بسیج دولت برای کنترل قیمت مسکن

0
۱,۵۶۴ بازدید
Save money for home cost

رییس جمهور ادامه داد: در این مقطع زمانی که قرار گرفتیم مسئله مسکن جزو اولویت‌های دولت است و البته این مسئله همیشه برای دولت ما مهم بوده است و همه طرح‌های نیمه‌کاره مسکن را تمام کردیم و تحویل مردم دادیم.

روحانی در مراسم افتتاح طرح‌های ملی وزارت راه و شهرسازی تاکید کرد

گروه امور زیربنایی-طرح‌های ملی وزارت راه در سه استان ایلام، البرز و مازندران با حضور رییس جمهور افتتاح شد.

به گزارش جهان اقتصاد، حجت الاسلام حسن روحانی طی سخنانی در مراسم افتتاح طرح‌های ملی وزارت راه در سه استان ایلام، البرز و مازندران از طریق ویدئو کنفرانس اظهار کرد: افتتاح ۱۱۴ کیلومتر راه آهن کرج به قزوین سبب می‌شود که هم مسیر میان این دو استان کوتاه شود و هم مردمی که به سمت رشت و گیلان می‌روند یا به سمت مشهد می‌روند می‌توانند از آن استفاده کنند.

روحانی با بیان این‌که «سفر کوتاه باعث صرفه‌جویی در سوخت و افزایش ایمنی می‌شود»، تاکید کرد: مسئله ریل از موضوعات مورد توجه دولت یازدهم و دوازدهم بوده است؛ چراکه هم مصرف سوخت را کاهش می‌دهد و هم ایمنی بیشتری را خواهد داشت و امیدواریم تا پایان سال هم شاهد افتتاح‌های دیگری در راه آهن انزلی و تبریز باشیم.

رییس‌جمهور گفت: مردم ما در استان‌های مختلف می‌توانند مسافرت‌های ایمن تری داشته باشند و در کنار آن حمل بار نیز با هزینه کمتری رخ می‌دهد.

وی با بیان این‌که «مسئله حمل و نقل یکی از مهمترین حقوق مردم ماست» اظهار کرد: امروز حمل و نقل مثل همیشه کار مهم و اساسی انجام می‌دهد و در شرایط کرونایی نیز این ویروس بخش حمل و نقل و گردشگری ما را بسیار تحت تأثیر قرار داده و تحرک ما در این بخش مهم است. البته اصول بهداشتی را مردم ما در هر مسیری که انتخاب می‌کنند باید مورد توجه قرار دهند و این برای سلامتی خودشان است.

روحانی یادآور شد: امروز فعالیت اقتصادی در شرایط کرونایی اهمیت بسیار دارد، هرچند شرایط مانند اوایل شیوع این ویروس نیست اما باید بدانیم که اگر پروتکل‌های بهداشتی رعایت نشود ما نمی‌توانیم فعالیت اقتصادی که به معیشت مردم وابسته است را ادامه دهیم.

رییس جمهور ادامه داد: در این مقطع زمانی که قرار گرفتیم مسئله مسکن جزو اولویت‌های دولت است و البته این مسئله همیشه برای دولت ما مهم بوده است و همه طرح‌های نیمه‌کاره مسکن را تمام کردیم و تحویل مردم دادیم.

وی با بیان این‌که «مسکن جزو کالاهای اساسی زندگی مردم است»، گفت: مردم باید در یک محله‌ای بتوانند زیست کنند و فرزندان خود را بزرگ کنند. باید مسکن مطمئنی برای آن‌ها ساخته شود. این‌که چه اقداماتی باید انجام شود یکی از مواردی است که هم دولت و هم ستاد اقتصادی و هم شخص معاون اول که درباره قیمت مسکن و اجاره بها مسئول شده است، آن را دنبال می‌کنند. امروز مردم ما با مشکلاتی در این زمینه مواجه هستند و دولت در این میان وظیفه دارد اقدامات لازم را انجام دهد.

