کد خبر: 1137
تاریخ انتشار: ۲۵ فروردین ۱۳۹۳

۳۰۰شرکت در نوبت واگذاری امسال

۳۰۰شرکت در نوبت واگذاری امسال

امیر اسماعیل کاظمی : معاون وزیر اقتصاد با بیان اینکه آزادسازی سهام عدالت در انتظار تصمیم واگذاری است، گفت: استقلال و پرسپولیس دارایی‌‌های میلیاردی دارند که پیشنهاد قیمت آن به وزارت ورزش ارائه شده است .
میرعلی اشرف عبدالله پوری حسینی روز گذشته  در جمع خبرنگاران در سازمان خصوصی سازی گفت: دو باشگاه ورزشی استقلال و پرسپولیس دارایی‌های میلیاردی دارند و قیمت پیشنهادی برای واگذاری آن دو به وزارت ورزش ارائه شده است.
رئیس سازمان خصوصی‌سازی افزود: عمده شرکت‌های قابل واگذاری، غیربورسی هستند.
معاون وزیر اقتصاد در مورد آزادسازی سهام عدالت گفت: این امر در انتظار تصمیم هیأت واگذاری قرار دارد.
عبدالله پوری حسینی تأکید کرد: تسهیلات ویژه‌ای برای بخش خصوصی واقعی در گرفتن تصدی‌های دولتی در نظر گرفته شده است.
وی گفت: تمام شرکتهای سرمایه‌گذاری استانی به وظایف خود مبنی بر ورود به بورس عمل نکرده‌اند.
پوری حسینی با اشاره به اینکه امیدوارم سال ۹۳ برای کشور سالی پر خیر و برکت باشد اظهار داشت: سازمان خصوصی‌سازی در سال جدید جهشی در فعالیت‌های خود خواهد داشت.
وی ادامه داد: اگر بخشی از وظایف سازمان خصوصی‌سازی را واگذاری اموال و دارایی‌ها بدانیم، براساس قوانین تا پایان سال ۹۳ باید تمام واگذاری‌ها به اتمام برسد.
پوری حسینی با اشاره به اینکه فهرست شرکت‌های حاضر در گروه یک باید تا پایان برنامه چهارم و گروه دو نیز تا پایان سال ۹۳ به اتمام برسد، گفت: سال ۹۳ باید اتمام واگذاری‌های گروه یک و گروه دو طبق قانون باشد.
وی افزود: فعالیت های سازمان خصوصی‌سازی در سال ۹۳ با شیب تندی انجام خواهد شد و به طور کلی باید در انجام وظایف محوله خیز برداریم.
معاون وزیر اقتصاد تأکید کرد: با توجه به الزام قانون، طبیعی است که شیب فعالیت‌های خصوصی‌سازی برای انجام فعالیت‌ها تند شود.
وی به اصلاح آمار اعلام‌شده در مورد واگذاری‌های سازمان خصوصی‌سازی طی ۱۲٫۵ سال گذشته تصریح کرد: از سال ۸۰ تا نیمه اول شهریور ۹۲ حدود ۹۷ هزار میلیارد تومان سهام به صورت قطعی واگذار شده است و آمار قبل که حکایت از واگذاری ۱۵۱ هزار میلیارد تومانی بود، غیرقطعی بود.
وی ادامه داد: اگر به طور مجدد مرور کنیم، واگذاری‌های قطعی سازمان خصوصی‌سازی بابت رد دیون ۲۷ هزار میلیارد تومان، سهام عدالت ۲۶ هزار میلیارد تومان و الباقی هم دیگر واگذاری‌ها بوده است.
پوری حسینی با تأکید بر اینکه در نیمه دوم ۹۲، ۱۷ درصد از کل واگذاری‌های انجام شده محقق شده است، گفت: در مقابل ۹۷ هزار میلیارد تومان در سال گذشته ۲۶ هزار میلیارد تومان شامل سهام عدالت، رد دیون و واگذاری سهام انجام شده است.
رئیس سازمان خصوصی‌سازی افزود: در نیمه دوم سال ۹۲، ۱۶۰ شرکت را تعیین‌تکلیف کردیم و این ۱۶۰ شرکت در مقابل ۴۰۰ شرکت باقی مانده عدد قابل توجهی است که رکورد جدیدی را در آمار خصوصی‌سازی برجای گذاشته است.
