سه شنبه 14 آذر، 1402

کدخبر: 4595 15:00:22 1393-05-25
کواکبيان : عقده گشايي سياسي براي برکناري وزرا در شأن مجلس نيست

کواکبيان : عقده گشايي سياسي براي برکناري وزرا در شأن مجلس نيست

دسته‌بندی: بدون دسته‌بندی
کواکبيان : عقده گشايي سياسي براي برکناري وزرا در شأن مجلس نيست

کواکبيان : عقده گشايي سياسي براي برکناري وزرا در شأن مجلس نيست

دسته‌بندی: بدون دسته‌بندی

راي مثبت به استيضاح خلاف مسير تاييدآميز دولت يازدهم از سوي مقام معظم رهبري است/برخورد غيرمنطقي و سياسي با فرجي دانا در کارنامه اعمال نمايندگان ثبت خواهد شد/مجلس در اين بزنگاه مهم تاريخي نبايد خود را در مقابل دانشگاه قرار دهد/داعيه‌داران استيضاح از طرفداران جدي احمدي‌نژاد هستند/ استيضاح فرجي دانا در حقيقت مخالفت با اکثريت دانشگاهيان کشور محسوب رئيس فراکسيون دانشگاهيان مجلس هشتم با سياسي خواندن استيضاح وزير علوم خواستار حمايت نمايندگان مجلس از اقدام فرجي دانا براي برخورد با بورسيه هاي غيرقانوني شد و گفت: عقده گشايي سياسي براي برکناري وزرا در شان مجلس نيست.

