت به آن تصمیم‌گیری شود.