روحانی یادآور شد: یک سری اقدامات است که در بلندمدت جواب می‌دهد اما ضروری است. زمین‌هایی که ما باید در اختیار مردم قرار دهیم و محدوده شهرها باید به مقدار لازم توسعه پیدا کند. وزارتخانه‌های دیگر یا حتی نیروهای مسلح باید زمین‌های مورد نیاز را در اختیار وزارت راه و شهرسازی قرار دهند تا بتوانند زمین را به قیمت مناسب و ارزان در اختیار کسانی قرار دهد که ساخت مسکن را به طور انبوه یا غیرانبوه انجام می‌دهند یا در اختیار مردمی قرار دهند که نیازمند خانه هستند؛ بنابراین موضوع زمین مسئله اول ما است.

وی با بیان این‌که «مسئله مصالح ساختمانی به وزارت صمت مربوط می‌شود و مسئولیت آن بر دوش‌شان است»، تصریح کرد: قیمت‌ها در این مورد باید متناسب باشد تا مردم بتوانند صاحب مسکن شوند. همچنین اقدامات بانک‌ها برای ساخت و خرید مسکن اهمیت زیادی دارد و مقرراتی که ما امروز برای اجاره یا فروش مسکن داریم کافی نیست و این مقررات چه در قانون و چه مقررات دولت و آیین نامه‌ها باید با اصلاحاتی همراه شود تا فشار را از دوش مردم برداریم.

روحانی تاکید کرد: هم در زمینه حمل و نقل و هم مسکن که باید به قیمت مناسب در اختیار مردم قرار گیرد، امروز در هر دو زمینه افتتاح داشتیم و در هر دو زمینه پروژه‌های مهمی کلید خورد و یا آغاز عملیات اجرایی شد.

وی اظهار کرد: امیدوارم با اقداماتی که دولت انجام می‌دهد بتواند چارچوبی مقرر کند تا ۳۰ درصد مردمی که مستأجر هستند بتوانند با قیمت عادلانه زندگی خودشان را پیش ببرند.

**افزایش حداکثر سرعت قطار کرج – قزوین به ۱۶۰ کیلومتر

وزیر راه و شهرسازی گفت: با افتتاح خطوط دوم راه‌آهن کرج – قزوین حداکثر سرعت قطارها از ۱۲۰ کیلومتر به ۱۶۰ کیلومتر افزایش یافت.

«محمد اسلامی» در این مراسم افزود: خط دوم راه آهن کرج – قزوین یکی از نیازهای مبرم ما برای توسعه بهره وری و ایجاد جذابیت بیشتر برای راه آهن است.

وی اظهار داشت: ایجاد خطوط دوم راه آهن ایمنی، سرعت حرکت و راندمان را افزایش می دهد و واجب می شود راندمان خود را در جابجایی بار و مسافر از این طریق را ارتقا دهیم.

اسلامی تصریح کرد: این پروژه به طول ۱۰۳ کیلومتر افتتاح شد که به ثبت صرفه جویی زمانی و راندمان جدید در مسیر غربی کشور به ترکیه کمک می کند.

وزیر راه و شهرسازی با تاکید بر اینکه این اقدام در مسیر رشت به تنهایی ۴۵ دقیقه کاهش سفر را در پی دارد، گفت: قطار پنج ستاره ای که امروز می تواند حرکت کند، مسیر چهار ساعت و ۴۵ دقیقه ای را  به ۴ ساعت کاهش داده است.

اسلامی با بیان اینکه مسیر توسعه راه آهن در پنج استان کشور هدف گذاری شده  است، افزود: چند کار از جمله اتصال به بندر کاسپین انزلی، میانه – بستان آباد به ایستگاه کاروان در تبریز، یزد – اقلید و  چابهار – به زاهدان باقی مانده تا در دولت تدبیر و امید به پایان برسد.

وی گفت:‌ در مسیر چابهار به زاهدان به صورت سه شیفت فعالیت داریم.

وزیر راه و شهرسازی تصریح کرد: چند استان دیگر از جمله کردستان، اسلام آباد به سنندج، ایلام پروژه های ریلی فعال دارند که امروز ریل گذاری آنها آغاز می شود.

