چهارشنبه 02 فروردین، 1402

کدخبر: 2634 13:25:43 1393-03-30
3راهکار برای تقویت تقاضا در بازار سرمایه

3راهکار برای تقویت تقاضا در بازار سرمایه

دسته‌بندی: بدون دسته‌بندی
3راهکار برای تقویت تقاضا در بازار سرمایه

3راهکار برای تقویت تقاضا در بازار سرمایه

دسته‌بندی: بدون دسته‌بندی

گروه بازارسرمایه :شرکت های حاضر در بازار سرمایه نیز امسال با وجود تعدیل مثبت در سودهای اعلامی، بودجه های خود را محتاطانه پیش بینی کردند که این احتیاط در پیش بینی بودجه های سال 93 به دلیل برخی ابهامات در شرایط اقتصادی کشور و اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه ها بوده است.

حسین خزلی خرازی، کاشناس ارشد بازار سرمایه در گفت و گو با سنا با اشاره به اینکه مجموعه عوامل درون زا و برون زا باعث ایجاد رکود در بازار سرمایه شده است، گفت: در ماه های اخیر بین 60 تا 90 هزار میلیارد تومان نقدینگی جامعه توسط بانک مرکزی از چرخه خارج و به این ترتیب تورم کنترل شده است.
وی ادامه داد: در این مدت 10 تا 15 هزار میلیارد تومان پایه پولی کشور کنترل شد که با ضریب فزاینده (سرعت گردش پول) که تقریبا در کشور ما 6 است،حدود 60 تا 90 هزار میلیارد تومان نقدینگی کشور کنترل شده است و این اتفاق دلیل اصلی پایین آمدن تورم در جامعه است.
وی با تاکید بر اینکه کنترل تورم با ایجاد رکود سم مهلکی است، افزود:کاهش سرعت گردش پول و حجم نقدینگی در اقتصاد در همه بازارها تاثیر گذار بوده و باعث رکود شده است و بورس نیز از این قاعده جدا نیست.
خرازی با اشاره به اینکه علاوه بر موارد بالا به عنوان عوامل برون زا، شرکت های حاضر در بازار سرمایه نیز امسال با وجود تعدیل مثبت در سودهای اعلامی، بودجه های خود را محتاطانه پیش بینی کردند،گفت: این احتیاط در پیش بینی بودجه های سال 93 به دلیل ابهام در شرایط اقتصادی کشور و اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه ها بوده است.
وی در ادامه به عوامل مثبتی که می تواند بازار را دگرگون کند نیز اشاره کرد و افزود: همه فعالان بازار منتظر خبرهای خوش از نشست ژنو هستند که می تواند اثرات مثبتی در بازار سرمایه داشته باشد.
وی ادامه داد: مطالعه روند معاملات در 24 سال گذشته نشان داده است که بازار همواره بعد از یک دوره صعود شدید، به استراحت می پردازد.
خرازی این روند را ذات بازار سرمایه دانست و گفت: همه کسانی که وارد این بازار می شوند باید این ریسک ها را بپذیرند. برای مثال، بورس مسکو در اردیبهشت ماه سال جاری و در طول یک ماه 17 درصد از ارزش خود را از دست داد اما تنها اقدام آنها این بود که فقط در معاملات آتی سهام و کالا سپرده اولیه را تغییر دادند تا ریسک نکول را از بین ببرند. در حقیقت در آن شرایط به هیچ کدام از ساختارهای بازار دست نزدند چراکه ریسک بازار را بیشتر می کرد و باعث ایجاد ابهام ذهنی برای سرمایه گذاران میشد.
وی با اشاره به اینکه برخی سرمایه گذاران تصور می کنند دولت باید در بازار سهام همانند کالاهای اساسی دخالت کنند، تصریح کرد: این گروه برای بازار سرمایه کف تعیین کرده و معتقدند دولت باید کف بازار را کنترل کند، اما هیچ کدام با منطق بازار آزاد هماهنگ نیست.
وی با اشاره به اینکه در حال حاضر 27 بانک در کشور وجود دارد،ادامه دارد: اگر به طور میانگین هر بانکی 100 میلیارد تومان اعتبار به سرمایه گذاران اختصاص دهد(بانک های کوچکتر کمتر و بانک های بزرگتر بیشتر) حدود دو هزار و 700 میلیارد تومان نقدینگی به بازار سرمایه تزریق می شود . این اعتبار می تواند برای حقیقی ها در رقم های پایین و برای حقوقی ها و شرکت های سرمایه گذاری در رقم های بالا باشد، اما به طور قطع طرف تقاضا را در بازار دگرگون می کند.
خرازی به راهکار دوم اشاره کرد و گفت: انتشار اوراق اختیار تبعی در سال های گذشته تجربه خوبی برای بازار بود. در حال حاضر نیز شرکت ها می توانند با انتشار این اوراق ، برای سرمایه گذاران اطمینان ایجاد کنند.
وی در خاتمه به صندوق های سرمایه گذاری توصیه کرد با تضمین حداقل بازده مشارکت در همه صندوق ها، سرمایه گذاران را به حضور در صندوق ها تشویق کنند

  • دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است.
  • افزودن دیدگاه


JahanEghtesadNewsPaper

جستجو


  |