۳۵ سال است که با سر کچل می‌خواهیم اوستا شویم

0
۲۷۴ بازدید


حجت‌الاسلام والمسلمین علی‌اکبر ناطق نوری اعلام کرد که قصد ندارد برای انتخابات آتی مجلس شورای اسلامی کاندیدا شود.
 به گزارش ایسنا، رئیس مجلس پنجم در هشتمین همایش اساتید و دانشجویان ایرانی خارج از کشور، در پاسخ به سوال یکی از دانشجویان شرکت کننده در همایش اساتید و دانشجویان ایرانی خارج ازکشور مبنی بر این که باید چه کرد که مجلس آینده تبلور اراده‌ی مردم باشد و این که آیا خود شما در انتخابات شرکت خواهید کرد یا نه؟ گفت: بنده بنا ندارم در انتخابات شرکت کنم و نمی‌کنم و تشخیص می‌دهم که تکلیفی در این زمینه ندارم.
وی با اشاره به این که در چندین دوره مجلس حضور داشته و چندین سال رئیس مجلس بوده است، تصریح کرد: در نقاط مختلف دنیا اتاق‌های فکری وجود دارد که این اتاق‌های فکر افرادی که سا‌ل‌ها کار سیاسی کرده اند تجربه‌ی خود را در اختیار جوان‌هایی که تازه وارد عرصه‌ی سیاست می‌شوند، می‌گذارند و من وقتی ریاستم در مجلس تمام شد بر این موضوع تاکید کردم.
باید به نسل‌های دیگر برای حضور در عرصه فرصت بدهیم
این عضو جامعه روحانیت مبارز با بیان این که من ۲۰ سال نماینده بودم و ۲۰ سال پوستر بنده در سطح دیوارهای شهر زده شد و این موضوع بس است، تصریح کرد: من اکنون ۷۱ سالم است و از نسل اول انقلاب هستم. ما باید به نسل‌های دیگر برای حضور در عرصه فرصت بدهیم.
وی ادامه داد: نگاه من این بوده و هست و به همین دلیل برای حضور در این عرصه احساس تکلیف نمی‌کنم.
ناطق نوری گفت‌: امیدوارم که در انتخابات آینده مجلس نیز چنان مسائل ساماندهی شود و پیش رود که تمام نیروهای خدمتگزار بتوانند با انگیزه وارد این صحنه شوند و انتخابات به صورت مناسب برگزار شود.
قوه قضاییه راست و دروغ نسبت‌های داده شده به من را بررسی کند
به گزارش ایسنا، ناطق نوری در ادامه در پاسخ به سوال دانشجوی دیگری مبنی بر این که از سوی احمدی‌نژاد به شما اتهام‌هایی وارد شد، چرا این اتهامات را پیگیری نکردید؟ تصریح کرد: ایشان تشخیص دادند و مطالبی را مطرح کردند، ولی اشکال این است که چرا این مطالب پیگیری نشد . خواسته‌ی من اکنون نیز از قوه قضاییه این است که این نسبت‌هایی که داده شد را پیگیری کند تا مشخص شود راست است یا دروغ است. اگر امثال من بردند و خوردند من صلاحیت ندارم که رئیس دفتر بازرسی مقام معظم رهبری باشم. در مجمع حضور داشته باشم و برای شما حرف بزنم.

این عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام افزود : ایشان یک نسبت‌هایی را دادند وگفتند بردند وخوردند ، من دو سه بار تاکنون گفته‌ام که چرا به این مسائلی که مطرح شد، نمی‌رسید من این اشکال را دارم. نسبت‌هایی را به افراد داده می‌شود باید این مسائل بررسی شود.
شکایت پسرم از احمدی‌نژاد تبدیل به رنج نامه شد
وی همچنین خاطرنشان کرد: همان موقع ایشان اسم پسر من را نیز بردند.پسر من شکایت کرد، ولی نقص قانونی و حقوقی مانع از ادامه پیگیری شد و وکیل واردی گفتند که این اندازه که ایشان گفته پیگیری ها راه به جایی پیدا نمی‌کند و خودتان را خسته نکنید. به همین بابت آن شکایت تبدیل به رنج نامه شد.
ناطق نوری در بخش دیگری از صحبت‌های خود گفت: متاسفانه این پرونده و این مسائل ابتر می‌ماند و در ذهن مردم شبهات ایجاد می‌شود. من دلم برای خودم نمی‌سوزد ، وقتی کسی وارد می‌شود باید پی این مسائل را نیز به تنش بمالد. اگر بخواهد زیر بلیط کسی نرود این موضوع خرج دارد. البته این به ضرر ما نشد و جامعه فهمید که چی به چی است، ولی من تاکید دارم که باید به این قضایا رسیدگی شود.