وی اضافه کرد: همچنین پروژه  ۱۷۱ کیلومتری خط دوم ریلی به زنجان و خط دوم ریلی بافت – زرین شهر به طول ۴۳۲  کیلومتر وصل می شود.

اسلامی ادامه داد: خط دوم راه آهن بافت – زرین شهر  ۱۰۵ کیلومتر پیش از این در سفر رییس جمهوری به یزد افتتاح شده بود که باقی مانده طرح با پیشرفت فیزیکی  ۷۷ درصد در این دولت راه اندازی می شود.

وزیر راه و شهرسازی اظهار داشت: همچنین پروژه ای با سرمایه گذاری و  مشارکت ایمیدور و بخش خصوصی در مسیر بافت – سنگان را در دست داریم؛ زیرا اکنون به دلیل یک خط بودن، ترافیک قطارها را در این مسیر شاهدیم که با افتتاح خط دوم این مشکل رفع می شود.

اسلامی افزود: امید  است در روزهای آینده این پروژه جدید را که حدود ۱۰ هزار میلیارد تومان است، با حضور رییس جمهوری آغاز کنیم.

وزیر راه و شهرسازی از بهره برداری آزاد راه و راه اصلی در ۲ استان ایلام  و مازندران به طول حدود ۱۹۶ کیلومتر خبر داد و گفت: واحدهای مسکن مهر و طرح اقدام ملی با دستور رییس جمهوری افتتاح می شود.

اسلامی از کلید خوردن دو آزادراه جدید در کشور خبر داد و افزود: این ۲ آزادراه قائم شهر را به میان دورود (بعد از ساری به سمت گرگان) متصل می کند و آزادراه نجف اشرف از پل زال به مورموری و مرز چیلات دهلران به طول ۱۲۵ کیلومتر منتهی می شود.

وی اضافه کرد: این طرح در مرحله رونمایی است و با هماهنگی انجام شده و استقرار سرمایه گذار طرح های اجرایی آغاز خواهد شد.

** ایلام از چهار مسیر به شبکه بزرگراهی کشور متصل می شود

معاون وزیر راه و شهرسازی هم در ادامه گفت: توسعه راه های ایمن در ایلام از اولویت‌های این وزارتخانه است و هم اکنون اتصال این استان به شبکه بزرگراهی از چهار مسیر در حال استان انجام است.

خیرالله خادمی اظهار داشت: هم اکنون از چهار مسیر کرمانشاه، لرستان، خوزستان و ایلام به مهران در حال اجرای پروژه های بزرگراهی هستیم.

وی افزود: از ابتدای دولت دهم و یازدهم نگاه ویژه ای به حوزه راهسازی استان ایلام با توجه به افزایش ترددها به مرز بین المللی مهران صورت گرفته است و امروز ۲۳۰ کیلومتر شبکه بزرگراهی، راه اصلی، فرعی و روستایی در این استان به بهره‌برداری خواهد رسید.

معاون وزیر راه و شهرسازی تاکید کرد: در ابتدای دولت دهم تنها ۴۰ کیلومتر شبکه بزرگراهی در این استان ایجاد شده بود که هم اکنون با افزایش ۳۰۰ درصدی به حدود ۱۵۰ کیلومتر رسیده است.

خادمی یادآور شد: یکی از نیازهای این استان با توجه به وضعیت جغرافیایی به ویژه در شهرستان های شمالی احداث تونل بود که در طول ۶ سال اخیر طول تونل های این استان از سه کیلومتر به بیش از ۹ کیلومتر افزایش یافته است.

وی اضافه کرد: طول راه‌های اصلی این استان نیز با افزایش ۴۵ درصدی از ۴۰۰ به ۵۸۰ کیلومتر رسیده است، ضمن اینکه با تلاش‌های صورت گرفته طول راه‌های روستایی نیز ۱۵.۵ درصد بیشتر شده است.

