۲۵درصد منابع آب رودخانه‌ها شور شد

0
۳۱۲ بازدید

گروه امورزیربنایی: قائم مقام وزیر نیرو با اعلام اینکه ۲۵درصد از منابع آب رودخانه ها شور شده است گفت: بیش از ۳۰۰دشت کشور با بحران آب مواجه شد.

ستار محمودی با تاکید بر اینکه ایران دارای شرایط آب و هوایی خشک است گفت: بارندگی در نقاط مختلف ایران متفاوت است و پراکندگی جمعیت کشور نیازمند اقدامات سازه ای بوده تا آب را در مناطقی که مقداری بیشتر است، حفاظت و در دیگر نقاط به کارگیری کنیم.

قائم مقام وزیر نیرو با اشاره به کاهش شدید میانگین بارندگی طی ۴۰سال گذشته ادامه داد: استفاده از منابع آب کشور مطلوب نبوده چون بیش از حد نیاز از آب استفاده شده است. وی برداشت های نامناسب از ظرفیت های آبی را مورد توجه قرار داد و افزود: این موضوع آسیب های مختلفی را در طبیعت به بار می آورد و اینگونه طبیعت توسط طوفان ریزگرد و نمک انتقام می گیرد.

محمودی با اشاره به اینکه ۵۰درصد از ۶۰۹دشت کشور با بحران آب مواجه هستند اظهارداشت: در حال حاضر، منابع آبی دشت ها تحلیل رفته و به مناطق ممنوعه بحرانی تبدیل شده است. وی با بیان اینکه نگران سرمایه گذاری های گذشته در برخی از نقاط کشور هستیم گفت: آبی که در طول سال ها در سفره های زیرزمینی جمع آوری شده ظرف مدت کوتاهی توسط دستگاه های جدید به راحتی از زمین بیرون کشیده می شود.

وی با اشاره به اینکه ۲۵درصد منابع آب رودخانه ها شور شده است تصریح کرد: این امر به علت فاضلاب هایی است که وارد رودخانه ها می شود. این مقام مسئول در وزارت نیرو با بیان اینکه هم اکنون ۷۴درصد روستاهای کشور آب لوله کشی دارند اظهارداشت: تا پایان برنامه ششم تمام روستاهای کشور مشمول آب لوله کشی خواهند شد که در این زمینه ۵۰۰میلیون دلار با عنایت مقام معظم رهبری برای کمک به آبرسانی روستاها اختصاص داده شد.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=13471