۱۰ هزار میلیارد تومان سیگار قاچاق به کشور وارد می‌شود

0
۶۶۰ بازدید

رئیس مرکز برنامه‌ریزی و نظارت بر دخانیات کشور با اشاره به واردات ۱۰ هزار میلیارد تومان سیگار قاچاق به کشور گفت: سالانه ۱۷ هزار میلیارد تومان سیگار در کشور تولید می شود.

عطاءالله معروفخانی در گفت‌وگو باگفت: حدود ۲۰ تا ۲۵ میلیون نفر در کشور مصرف‌کننده سیگار هستند و براساس آمار رسمی منتشر شده در سال ۱۳۹۵ میزان مصرف سیگار در این سال حداقل ۶۵ میلیارد نخ بوده است.

* مصرف سالانه حداقل ۶۵ میلیارد نخ سیگار

رئیس مرکز برنامه‌ریزی و نظارت بر دخانیات کشور اظهار داشت: با توجه به شواهد موجود طی ۴ سال گذشته و از سال ۹۵ تاکنون میزان مصرف سیگار در کشور افزایش یافته و می‌توان پیش‌بینی کردمصرف سیگار از ۶۵ میلیارد نخ در سال فراتر رفته است.

وی در مورد میزان تولید سیگار در کشور بیان داشت: در سال ۹۶ در مجموع ۴۹ میلیارد نخ و در سال ۹۷ در مجموع ۴۸ میلیارد نخ سیگار در کشور تولید شده است اما در سال ۹۸ برای اولین بار در این صنعت ۱۰۰ ساله تولید به مرز ۵۵ میلیارد نخ در سال رسید.

معروفخانی بیان داشت: میزان تولید سیگار در کشور به لحاظ ارزشی سالانه حدود ۱۷ هزار میلیارد تومان است.

وی در مورد دلایل افزایش تولید این محصول بیان داشت: متاسفانه مصرف سیگار در کشور افزایش یافته و نه تنها سن مصرف این کالا پایین آمده، بلکه به دلیل تهاجمات فرهنگی مصرف سیگار در بین  بانوان رواج یافته در حالی که ۱۰ سال پیش کمتر این موضوع وجود داشت.

رئیس مرکز برنامه‌ریزی و نظارت بر دخانیات کشور گفت: دستگاه‌های متولی کار فرهنگی نیز در مورد جلوگیری و کاهش مصرف سیگار اقدامی انجام نمی‌دهند و بسیار کم به این موضوع می‌پردازند.

معروفخانی در پاسخ به این سوال که آیا دلیل نپرداختن به مباحث فرهنگی درباره کاهش مصرف سیگار، مباحث مربوط به اشتغال و درآمد حاصل از سیگار، است؟ گفت: قاعدتا دولت و وزارت صنعت نمی‌خواهد تولید در این حوزه را افزایش دهد، اما در راستای جلوگیری از واردات قاچاق چاره‌ای جز افزایش تولید وجود ندارد.

وی با تاکید بر اینکه واردات سیگار قاچاق آسیب جدی به سلامت مصرف‌کنندگان وارد می‌کند، گفت: اگرچه مصرف سیگار در هر شرایطی برای مصرف‌کننده مضر است، اما مصرف سیگار قاچاق با توجه به مواد اولیه مضر به کار رفته در آن بسیار خطرناک‌تر است.

رئیس مرکز برنامه‌ریزی و نظارت بر دخانیات کشور اظهار داشت: نتایج آزمایشگاهی از سیگار واردتی قاچاق نشان می‌دهد که مواد به کار رفته در سیگار برای سلامتی به شدت مضر است و در نتیجه کشفیات این بخش امحاء می‌شود.

وی افزود: تولید محصولات دخانی در کشور دارای استانداردهای خاص خود است و لذا نتایج آزمایشگاهی آن هم مثبت است.

معروفخانی میزان واردات سیگار قاچاق را حداقل ۱۵ تا ۲۰ میلیارد نخ در سال عنوان کرد و بیان داشت: ارزش سیگار قاچاق سالانه حداقل ۱۰ هزار میلیارد تومان است.

وی در پاسخ به این سوال که چه بخشی از مواد اولیه تولید محصولات دخانی وارداتی است، گفت: شرکت دخانیات ایران بین ۲۰ تا ۴۰ درصد از توتون داخلی برای تولیدات استفاده می‌کند، اما بقیه اقلام مورد نیاز برای تولید را از محل واردات تامین می‌کند.

رئیس مرکز برنامه‌ریزی و نظارت بر دخانیات کشور بیان داشت: اما سایر شرکت‌ها ۱۰۰ درصد اقلام مورد نیاز تولید محصولات دخانی را از جمله توتون، برگ، فیلتر و اساس را از طریق واردات تامین می‌کنند. وی بیان داشت: عمده مواد اولیه مورد نیاز تولید سیگار از جمله توتون از کشورهای آفریقایی وارد می‌شود.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=106326