مصطفي کواکبيان درگفت‌وگو با ايلنا با اشاره به اعلام وصول استيضاح وزير علوم گفت: تذکر، تحقيق و تفحص، سوال و استيضاح از جمله حقوق و اختياراتي هستند که به نمايندگان مجلس تعلق دارد و حق نمايندگان است که از حقوقشان استفاده کنند.
وي ادامه داد: اگر در قانون اساسي شان نماينده در قانونگذاري بسيار برجسته ديده شده، شان نماينده در بحث نظارت هم بسيار برجسته است و من به عنوان يک نماينده در مجلس هشتم تلاش کردم از اين حقوق به شکل کامل استفاده کنم و اينک نيز که بحث استيضاح وزير علوم مطرح است، نبايد هيچ ايرادي از نمايندگان مجلس گرفت و همانطور که قبلا گفتم وزير علوم نبايد از استيضاح نگران باشد.
عضو هيات علمي دانشگاه علامه طباطبايي با بيان اينکه در خواست من از نمايندگان اين است که در موضوع استيضاح فرجي دانا يک برخورد منطقي داشته باشند، اظهارکرد: هر گونه برخورد غير منطقي و سياسي در کارنامه اعمال نمايندگان در برابر افکار عمومي ثبت خواهد شد.
رئيس فراکسيون دانشگاهيان مجلس هشتم شوراي اسلامي با بيان اينکه نمايندگان بايد به سه دليل به استيضاح وزير علوم راي منفي بدهند تصريح کرد: اولين دليل براي راي اعتماد مجدد به وزير علوم اين است که کابينه دولت آقاي روحاني از بيشترين حمايت مقام معظم رهبري برخوردار است و در نشست اخيري هم که وزير امور خارجه وسفرا با ايشان داشتند، رهبر انقلاب به نحوي از کليت دولت حمايت کردند.
کواکبيان با بيان اينکه عدم راي اعتماد به فرجي دانا به معناي حرکت در راستاي تاکيدات و تاييدات مقام معظم رهبري نيست، يادآور شد: راي مثبت به استيضاح برخلاف مسير تاييد آميز دولت يازدهم از سوي مقام معظم رهبري است.
دبير کل حزب مردم سالاري دومين دليل در اينکه نمايندگان بايد به استيضاح وزير علوم راي منفي بدهند را مذاکرات هسته‌اي ايران با 1+5 دانست و خاطر نشان کرد: دولت در بحث مذاکرات هسته‌اي و اقدامات ديپلماتيک خود بايد با قدرت زياد و پشتوانه اجماع داخلي و همبستگي همگاني بتواند گام بردارد و لذا به نظر بنده، راي مثبت به استيضاح تضعيف دولت است که در شرايط کنوني در روند مذاکرات به مصلحت کشور نيست.
عضو شوراي مرکزي اتحاديه دانشگاه‌هاي غير دولتي سراسر کشور با اشاره به نزديک بودن بازگشايي دانشگاه در فصل آتي ابراز داشت: تا يکماه آينده، شاهد بازگشايي دانشگاه‌ها خواهيم بود و بلاتکليف ماندن وزارت علوم قطعا به نفع کشور نيست به خصوص اينکه آقاي فرجي دانا هم با عملکرد مطلوبش در ميان دانشگاهيان سراسر کشور از نوعي محبوبيت برخوردار است و اقدام مجلس براي ممانعت از خدمت ايشان در حقيقت مخالفت با اکثريت دانشگاهيان کشور محسوب مي‌شود.
وي با يادآوري سخنراني ها و مناظره هايش در بيش از 75 دانشگاه سراسر کشور عنوان کرد: من با جو عمومي دانشجويان و اساتيد دانشگاه‌ها به خوبي آشنا هستم و بر اين باورم که مجلس در اين بزنگاه مهم تاريخي نبايد خود را در مقابل دانشگاه قرار دهد.
نماينده سابق مردم سمنان در مجلس شوراي اسلامي افزود: معطل گذاشتن آموزش عالي درکشور برخلاف اهداف اساسي نظام است که بايد هر چه بيشتر در جهت رشد علمي و ارتقاي دانش در کشور حرکت کنيم.
کواکبيان با تاکيد بر جنبه سياسي استيضاح وزير علوم گفت: دوستاني که داعيه‌دار اين استيضاح هستند، مشخصا ازطرفداران جدي محمود احمدي نژاد بودند و در زماني که شرايط بسيار ناگواري بر دانشگاه حاکم بود، اين آقايان لب فرو بسته بودند و اعتراضي نداشتند و برخوردهاي امنيتي و شلاقي که در دوره قبل در دانشگاه‌ها وجود داشت موجب نگراني آقايان نبود.
رئيس فراکسيون دانشگاهيان مجلس هشتم شوراي اسلامي با اشاره به يکي از اتهامات استيضاح کنندگان مبني بر تعيين افراد مسئله‌دار براي رياست در دانشگاه‌ها از سوي وزير علوم اظهار کرد: اگر در ميان روساي دانشگاه‌ها و انتصابات آقاي فرجي دانا کساني هستند که در حوادث سال 88 نقش داشته‌اند، چرا شوراي عالي انقلاب فرهنگي آنها را تاييد کرده است. اگر در ميان معاونان آقاي فرجي دانا کساني هستند که پرونده يا محکوميتي برايشان وجود دارد هر حرف استيضاح کنندگان صحيح است اما وقتي پرونده و محکوميتي وجود ندارد نشان مي‌دهد که اين عده صرفا به دنبال بهانه‌جويي وانتقام‌گيري هستند و اين در شان نمايندگان مجلس نيست که دربحث برکناري وزرا، عقده گشايي سياسي خود را داشته باشند.
