جمعه 11 اسفند، 1402

کدخبر: 1938 15:01 1393/02/31
11خرداد؛ آغاز رسمی بازار دارایی فکری

11خرداد؛ آغاز رسمی بازار دارایی فکری

دسته‌بندی: بدون دسته‌بندی
11خرداد؛ آغاز رسمی بازار دارایی فکری

11خرداد؛ آغاز رسمی بازار دارایی فکری

دسته‌بندی: بدون دسته‌بندی

گروه بازارسرمایه : مدیرعامل فرابورس گفت : این بازار آمده است تا با شفاف‌سازی ابعاد پیچیده حقوق مالکیت معنوی، شرایطی را برای تکمیل ارتباط حلقه علم و صنعت مهیا کند تا دانشگاهیان، مخترعان و مبتکران بتوانند در ارتباطی نظام‌مند، ایده‌ها و ابتکارات خود را به مرحله تجاری‌سازی برسانند .
امیر هامونی با بیان اینکه بازار دارایی فکری گام عملی فرابورس در راستای دستیابی به اهداف اقتصاد مقاومتی است، گفت: این بازار آمده است تا با شفاف‌سازی ابعاد پیچیده حقوق مالکیت معنوی، شرایطی را برای تکمیل ارتباط حلقه علم و صنعت مهیا کند تا دانشگاهیان، مخترعان و مبتکران بتوانند در ارتباطی نظام‌مند، ایده‌ها و ابتکارات خود را به مرحله تجاری‌سازی برسانند.
به گفته وی، دانشی که هم اکنون پیرامون بازار دارایی فکری در فرابورس ایران به وجود آمده یک دانش بین رشته‌ای است، چرا که ابعاد مختلف این قضیه بیش از دو سال و به‌صورت مداوم در فرابورس مورد مطالعه قرار گرفته و سعی شده تا فرایندهای مالی و اقتصادی به همراه مسایل حقوقی، فقهی، اجتماعی و فرهنگی در راه‌اندازی این بازار مورد توجه قرار بگیرد و به هم پیوند بخورد.
وی رونق این بازار را نیازمند تقویت و ارتقای این فرهنگ در ارکان مرتبط با دارایی فکری از قبیل مخترعان، سرمایه‌گذاران وکلای مالکیت معنوی، مشاوران سرمایه‌گذاری و ... دانست و افزود: از کشورهای دیگر نیز برای سرمایه‌گذاری در این بازار درخواست‌هایی مطرح شده و سرمایه‌گذاران، کارگزاران و ارزشگذاران خارجی نیز با درنظر گرفتن ملاحظات لازم و بررسی مسایل مرتبط بر آن در آینده می‌توانند در این بازار اقدام به معامله کنند.
هامونی مخاطبان اصلی این بازار سرمایه‌های فکری را نخبگان، مخترعان و صاحبان ایده معرفی کرد و ضمن طبقه‌بندی اوراق بهادار مبتنی بر دارایی فکری، اختراعات، علائم تجاری، طرح‌های صنعتی، حق انحصاری اثر، انواع ارقام گیاهی و تحقیق بنیادی و کاربردی را قابل معامله در این بازار دانست.
وی با تاکید بر اینکه بازار دارایی فکری ابزاری برای رشد خلاقیت و تولید دارایی‌های فکری است، یادآور شد: حمایت از حقوق مالکیت فکری در این بازار با استقرار فرآیند کشف قیمت مناسب و مهیا کردن بستری به‌منظور انجام نقل و انتقال و انتشار و توزیع اطلاعات برای دارندگان حقوق مالکیت معنوی محقق خواهد شد ضمن آنکه شرایط عادلانه و قانونمندی برای نقل و انتقال انواع دارایی فکری به‌وجود خواهد آمد.
گفتنی است، مراسم افتتاحیه بازار دارایی فکری فرابورس ایران با حضور جمعی از مسئولان ارشد کشور همزمان با واگذاری اولین اختراع، روز یکشنبه یازدهم خردادماه در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما برگزار خواهد شد.  • دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است.
  • افزودن دیدگاه


JahanEghtesadNewsPaper

جستجو


  |