کد خبر: 6144
تاریخ انتشار: ۰۳ آبان ۱۳۹۳

۳‏‎ ‎ایرلاین داخلی هم با مرحله انعقاد قرارداد رسمی با بویینگ رسیده‌اند

۳‏‎ ‎ایرلاین داخلی هم با مرحله انعقاد قرارداد رسمی با بویینگ رسیده‌اند

چهارشنبه گذشته شرکت بویینگ از انعقاد قرارداد رسمی بین این شرکت و ایران ایر به ارزش ۱۲۰ هزار دلار پس از گذشت ۳۶ سال خبرداد.

طبق گزارش شرکت بویینگ این قرارداد شامل خرید کتابچه‌های راهنما، ‌ نقشه و نمودارهای ناوبری است‎.
‎در حال حاضر تمام شرکت‌های هواپیمایی ایران تحریم هستند که ۵ شرکت هواپیمایی ایران ایر، معراج، کاسپین، یاس ایر (ناوگان باری) و پویا ایر (ناوگان باری) ایران در لیست تحریم‌های مستقیم هستند که به گفته یک منبع آگاه، به غیر از ایران ایر؛ بوئینگ نمی‌تواند با این شرکت‌ها که در لیست تحریم‌های مستقیم هستند، وارد معامله شود. در قرارداد ایران ایر با بوئینگ هم تنها خدمات و رفع نیازهواپیماهایی عنوان شده که ایران ایر قبل از انقلاب به صورت مستقیم از این شرکت خریداری کرده است و این قرارداد شامل هواپیماهایی که با واسطه خریداری شده، نمی‌شود‎.
‎رییس سازمان هواپیمایی در گفت‌و‌گو با ایلنا با بیان اینکه به غیر از ایران ایر سایر شرکت‌های داخلی هم وارد مذاکره با بویینگ شده‌اند، گفت: تا جایی که اطلاع دارم ۳شرکت‌های هواپیمایی داخلی دیگر هم وارد مذاکرات با شرکت‌های هواپیماسازی خارجی شده‌اند و در این زمینه فعال هستند و به انعقاد قرارداد هم رسیده‌اند‎.
‎علیرضا جهانگریان درباره جزییات قرارداد شرکت‌های هواپیمایی با برندهای شرکت‌های هواپیماسازی معتبر خارجی، گفت: قرارداد هر شرکت منحصر به نیازهای آن شرکت است و مفاد قرارداد با یکدیگر متفاوت است‎.
‎وی با ابراز امیدواری نسبت روند مذاکرات برای قرارداد‌های خرید هواپیما، ‌اظهار کرد: خرید هواپیمای جدید از بویینگ و سایر شرکت‌های هواپیما ساز بستگی به پیشرفت مذاکرات هسته‌ای دارد و ما به آینده نزدیک امیدوار هستیم‎.
‎جهانگیریان ادامه داد: ‌ در مذاکرات پارامترهای زیادی دخیل است که یکی از ان به صنعت هوانوردی مربوط می‌شود، ‌قطعا عوامل مهم‌تر و تاثیر گذارتری وجود دارد که از جزییات آن بی‌اطلاع هستم‎.
‎وی درباره وضعیت شرکت‌های هواپیمایی که در لیست تحریم‌های مستقیم هستند، اظهار کرد: ‌ باید ببنیم منظور بوئینگ از اینکه نمی‌تواند به شرکت‌هایی که در لیست تحریم‌های مستقیم هستند، کدام لیست است چراکه یکسری از لیست‌های تحریم از سوی امریکا و لیست‌های دیگری از سوی اتحادیه اروپا وضع شده است‎.
‎همچنین عبدالرضا موسوی، رییس شرکت هواپیمایی زاگرس با بیان اینکه زاگرس از چندین ماه پیش خرید قطعات از بویینگ را به طور رسمی شروع کرده است، گفت: می‌توان گفت زاگرس ایر از اولین شرکت‌هایی بود که با بویینگ وارد معامله شد و از چندین ماه قبل تبادل زاگرس ایر و بویینگ شروع شد که تاکنون چندین قطعه و سیستم ناوبری را بدون واسطه وارد کشور کرده‌ایم‎.