اين استاد علوم سياسي دانشگاه علامه طباطبايي اضافه کرد: به عنوان کسي که افتخار خود را معلمي و کار دانشگاهي مي دانم، عملکرد 9 ماهه آقاي فرجي دانا را در ترازوي مجموعه عملکرد وزرا، قابل قبول، قابل دفاع و صحيح مي‌دانم. اگر بعضي از دلايلي که نمايندگان مطرح مي‌کنند که آن دلايل در راستاي اهداف نظام جمهوري اسلامي نبوده مشخصا و صريحا بيان کنند که چه چيزي بوده است.
اين فعال سياسي اصلاح طلب با بيان اينکه بنده طرفدار اين هستم که اين استيضاح نبايد راي بياورد خاطر نشان کرد: من بر تعامل مثبت نمايندگان با وزارت علوم تاکيد دارم و اميدوارم در نشست‌هايي که قبل از انجام استيضاح صورت مي‌گيرد، ابهامات استيضاح کنندگان حل شود.
عضو شوراي مرکزي اتحاديه دانشگاه‌هاي غير دولتي سراسر کشور با اشاره به رويکرد مثبت وزارت علوم به آموزش عالي غير دولتي يادآور شد: نگاه مثبت وزارت علوم دولت يازدهم به آموزش عالي غير دولتي برخلاف دولت قبل است که آموزش عالي غير دولتي را افرادي سوداگر قلمداد مي‌کرد و احترام به اين دانشگاه‌ها بيانگر نگاه عميق و ژرف انديشانه دست اندرکاران وزارت علوم است.
کواکبيان با اشاره به مسئله دانشجويان ستاره دار تاکيد کرد: هيچ کس نبايد راضي باشد که يک دانشجو که با هزاران اميد به دانشگاه آمده و براي آمدنش هم از ده‌ها مرکز استعلام صورت گرفته با کوچکترين خطا با وي برخورد شود و ستاره دار قلمداد شود و نبايد مانع از تحصيل آنان شد.
رئيس دوره اي شوراي هماهنگي جبهه اصلاحات در ادامه به بحث بورسيه‌هاي غير قانوني دکترا اشاره کرد و افزود: اگر در بورسيه‌ها، افرادي به ناحق و غير قانوني از رانت استفاده کرده‌اند، جلويش را بايد گرفت و چه بسا افرادي از طريق رانت‌هاي ويژه از اين مسئله برخوردار شده‌اند. من مي‌شناسم افرادي که از چنين رانت‌هايي استفاده کرده‌اند. نمايندگان حال بايد جلوي اين رانت‌ها را بگيرند نه آنکه از رانت‌ها حمايت کنند.
نماينده مردم سمنان در مجلس شوراي اسلامي با بيان اينکه جلوگيري از رانت، نوعي عدالت آموزشي است که وزارت علوم آن را دنبال مي‌کند ابراز داشت: اينکه از سوي برخي استيضاح کنندگان گفته شده که وزارت علوم اگر پيگير بورسيه‌هاي سال‌هاي قبل نشود ما ديگر کاري به استيضاح نداريم خلاف قانون است و اين بدترين نگرش است. بايد وزيري که به دنبال عدالت آموزشي است را تشويق کرد.
رئيس فراکسيون دانشگاهيان مجلس هشتم يادآور شد: بنده با وزير علوم دولت دهم از نظر سياسي مخالفت داشتم اما بيشترين همکار ي را با آقاي دانشجو در مجلس هشتم داشتم و به عنوان رئيس فراکسيون دانشگاهيان مجلس هشتم ده‌ها جلسه با وزير علوم دولت دهم گذاشتم و واهمه‌اي نيز براي همکاري با وي نداشتم ولي نمي‌دانم که چرا برخي از دوستان عضو کميسيون آموزش مجلس نهم همکاري و ارتباط لازم را ندارند؛ به هر حال بايد آنها بپذيرندکه دولت جديدي بر سر کار آمده و بايد با اين دولت تعامل داشته باشند.
عضو هيات علمي دانشگاه علامه طباطبايي تاکيد کرد: من فکر نمي‌کنم که استيضاح وزير علوم در راستاي منويات فراکسيون اکثريت مجلس باشد و آنها با برکناري وزير علوم همراهي کند.
وي با ياد آوري اينکه طراحان استيضاح وزير علوم از اعضا يا نزديکان به جبهه پايداري هستند عنوان کرد: مجلس بايد عقلانيتش را با راي منفي به استيضاح آقاي فرجي دانا نشان دهد و اگر راي استيضاح مثبت باشد نشان مي‌دهد که کار در دست اقليت مجلس است و نشان مي‌دهد اکثريت مجلس نمي‌تواندکاري کند  وبنابراين فراکسيون اکثريت بايد براي حفظ آبروي خويش کاري کند.  • دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است.
  • افزودن دیدگاه


JahanEghtesadNewsPaper

جستجو


  |