رییس دفتر بازرسی مقام معظم رهبری ادامه داد:از همه بدتر در ارتباط با این مسائل، این موضوع است که فرهنگ ما خراب شود، ناطق نوری از بین برود و یا آبرویش برود چیزی نیست. متاسفانه بی‌اخلاقی، دروغ و تملق در فرهنگ ایرانی در حال نهادینه شدن است و این مسائل به فرهنگ ما ضربه وارد شد.از سویی دیگر جوانان ونسل جدید نسبت به مسئولان وروحانیت واسلام بد بین می‌شود و این ضرر را نمی‌توان جبران کرد.
صنعت و دانشگاه باید به یکدیگر پیوند بخورد
وی در پاسخ به سوال دانشجویی مبنی بر این که دانشجویان خارج از کشور بعد از بازگشت به وطن با معضل بیکاری روبرو هستند با تایید این موضوع گفت: برخی از بستگان من نیز که در خارج از کشور تحصیل کردند، در موقع بازگشت دغدغه شغل دارند و مسئولان باید به این موضوع توجه کنند و از این دانشجویان به عنوان یک سرمایه استفاده کنند.
وی همچنین در بخش دیگری از صحبت‌های خود ادامه داد: متاسفانه مراکز تحقیقاتی ما با مراکز صنعتی وغیر صنعتی و عملیاتی کشور بیگانه هستند و در واقع همپوشانی ندارد. برخی از تحقیقات تکراری هستند و و صرفا تحقیقات هستند و ما آنها را در صنعت و کار نمی‌بینیم. در حالی که صنعت و دانشگاه باید به یکدیگر پیوند بخورد.
جناح بندی‌هایی کنونی کشور را قبول ندارم
ناطق نوری در پاسخ به سوال دانشجوی دیگری مبنی بر این که ما بالاخره نفهمیده‌ایم که شما عضو کدام جریان و جناح هستید درابتدا به شوخی گفت: به این زودی‌ها نمی‌فهمید.
وی در ادامه توضیح داد: من این جناح بندی‌هایی که به معنای کنونی در کشور وجود دارد، را قبول ندارم. من معتقدم در کشور ما دموکراسی حاکم است. و مراجعه به آرای مردم است. و ما در طول ۳۵ سال پس از پیروزی انقلاب اسلامی تاکنون نزدیک به ۳۶ الی ۳۵ انتخابات داشته‌ایم، مراجعه به آراء مردم داشته‌ایم، ولی اشکال بر این موضوع است که دموکراسی آورده‌ایم، ولی ابزار آن را نیاورده‌ایم.
قاعده بازی را بلد نیستیم
این فعال سیاسی ادامه داد: ابزار دموکراسی در دنیا حزب است. در دنیا احزاب ، مرام‌نامه ، اساس‌نامه و مواضع شفاف و روشنی دارند. شورای مرکزی آنها، درآمد آنها و نحوه‌ی فعالیت آنها کاملا مشخص است، ولی در کشور ما احزابی که فعالیت دارند، حزب نیستند و به قول رهبری اینها قبیله هستند. پس یک مشکل همان طور که اشاره کردم این است که ما ابزار دموکراسی نداریم. از سویی دیگر قاعده بازی را هم بلد نیستیم.
وی با بیان این که نه چپ و نه راست و نه اصلاح طلب و نه اصولگرا اکثرشان قاعده بازی را بلد نیستند، اظهار کرد: درکشورهای مختلف وقتی یک حزب پیروز می‌شود به صورت طبیعی رئیس جمهور یا نخست وزیر، وزرا و معاونین رئیس جمهور و حتی مشاوران، از آن حزب انتخاب می‌شوند ، ولی بدنه‌ی کارشناسی حفظ می‌شود و رده‌های پایین دست نمی‌خورد. یا به خاطر قانونی که دارند، این کار را نمی‌کنند و یا به خاطر فرهنگی که دارند. به هر حال بدنه‌ی کارشناسی را حفظ می‌کنند، ولی در کشور ما چپ سر کار می‌آید قلع و قمع می‌کند، حتی فراش فلان مدرسه در فلان جا را نیز عوض می‌کند. موقعی هم که راست بر سر کار می‌آید آن هم همین گونه عمل می‌کند. ما ۳۵ سال است که با سر کچل می‌خواهیم اوستا شویم. من این عملکرد را قبول ندارم.