معاون وزیر اقتصاد با اشاره به اینکه بیشترین واگذاری در سال ۸۸ انجام شده بود، گفت: در این سال ۱۰ هزار میلیارد تومان بابت واگذاری مخابرات حدود ۱۰ هزار میلیارد تومان دیگر بابت سهام عدالت واگذاری انجام شده است؛ در نیمه دوم سال ۹۲ رکورد واگذاری نسبت به سال ۸۸ و میانگین کل ۱۲٫۵ سال شکسته شد.
وی با اشاره به اینکه ۳۰۰ شرکت در آمار واگذاری‌ها باقی مانده است، تأکید کرد: این میزان باید تا پایان ۹۳ تعیین‌تکلیف و واگذار شود؛ تعیین تکلیف در روند واگذاری این شرکت‌ها شامل انحلال، واگذاری در عرضه بلوکی و خرد می‌شود.
پوری حسینی با بیان اینکه نیمه دوم سال ۹۲ نیز برای هیئت واگذاری بسیار پرکار بود، گفت: در این مدت ۳۷ هزار میلیارد تومان سهم قیمت‌گذاری شده است که از جمله اقدامات خوب در روند واگذاری‌ها به شمار می‌رود.
وی با اعلام این خبر که برای بخش خصوصی واقعی تسهیلات ویژه‌ای درنظر گرفته شده است، گفت: افزایش مدت اقساط و اقداماتی از این دست برای ترغیب بخش خصوصی واقعی درنظر گرفته شده است.
رئیس سازمان خصوصی‌سازی درباره نتیجه واگذاری دو باشگاه پرطرفدار استقلال و پرسپولیس تأکید کرد: با وجود تمام فشارها، سازمان خصوصی‌سازی برای واگذاری این دو شرکت تلاش بسیاری انجام داده، اما به جهت عدم اطلاعات کافی، همکاری مناسبی دریافت نکردیم؛ هیئت وزیران کارگروهی را تعیین کرده تا چگونگی واگذاری دو باشگاه به طور کامل تعیین‌تکلیف شود.
وی افزود: پیش از اتمام سال گذشته، یکی از مدیران باشگاه‌ها در نامه‌ای به وزارت ورزش اعلام کرد که باشگاه ۳۰۰ میلیارد تومان دارایی دارد که پیش از این از بدهی سنگین این باشگاه خبرهایی منتشر شده بود؛ با توجه به بررسی‌های فراوان کشف شد که این باشگاه دارایی‌های چندصدمیلیاردی داشته است.
وی گفت: سازمان خصوصی‌سازی در تلاش است که واگذاری‌ها هر چه سریع‌تر انجام شده و باشگاه نفت تهران هم با توجه به نامه‌نگاری های انجام شده به بخش خصوصی منتقل خواهد شد که به محض اتمام مراحل اداری، اقدامات آن انجام می‌شود.
رئیس سازمان خصوصی‌سازی درباره آخرین اقدامات در حوزه سهام عدالت و فعالیت‌های شرکت‌های سرمایه‌گذاری به فارس گفت: اخیراً شرکت‌های سرمایه‌گذاری سهام عدالت به طور کامل وارد بورس نشده و وظایف خود را به درستی انجام نداده‌اند.
وی ادامه داد: هم‌اکنون با توجه به مفروضات موجود ارزش اسمی سهام عدالت به یک میلیون و ۹۰۰ هزار تومان رسیده است.
پوری حسینی درباره برخی فشارها از سوی وزارت نفت برای عدم واگذاری شرکت‌های مشمول اصل ۴۴ تأکید کرد: این سازمان به طور کامل با وزارت نفت هماهنگ است تا اگر شرکتی حاکمیتی است، واگذار نشود و مابقی طبق قانون به بخش خصوصی منتقل شود.
وی در باره سرمایه‌گذاری‌های خارجی گفت:‌ اخیراً هیاتی به ایران سفر کردند و درباره چند شرکت ایرانی با سازمان خصوصی‌سازی برای خرید سهام رایزنی داشته‌اند که این شرکت‌ها در فضایی کاملاً شفاف از طریق مزایده واگذار خواهد شد.
عبدالله پوری حسینی ادامه داد: در آینده نیز چند پالایشگاه از جمله لاوان، بندرعباس و کرمانشاه واگذار خواهد شد که در این میان نفت کرمانشاه در شش ماهه ابتدایی سال ۹۳ عرضه شد.