0
۵۶۶ بازدید

مراقب پولبک‌ها باشید چرا که اخیرا در برخی مواقع پولبک‌ها نیز فیلد می‌شوند…

پرایس اکشن: آموزش ۳ الگوی پول‌ساز

کامران حاجی‌علی‌اکبری- استاد دانشگاه- پیش از شروع آموزش چند نکته لازم به ذکر است: ابتدا تمامی الگوها در دنیای معامله‌گری به زیبایی و دقتی که در تصاویر و آموزش‌ها هستند ساخته نمی‌شوند. دوم اینکه نقاط ورود و خروجی که در آموزش‌ها داده می‌شود نسبی بوده و برای اطمینان خاطر همیشه تارگت‌‌های خود را کمی عقب‌تر قرار دهید. سوم اینکه با فقط تکیه به یک الگو نمی‌توان وارد معامله شد و فاکتورهای بسیار دیگری نیز معیار هستند چرا که رفتار نهنگ‌ها خارج از پیش‌بینی است و به وفور مشاهده شده که الگویی را برخلاف انتظار همگان فیلد(Field) می‌کنند و در آخر هرگز بدون آموزش و تجربه دست به معامله به‌ویژه معاملات اهرمی نزنید.

**سقف دو قلو (Double Top)

الگویی شبیه به M که با رسیدن قیمت به یک مقاومت قوی و عدم توانایی آن در شکست سطح با برخورد دوم شکل می‌گیرد و اصولا در صورت تایید و تثبیت انتظار برگشت قیمت از سقف دوم تا پایین را جهت تکمیل ضلع سمت راست M داریم. همین الگو به صورت وارونه W در کف های قیمتی روی سطوح حمایتی قوی تحت عنوان کف دوقلو(Double bottom) نیز قابل مشاهده است.

**سر و شانه (Head & Shoulder)

الگویی بسیار رایج که در صورت مشاهده و تایید چندین موقعیت معاملاتی به همراه دارد. ابتدا با رسیدن قیمت به مقاومت قوی و تشکیل راس سر یک معامله فروش (Sell-Short) تا خط گردن می‌توان داشت، سپس یک معامله خرید(Buy-Long) از خط گردن تا نزدیکای راس شانه قبلی با تارگتی کوچک خالی از لطف نیست و در آخر مجدد معامله فروش از راس شانه دوم به سمت دو تارگت: اول خط گردن و در صورت تایید و شکست خط گردن به اندازه ی ارتفاع خط گردن تا راس سر می توان معامله ی سل گرفت. توجه داشته باشید تارگت دوم را با احتیاط وارد شوید، زیرا بسیاری مواقع فیلد می شود، در صورتی که پر ریسک هستید جهت اطمینان می توان بخشی از سرمایه را با رسیدن به تارگت اول سیو سود کرد و حد ضرر را پایین تر آورده و ریسک فیری(Risk Free) نمایید. این الگو نیز با برخورد به حمایت‌های قوی به حالت وارونه یا معکوس تشکیل می‌شود.

**فنجان و دسته(Cup & Handle)

الگویی که اخیرا بیش از پیش به صورت عادی یا حتی وارونه دیده می‌شود. ابتدا قیمت با یک قوس بزرگ فرم فنجان را ساخته و سپس با ساخت یک قوس کوچک دسته فنجان را می‌سازد، در صورت مشاهده چنین الگویی باید منتظر شکست سطح و تثبیت قوی قیمت پس از محدوده حمایتی یا مقاومتی باشیم. در برخی مواقع پس از شکست یک پولبک(Retest) به سطح خواهیم داشت که مجدد با اطمینان از پولبک می‌توان وارد معامله شد.

نکته مهم: مراقب پولبک‌ها باشید چرا که اخیرا در برخی مواقع پولبک‌ها نیز فیلد می‌شوند. مجدد لازم به ذکر است تا زمانی که تایید نهایی نگرفته‌اید وارد معامله نشوید.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=170426