ناطق نوری ادامه داد: من سال ۶۰ در عین حال که عضو حزب جمهوری بودم، وزیر کشور بودم و اکنون بعد از ۳۳ سال، ماهی یک دفعه با استانداران زمان خودم جلسه دارم. شما تحقیق کنید که ترکیب استانداران من درسال ۶۰ چگونه بود و این که آنها اکنون در کجا مشغول به کار هستند. هم اصولگرا ، هم اصلاح طلب و معتدل در بین آنها هستند.
وی با اشاره به دوران ریاست خود در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: درسال ۷۶ وقتی انتخابات برگزار شد، من هم کاندیدای شکست خورده انتخابات بودم و هم رئیس مجلس ، ولی سعی کردم تعامل خوبی با قوه مجریه داشته باشم. از ایشان(محمد خاتمی) بپرسید که برخورد مجلس پنجم با دولت شما چگونه بود؟ ایشان(محمد خاتمی) تاکنون چندین بار گفته‌اند که مجلس پنجم بیشترین کمک را به دولتش کرده است. فردای انتخابات دوم خرداد ۷۶ هنوز آراء به طور کامل شمرده نشده بود، من به ایشان (محمد خاتمی)تبریک گفتم. خبرنگاری بعدها از من پرسید که چرا بلافاصله تبریک گفتید و مثلا ۴۸ ساعت معطل نکردید. من به او گفتم که اگر صبر می‌کردم، معلوم نبود که چه اتفاقی بیافتد و باید آبی بر آتش ریخته می‌شد. درروز یک شنبه در همان موقع در مجلس گفتم که ما تا دیروز رقیب بودیم، ولی اکنون باید رفاقت داشته باشیم.
ناطق نوری در ادامه حضور خود در جمع دانشجویان درپاسخ به سوالی مبنی بر این‌که به نظر شما نحوه‌ی برخورد با فرقه‌های انحرافی در کشور باید چگونه باشد گفت: این یک سوال کلی است و ما باید بر اساس آنچه که اسلام و مکتب و سیره‌ی پیامبر اسلام (ص) می‌گوید و امام نیز بر اساس آن عمل کرد، رفتار کنیم.
وی ادامه داد: گاهی جریانات و گروه‌های انحرافی و فکری و اعتقادی هستند. باید با آنها بحث و مجادله کرد.
پیشنهاد تشکیل کرسی‌های آزاد اندیشی را من خدمت مقام معظم رهبری ارایه کردم
این عضو مجمع تشخیص مصلح نظام افزود : یک زمانی در دفتر بازرسی پیشنهادی را خدمت مقام معظم رهبری دادم. البته با توجه به حکم مشاوره‌ای که دارم این پیشنهاد مشورتی را خدمت ایشان دادم. که ایشان نیز در مقطعی بر روی آن دستور دادند و تاکیدکردند که پییگری شود و بحث کرسی‌های آزاد اندیشی از آنجا منشاء گرفت. گرچه تاکنون آنچه مد نظر ما بوده انجام نشده است.
این فعال سیاسی ادامه داد:در دانشگاه برخی از اساتید اعتقاداتی دارند ممکن است انحرافاتی داشته باشند و چون استاداست بر سر کلاس حرف خود را می‌زند و ممکن است روی دانشجواین حرف اثر بگذارد.
وی ادامه داد:پیشنهاد دادیم که دارالحکمه‌ای که همان کرسی‌های آزاد اندیشی است، تشکیل شود. در واقع جایی درست شود که افراد عقاید مختلف خود را بیان کنند.البته امنیت کسانی که می‌خواهند حضور پیدا کنند نیز حفظ شود، زیرا آنها عقیده‌های مختلفی دارند، حال ممکن است این عقیده الهادی ، کمونیستی و غیر دینی باشد و یا در مورد اسلام عقیده‌ی خاصی داشته باشد، ولی باید بتوانند این عقیده‌ی خود را بیان کنند و افرادی نیز برای مناظره حضور داشته باشند و مستمعان نیز اساتید و دانشجویان باشند و مذاکراتی را که صورت می‌گیرد نیز هیاتی بررسی کنند و سپس در مجله‌ای چاپ شود و در اختیار مستمعین گذاشته شود. ولی متاسفانه این موضوع کامل اجرا نشد و ما این نقض را داریم.