معاون وزیر راه و شهرسازی یکی از برنامه های دولت در استان ایلام را تکمیل پروژه‌های مسکن مهر عنوان کرد و گفت: امروز یک هزار و ۳۰۰ واحد مسکونی در شهرستان های آبدانان دهلران و ایلام به بهره برداری می رسد که با اجرای این پروژه ها در مجموع ۱۶ هزار و ۸۰۰ واحد به متقاضیان واگذار شده که از این تعداد ۱۰ هزار و ۵۰۰ واحد از سال ۹۲ تاکنون بوده است.

وی همچنین از احداث ۱۹۰ هزار متر مربع واحدهای ساختمانی اداری، فرهنگی و آموزشی در این استان خبر داد و گفت: ۵۵۷ میلیارد ریال برای اجرای این پروژه ها هزینه شده است.

خادمی از آغاز عملیات اتصال ایلام به شبکه ریلی کشور خبر داد و گفت: این پروژه به طول ۷۰ کیلومتر اجرا خواهد شد که ۱۷،۵ کیلومتر آن امروز کلنگ زنی می شود.

وی همچنین اجرای پروژه آزادراهی پل زال، دهلران، نجف اشرف را از طرح های مهم وزارت راه و شهرسازی عنوان کرد و افزود: با اجرای این پروژه استان ایلام برای نخستین بار به شبکه آزادراهی کشور متصل خواهد شد.

وی در خصوص بزرگراه ایلام-مهران گفت: تنها ۹ کیلومتر از این مسیر باقی مانده که پنج کیلومتر آن تا پایان سال جاری اجرا و چهار کیلومتر باقی مانده در سال آینده تکمیل خواهد شد.

معاون وزیر راه یادآور شد: یکی از مشکلات استان ایلام در حوزه راه سازی گلوگاه ورودی به شهر ایلام است که با اجرای تونل دوم آزادی به طول بیش از ۳ هزار و ۲۰۰ متر این گردنه پر پیچ و خم حذف خواهد شد.

** طرح‌های کریدور مرکزی اولویت وزارت راه‌وشهرسازی است

معاون ساخت و توسعه راه‌های وزارت راه‌وشهرسازی گفت: طرح‌های ساخت و توسعه راه در کریدور مرکزی که خلیج فارس و دریای خزر را از نزدیک‌ترین مسیر به هم متصل می‌کند، اولویت وزارت راه‌وشهرسازی است.

محمدرضا کدخدازاده افزود: تا کنون محورهای جاده ای مختلف کریدور مرکزی از بندرعباس تا یزد عملیاتی شد و به بهره برداری رسید و طرح های زیر ساختی، تعریض و چهار خطه شدن راه ها از  یزد به دامغان و سپس به ساری نیز در اولویت است.

وی با توضیح این که افتتاح ۱۷ کیلومتر از محور ساری – تاکام نیز در قالب توجه به کریدور مرکزی کشور مورد توجه دولت تدبیر و امید است ، گفت : با توجه به هزینه بری و سختی کار در اجرای طرح های راه سازی در مازندران ، طولانی شدن این طرح ها دور از ذهن نیست.

معاون ساخت و توسعه راه‌های وزارت راه و شهرسازی گفت : طبق بررسی ها صورت گرفته برای اجرای یک کیلومتر راه در دشت های کشور به صورت متوسط سه تا چهار میلیارد تومان هزینه می شود که این رقم در منطقه کوهستانی و جلگه ای شمال کشور هشت تا ۱۵ میلیارد تومان است.

کدخدازاده افزود: دولت تدبیر و امید با توجه به اهمیت اتصال طرح های راه سازی در کریدور مرکزی، با اختصاص بودجه قابل توجه ، نیمی از محور ۱۷ کیلومتری ساری – تاکام را طی یک سال اخیر تکمیل کرد که امروز به بهره برداری رسید.

وی گفت: پیمانکار چهارکیلومتر باقی مانده از این محور نیز تا ۲ ماه آینده انتخاب و عملیات اجرایی آن آغاز می شود.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=106523