کد خبر: 166179
تاریخ انتشار: ۲۹ آذر ۱۴۰۰

۱۰ مصوبه حیاتی دولت برای بورس

۱۰ مصوبه حیاتی دولت برای بورس

  • به گزارش جهان اقتصاد به نقل از تسنیم، احسان خاندوزی شب گذشته بعد از پایان جلسه ستاد اقتصادی دولت به تشریح ۱۰ تصمیم مهم اقتصادی که در این جلسه با محور بازار سرمایه گرفته شد، پرداخت و گفت: بسته پیشنهادی برای حمایت از بازار سرمایه با همراهی کامل رئیس جمهور و اکثریت مطلق آراء در ستاد اقتصادی دولت به شرح زیر تصویب شد که بیانگر اراده جدی دولت برای سودآوری تولید و صنایع بورسی و چشم‌انداز امیدبخش در بازار است:

۱_ در سال ۱۴۰۱ سقف قیمت گاز خوراک پتروشیمی ها معادل گاز صادراتی و حداکثر پنج هزار تومن در نظر گرفته شده ، همچنین سقف سوخت گاز برای صنایعی از جمله فولاد ی ها، پالایشگاهی ها معادل ۴۰ درصد قیمت خوراک پتروشیمی ها و حداکثر ۲ هزار تومان لحاظ شده ، لازم به ذکر است قیمت گاز مصرفی در سایر صنایع از جمله سیمانی ها نیز ۱۰ درصد قیمت خوراک پتروشیمی ها در نظر گرفته شد.

۲_ مالیات شرکت های تولیدی معادل پنج واحد درصد کاهش خواهد داشت.

۳_ در سال ۱۴۰۱ فرمول حقوق دولتی معادن در اقتصاد ایران تغییر پیدا نخواهد کرد.

۴_ معادل مالیات حاصل از نقل و انتقالات سهام در بازار سرمایه جهت تقویت صندوق تثبیت و حمایت از بازار سهام به آن واریز شود.

۵_ علاوه بر اوراق قبلی قرار است مبلغ ۳۰ هزار میلیارد تومان به منظور افزایش سرمایه به صندوق تثبیت اختصاص یابد که ناگفته نماند این امر مستلزم تصریح در لایحه بودجه ۱۴۰۱ است.

۶_ ۱۰ درصد وجوه حاصل از عرضه اولیه سهام های دولتی جهت بازار گردانی همان سهم ها به منظور حمایت از آنها اختصاص خواهد یافت.

۷_ انتشار اوراق دولتی در بازار منوط به رعایت نسبت ۵۰ درصد جریان ورودی نقدینگی به بازار سرمایه شد که قرار است به صورت ماهانه این امر صورت پذیرد، اما این مسئله بستگی به میزان ورود نقدینگی به بازار سهام خواهد داشت.

۸_ بانک مرکزی موظف شد نرخ تسعیر دارایی هایی ارزی بانک ها و موسسات اعتباری را حداقل ۹۰ درصد نرخ ارز در سامانه نیما طی ۶ ماه گذشته در نظر گیرد.

۹_ حضور رئیس سازمان بورس در جلسات ستاد هماهنگی اقتصادی دولتی و همچنین کمیته بند «و» تبصره ۵ که تصمیم گیری در خصوص عرضه اوراق دولتی در آن صورت می پذیرد حضور یابد.

۱۰_ بانک مرکزی موظف است با مداخله فعال در بازار بین بانکی و خرید اوراق در بازار ثانویه میانگین نرخ سود در بازار بین بانکی را در سقف ۲۰ درصد مدیریت کند

خاندوزی در پایان گفت: مجموع ۱۰ تصمیم اخذ شده نشان از حمایت دولت از بازار سرمایه دارد.