هر کسی نباید به خود حق دهد که یک گروه را متهم به انحرافی بودن کند
ناطق نوری افزود: درمورد گروه‌های سیاسی نیز ساز و کارهای خاص خود وجود دارد. اگر یک جریان انحرافی باشد، این مهم است که تشخیص این که یک جریان انحرافی است با چه کسی باشد و نباید این گونه باشد که یک نفر صبح از خواب بیدار شود و بگوید فلان جریان انحرافی است و یا فلانی منحرف است. این باعث می‌شود که امنیت جامعه از بین برود. در واقع هر کسی نباید به خود حق دهد که یک گروه را متهم به انحرافی بودن کند و بگوید فلان جریان انحرافی است. البته مسئولان این مساله مشخص هستند. بررسی این قضایا وتشخیص این موضوع با شورای عالی امنیت ملی است.
وی تصریح کرد: منافع ملی در شورای عالی امنیت بررسی می‌شود و این مباحث نیز در آنجا مطرح می‌شود که در راس این شورا رئیس جمهور است و مسئولان ذی‌ربط نیز از زیر مجموعه‌ی آنها هستند. و در واقع آنجاست که باید بررسی شود و تشخیص دهند که کدام جریان انحرافی است و اگر انحرافی است چگونه باید با آن برخورد شود یا برخورد نشود.
مسئولیت‌های مجمع تشخیص مصلحت نظام محدود است
ناطق نوری در پاسخ به سوال یکی دیگر از دانشجویان در مورد کارکرد مجمع تشخیص مصلحت نظام اظهارکرد: برخی چون اسم مجمع تشخیص مصلحت نظام، مجمع تشخیص است، خیال می‌کنند که هر چه مصلحت بدانند یا مجمع مصلحت بداند می‌تواند درآن مطرح کرد. در حالی که مجمع مسئولیت‌هایش محدود است و این مسئولیت‌ها را می‌توان در سه مورد خلاصه کرد. وقتی بین شورای نگهبان و مجلس اختلاف نظر ایجاد می‌شود و آنها به نتیجه نمی‌رسند این مجمع تشخیص مصلحت است که باید در مورد آن موضوع جلسه بگذارد و بر اساس مصلحت نظام در مورد آن تصمیم گیری کند.
وی همچنین با بیان این که مجمع تشخیص مصلحت نظام برای مقام معظم رهبری یک بازوی مشورتی است، ادامه داد: این مجمع در مورد سیاست‌های کلی و کلان نظام نظر مشورتی خود را به مقام معظم رهبری اعلام می‌کند و ایشان نیز بعد از بررسی اگر اصلاحاتی لازم باشد آن را اصلاح و سپس آن را ابلاغ می‌کند.
ناطق نوری همچنین کار سوم مجمع تشخیص مصلحت را حل گرفتاری‌های کشور عنوان کرد و گفت: هر جایی در کشور مساله و گرفتاری ایجاد شود که مجلس نتواند آن را حل کند و شورای نگهبان نیز در چارچوب وظایفش نباشد که در آن وارد شود ، برای این که نظام به بن بست نخورد، بر اساس قانون اساسی این معضل و مشکل را رهبری تشخیص می‌دهند و و ایشان ارائه راهکار را برای حل این معضل به مجمع می‌سپارد و مجمع نیز برای حل معضل راهبرد و راهکار ارائه می‌دهد، اما ما در مجمع حق قانون‌گذاری نداریم.
ناطق نوری همچنین پیش از پاسخ به سوالات دانشجویان در سخنانی با تشکر از برگزار کنندگان نشست، گفت: عذر خواهی می‌کنم؛ چراکه من اول قول داده بودم که روز اول این اجلاس خدمت شما برسم، ولی از سوی دیگر متوجه شدم که طبق روال در اولین شنبه‌ی پس از ماه مبارک رمضان جلسه مجمع تشخیص برگزار می‌شود. و به خاطر این تداخل اعلام کردم که در روز دوم در همایش حضور پیدا می‌کنم. البته از سویی دیگر مجمع هم به خاطر بار ترافیکی که در این تعطیلات به تهران و جاده ها وارد شد و برخی از اعضا بعضا نتوانستند، خود را به تهران برسانند، جلسه برگزار نکرد و ما هم از خرمای بغداد افتادیم و هم از گندم ری.
وی در ادامه با اشاره به این که اهل علم و تحقیق در این جلسه حضور دارند و ترجیح می‌دهد که در این جلسه متکلم وحده نباشد گفت: در جلسات معمولا از افراد دعوت می‌کنند که سخنرانی کنند و در نظام ما نیز خوشبختانه سخنران کم نداریم و همه اهل سخن و صحبت هستیم. من در این جلسه ترجیح می‌دهم که بیشترین فرصت در اختیار شما باشد تا شما سئوالات خود را مطرح کنید.
