۴ عامل کاهش تجارت خارجی سال ۹۹ اعلام شد

0
۲۳۴ بازدید

معاون وزیر و رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران کاهش درآمدهای نفتی، شوک ارزی و پیامدهای آن، تحریم شرکت های پتروشیمی و پاندمی کرونا را از مهمترین دلایل کاهش تجارت خارجی در سال ۱۳۹۹ عنوان کرده است.

به گزارش جهان اقتصاد به نقل از فارس، بررسی آمار تجارت غیرنفتی در دهه ۹۰ حاکی از آن است که تجارت خارجی کشور در سال ۹۹ به کمترین رقم خود در دهه ۹۰ رسید لذا در رابطه با دلایل کاهش تجارت خارجی کشور در این سال وزارت صنعت، معدن و تجارت به عنوان متولی امر تجارت خارجی کشور به ارائه توضیحاتی پرداخت. 

معاون وزیر و رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران کاهش درآمدهای نفتی، شوک ارزی و پیامدهای آن، تحریم شرکت های پتروشیمی و پاندمی کرونا را از مهمترین دلایل کاهش تجارت خارجی در سال ۱۳۹۹ عنوان کرده است.   
                                                                                         
 رئیس سازمان توسعه تجارت ایران همچنین به ارائه توضیحاتی در رابطه با ۴ عامل کاهش تجارت پرداخت که در ادامه آمده است: 

کاهش درآمدهای نفتی: 

بخشی از هزینه‌های ارزی تامین مواد اولیه کالاهای صادراتی از محل درآمدهای نفتی تامین می شود. کاهش شدید درآمدهای نفتی، درآمدهای ارزی کشور را نیز تحت‌الشعاع قرار داده و مشکلاتی برای تأمین ارز واردات  از جمله واردات مواد اولیه کالاهای صادراتی به وجود آورد که منجر به کاهش حجم تولید کالاهای صادراتی گردید. 

شوک ارزی و پیامدهای آن: 

در هر اقتصادی نوسانات نرخ ارز به علت اثرگذاری بر سایر متغیرهای اقتصادی از مهمترین عوامل تاثیرگذار بر تجارت خارجی است. یکی از مهم ترین متغیرهایی که تحت تاثیر نوسانات نرخ ارز قرار می گیرد، صادرات غیر نفتی است.

بازار ارز ایران طی سال‌ها و در سال ۹۹ تحت تأثیر عوامل مختلفی همچون تشدید تحریم، کاهش ذخایرارزی و پاندمی کرونا با یک شوک پیش بینی نشده مواجه شد. در کنار این موضوع مقررات بانک مرکزی در خصوص تعهد بازگشت ارز به چرخه اقتصادی کشور در یک بازه زمانی مشخص باعث شد در کوتاه مدت برخی از صادرکنندگان نتوانند خود را با این مقررات تطبیق داده و ترجیح دهند تا بازگشت آرامش به بازار ارز و تثبیت مقررات ارزی، موقتا برنامه های توسعه صادرات را متوقف سازند. از نگاه دیگر میتوان گفت اثرات منفی تورم داخلی بر توسعه صادرات کشور بیش از اثرات مثبت افزایش نرخ ارز بوده است 

* تحریم شرکت های پتروشیمی

نظام سلطه با هدف گرفتن صنایع پتروشیمی ایران، فهرستی از ۳۹ نهاد مرتبط با این صنایع را در فهرست تحریم‌ها قرار داد که طبق اعلام وزارت خزانه‌داری آمریکا هرگونه معامله، خرید، ارائه خدمات، دادن خدمات اعتباری، بیمه، بیمه نقل و انتقال به این شرکت‌ها و نهادها ممنوع شده و هرگونه  نقض آن، با مجازات‌های آمریکا روبرو خواهد بود، از طرف دیگر صادرات محصولات پتروشیمی تحت تاثیر قیمت نفت قرار دارد و پایین بودن قیمت نفت در سال ۹۹ مزید بر علت کاهش صادرات محصولات پتروشیمی علاوه بر تحریم‌های شرکت‌های پتروشیمی شد.  

* پاندمی کرونا و کاهش تجارت خارجی

شیوع ویروس کرونا و بسته شدن موقت مرزها از یک سو و احتیاط بیش از پیش خریداران خارجی در مورد خرید محصولات صادراتی و بخصوص محصولات کشاورزی و غذایی و اعمال استانداردهای ویژه از سوی دیگر باعث کاهش تجارت خارجی در اکثر کشورها از جمله ایران شد، اما   در فروردین ماه سالجاری با بازگشت نسبی ثبات در شرایط حاکم بر تجارت خارجی، خوشبختانه عملکرد تجارت خارجی کشور صعودی شده و نسبت به مدت مشابه سال قبل، رشد ۸۰ درصدی در صادرات، رشد ۴۹ درصدی در واردات و در مجموع رشد ۶۴ درصدی در مبادلات تجاری کشور را شاهد بوده ایم و امید است با بروز نتایج اقدامات اخیرسازمان توسعه تجارت نظیر تشکیل کارگروه اقدام ارزی جهت رفع مشکلات ارزی تجار، تقویت کارگروه توسعه صادرات جهت مدیریت واحد سیاست های تجاری کشور، تمرکز بر بازارهای همسایه و صادرات گروه های کالاهایی با ارزش افزوده بالا، تقویت توافقنامه های دو و چند جانبه، توسعه همکاری با مرکز تجارت بین الملل ، ITC، اعزام رایزنان جدید بازرگانی و پرداخت مشوق های صادراتی هدفمند، شاهد رشد و توسعه صادرات کشور باشیم.

وی همچنین بیان داشت:  تحریم‌ها پس از خروج آمریکا از برجام علاوه بر مسایل بانکی، موضوعات حمل و نقل، صنایع برتر، بنگاه‌ها و اشخاص را شامل گردید و حتی در مواردی برخی کشورهای همسو و شرکای تجاری اصلی کشور نیز به دلیل فشار نظام سلطه و حفظ روابط تجاری خود با نظام سلطه و به بهانه هایی مانند موضوع FATF، از گسترش تجارت خارجی با کشورمان پرهیز  کردند. 

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=142694