۴ عامل بازگشت بازار سرمایه به روند صعودی

0
۵۴۷ بازدید

مرتضی ابراهیمی – در ۴ روز معاملاتی هفته گذشته شاخص کل بازار سرمایه ۵۰ هزار واحد تقویت شد و مجدد به بالای شاخص یک میلیون واحدی صعود کرد.

به گزارش جهان اقتصاد، طی حدود یک ماه گذشته بازار روند اصلاحی گرفته که دلیل آن خروج کد اولیه ها از بازار سرمایه بود. با خروج کد اولیه ها از بازار سرمایه انتظار می رود بازار سرمایه با روند معقول و نه شارپی به صعود خود ادامه دهد.

همچنین فصل مجامع که ازهفته گذشته شروع شده است، موجب شده است تا حجم و ارزش معاملات کاهش یابد اما در طرف مقابل، شروع فصل مجامع موجب شده است تا بازار به روند صعودی خود ادامه دهد.

در هفته های اخیر موج دریافت مجوز افزایش قیمت ها موجب شده است تا جذابیت این بازار افزایش یابد مانند افزایش نرخ سیمان، افزایش قیمت محصولات آرایشی بهداشتی، حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی دارو و…

علاوه بر موارد یاد شده افزایش نرخ ارز موجب شده تا جذابیت بازار سرمایه دو چندان شود تا سود آوری گروه های صادراتی بازار سرمایه به خصوص پتروشیمی ها افزایش یابد.

تمام این عوامل دست به دست هم داد تا شاخص کل در هفته گذشته نزدیک به ۱۰ درصد تقویت شود.

در هفته گذشته بیشترین بازدهی از آن گروه تک سهم محصولات چرمی شد. این گروه با تک نماد «وملی» توانست معاملات هفتگی را با رشد بیش از ۲۱ درصدی پشت سر بگذارد و از این منظر در صدر دیگر گروه‌های بازار سهام بایستد. گروه وسایل ارتباطی با تک نماد «لپارس» دیگر صنعتی بود که در صدر جدول بازدگی هفتگی بورس تهران ایستاد و افزایش بیش از ۱۹ درصدی قیمت را تجربه کرد. گروه اطلاعات و ارتباطات دیگر صنعت تک نمادی بود که با افزایش ۱۷.۶ درصدی قیمت سهام شرکت داده گستر عصر نوین (های وب) عنوان سومین گروه پربازده بورس تهران در هفته منتهی به ۱۳خردادماه را به دست آورد.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=106221