کد خبر: 168695
تاریخ انتشار: ۲۰ دی ۱۴۰۰

۳۲ درصد از صادرات کشور در دستان تهران

۳۲ درصد از صادرات کشور در دستان تهران

به گزارش جهان اقتصاد به نقل از ایلنا، یدالله صادقی در مراسم تقدیر از صادرکنندگان نمونه استان تهران اظهار کرد: قابلیت‌های بخش خصوصی قابل مقایسه با بخش دولتی نیست بخش خصوصی سرشار از انرژی است که در بخش دولتی دیده نمی‌شود. ما در استان تهران محدودیت‌هایی برای توسعه صنعت داریم که بخشی از انها به حق است و بخشی دیگر نیاز به ساماندهی دارد در یک سال اخیر اقداماتی شده اما در سه ماه اخیر جلسات و اقدامات زیادی در جهت اصلاح و ساماندهی واحدهای صنعتی معدنی و تجاری استان تهران انجام شده است.

وی افزود: دو پیشنهاد به دولت دادیم که جلسات فشرده‌ای هم برای بررسی آ‌نها برگزار کردیم اگر این پیشنهادات تصویب شود بسیاری از چالش‌ها برطرف می‌شود به رغم محدودیت‌ها 12 هزار میلیارد تومان احداث کارخانه یا توسعه کارخانه داشتیم که در مقایسه با ارقام تبصره 18 رقم خوبی است. این کار با سرمایه و ظرفیت بخش خصوصی انجام شده است.

رییس سازمان صمت استان تهران بیان کرد: در کشور 24 هزار کارت بازرگانی فعال وجود دارد که از این میان 13 هزار کارت بازرگانی فعال برای استان تهران است که سهمی 54 درصدی را نشان می‌دهد البته 17 هزار کارت بازرگانی در تهران صادر شده که 13 هزار کارت در این بین فعال هستند.

وی اضافه کرد: ما در استان تهران در نظام آ‌ماری مشکل داریم اما آمارها نشان می‌دهد که در 9 ماهه سال 1400 این استان یک میلیارد و 21 میلیون دلار صادر داشته که نسبت به سال گذشته رشد 40 درصدی را نشان می‌دهد. 32 درصد از صادرات کشور برای استان تهران است. طی درخواستی که از سازمان توسعه تجارت داشتیم این آمار داده شد اما تقاضای ما این است که وضعیت آماری استان تهران با هماهنگی با گمرک و دیگر نهادهای ذیربط اصلاح شود تا وزن تجاری و صنعتی استان مشخص شود.

صادقی خاطرنشان کرد: در تولید که مبدا صادرات است با مشکلاتی مواجه هستیم که با مصوباتی که به آن اشاره شد بخشی از آن حل می‌شود اما برای تامین مالی شرکت‌ها نیازمند کمک هستیم. استان تهران نسبت به تعداد تجار زیرساخت‌های کافی و مناسب ندارد یکی از موانع توسعه صادرات غیرنفتی همین موضوع مشکل در زیرساخت‌ها است.