۴۰۰ کارخانه لبنی زیان ده هستند

0
۴۸۲ بازدید

دبیر انجمن صنایع لبنی ایران با تاکید بر اینکه تاکنون ابلاغیه ای برای افزایش قیمت شیر، ماست و پنیر از سوی دولت نداشته ایم، گفت: انتظار می رود سازمان های نظارتی با شرکت های متخلف که افزایش قیمت غیرقانونی داشته اند، طبق مقررات قانونی برخورد کنند.

رضا باکری درگفت و گو با ایرنا، افزود: به تازگی دولت با افزایش ۱۰ درصدی نرخ محصولاتی لبنی همچون ماست، شیر و پنیر موافقت کرد، اما تاکنون ابلاغیه ای در این خصوص نداشته ایم.

وی اظهار داشت: طبق قانون نیز هیچ شرکت و برندی اجازه تغییر نرخ محصولات لبنی را ندارد تا اینکه مصوبه افزایش نرخ به انجمن و اتحادیه صنایع لبنی کشور ابلاغ شود.

دبیر انجمن صنایع لبنی براین باور است که شیر، ماست و پنیر از محصولاتی است که به شکل عمده مورد استفاده عموم جامعه قرار می گیرد بنابراین افزایش نرخ این محصولات به طور قطع باعث کاهش مجدد مصرف خواهد شد زیرا بیشتر خانوارها توان خرید فرآورده های لبنی با نرخی بیش از این میزان را ندارند.

دبیر انجمن صنایع لبنی از یکسان نبود شرایط تولید حدود ۶۰۰ کارخانه لبنی در کشور خبر داد و گفت: در حال حاضر ۴۰۰ کارخانه لبنی با ظرفیتی کمتر از ۵۰ درصد فعالیت دارند که دارای حاشیه سود کمتر از یک درصد هستند و همین امر باعث زیان ده شدن آنها شده که ادامه این روند می تواند این صنایع را با ورشکستگی مواجه کند.

وی اظهار داشت: حدود ۲۰۰ کارخانه بزرگ لبنی با ۷۰ درصد ظرفیت فعالیت دارند که دارای حاشیه سودی بین ۱ تا ۱.۵ درصد و ۱.۵ تا ۴.۵ درصد هستند و سودآور هستند که این موضوع نیز به سهم رقابتی این شرکت ها از بازار نیز بستگی دارد.

باکری گفت: البته تعدادی از کارخانجات بزرگ و برندهای معروف صنایع لبنی نیز به دلیل داشتن ماشین آلات مدرن از ۱۰۰ درصد ظرفیت های خود استفاده می کنند که سود مناسبی نیز نصیب شان می شود.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=14078