ناطق نوری همچنین درسخنان خود با اشاره به تاکید اسلام بر فراگیری علم و دانش اظهارداشت: چرا اسلام دعوت به کسب علم و دانش بکند؟ چون باکی ندارد که جامعه بفهمد و درک والایی پیدا کند. چون دچار انحرافات و مباحث غیر منطقی و غیر عقلایی نیست و نمی‌ترسد که مردم بهفمند و آگاه باشند چراکه معتقد است هر چه مردم بیشتر بفهمند بیشتر به حقانیت اسلام پی می‌برند.
وی با طرح این سوال که علمی که اسلام می‌گوید دنبال آن بروید کدام علم است؟، گفت: برخی محدود نگر و تنگ‌نظر مباحثی را مطرح می‌کنند و می‌گویند منظور اسلام از پیگیری علم، علم احکام، علم دین، علم حرام و حلال ، و علم واجبات و محرمات است. در حالی که حتما مراد اسلام این نیست و اسلام منظورش این نیست و محدود به این موضوع نمی‌شود؛ چرا که این موضوع فضیلت نیست.
وی ادامه داد:هر مکتب ضد علمی نیز در تاریخ تلاش می‌کند خود را حفظ کند و دیگری را بکوبد. این فضیلت نیست. در دوران مسیحیت و تفتیش عقاید این همه دانشمند از بین رفت. آنها در حالیکه دانشمندان را به جرم داشتن ایده‌های علمی محاکمه می‌کردند می‌گفتند آن چه را که ما می‌گوییم باید نگه داشته شود ولی دنبال علم دیگری نروید.
وی به سخنان شهید مطهری در ارتباط با نگاه اسلام به علم اشاره کرد و افزود: آقای مطهری می‌گویند علمی که اسلام می‌گوید دنبال آن برویم همه علومی است که می‌تواند به نوعی به سود بشر باشد، در واقع هر علمی که می‌تواند به سود انسان‌ها باشد مراد اسلام است حال این علوم ممکن است انسانی وغیر انسانی، ریاضی و طبیعی و فیزیکی و شیمی و یا مسائل دیگر باشد. هر علمی که می‌تواند در خدمت بشر باشد و بشر بتواند از آن استفاده کند مورد تایید اسلام است.
ناطق نوری ادامه داد: اسلام تاکید می‌کند که مسلمانان باید علم را بیاموزند ولو حتی از یک دانشمند نامسلمان و مشرک.
وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود یادآور شد: در دورانی که ریاست مجلس را بر عهده داشتم لازمه‌ی آن سفر به کشورهای مختلف بود و در هر کجا که می‌رفتیم، می‌دیدیم دانشجویان و اساتید ما نوعا یک سر و گردن از دیگران دانشجویان واساتید بالاتر بودند. استعداد خوبی داشتند و نوعا معتقد و پایبند به نظام بودند و بر روی ایرانی بودن خود تاکید داشتند.
وی ادامه داد : زمانی خبرنگاری با من مصاحبه می کرد و می‌گفت چقدر شما تعصب ایرانی دارید. من در جواب گفتم که من ایرانی هستم و باید تعصب ایرانی داشته باشم. تازه مازندرانی نیز هستم و ایرانی‌تر هستم .
حب به وطن مورد تایید اسلام و شرع است
این عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان این که حب به وطن مورد تایید اسلام و شرع است، با بیان روایتی از پیامبر اسلام (ص) ادامه داد: وقتی پیامبر (ص) می‌خواستند مکه را ترک کنند، در هنگام خروج از مکه ایشان بسیار ناراحت بودند؛ چرا که می‌خواستند جایی را ترک کنند که سال‌ها درآن زندگی کرده بودند و متولد شده بودند.
ناطق نوری در بخش دیگری ازصحبت‌های خود با بیان این‌که دانشجویان و اساتید ایرانی خارج از کشور سرمایه‌های نظام هستند، گفت: امروز دیگر دردنیا پول را سرمایه نمی‌دانند آنچه که امروز برای یک ملت سرمایه است نیروی انسانی و متفکر آن است. اندیشه سرمایه و ثروت است و ما باید از این نیروی انسانی به نحو احسن استفاده کنیم. اگر این دوستان به کشور برگشتند، چه بهتر ، ولی اگر شرایط برای آنها به گونه ای بود که آنجا در دانشگاهی مشغول به آموزش و تدریس شدند این هم برای کشور افتخاراست که چهار دانشمند بزرگ در فلان دانشگاه و فلان کشور ایرانی هستند. این باعث افتخار است.
وی تاکید کرد: این دانشجویان عشقشان به کشور و نظام و وطن وصف ناپذیر است و هر کجا که باشند پیوند معنوی با وطن دارند.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=4067