شنبه 08 بهمن، 1401

کدخبر: 10306 14:58:40 1393-11-26
چشم انداز بازار طلا در این هفته

چشم انداز بازار طلا در این هفته

دسته‌بندی: بدون دسته‌بندی
چشم انداز بازار طلا در این هفته

چشم انداز بازار طلا در این هفته

دسته‌بندی: بدون دسته‌بندی

طلا علی رغم افزایش قیمت در آخرین لحظات مبادلات روز جمعه، هفته ای کاهشی را البته با شیب ملایم سپری کرد.

هر چند قیمت طلا در آغاز کاری هفته گذشته کمی از سقوط 50 دلاری را جبران کرد اما با نوسان در روزهای بعد تحت تأثیر افزایش ارزش دلار و کاهش تنش میان روسیه و اوکراین سومین هفته ی کاهشی را پشت سر گذاشت. همچنین دولت جدید یونان ادامه بازپرداخت وام های بین المللی را رد کرد و اعلام کرد برخی اصلاحاتی که توسط وام دهندگان بین المللی به این کشور تحمیل شده باید لغو شود که در پی این امر بازار سهام آتن و اروپا کاهش و قیمت طلا افزایش یافت. براساس این گزارش، بازار تهران در روز دوشنبه در کنار افزایش اونس شاهد رشد دلار داخل بود که تقویت 5 هزار تومانی هر مثقال طلا را در پی داشت و این در شرایطی است که بازار تهران روز شنبه را با سقوط طلای جهانی و افت دلار داخل با تضعیف 13 هزار و 500 تومانی آغاز کرده بود که در روز یکشنبه قدری جبران و ارزش هر مثقال طلا به 434 هزار تومان رسیده بود. در روز سه شنبه آمارهای امیدوار کننده که از بهتر بودن رشد تولید ناخالص ملی در چند کشور اروپایی منجمله ایتالیا، آلمان و فرانسه حکایت داشت، سبب تضعیف دلار و قدرت گرفتن یورو شد.

بازار تهران در این روز در کنار نوسانات طلای جهانی با افت دلار داخل روبرو شد که بعد از افت و خیز اندک به افت نسبی قیمتها تن در داد. براساس این گزارش، کاهش تنش میان روسیه و اوکراین با میانجیگری آلمان و فرانسه سبب شد تا تقاضای طلا به عنوان سرمایه ای امن با کاهش روبرو و قیمت طلا برای لحظاتی به کمتر از 1216 دلار برسد که این رقم در 5 هفته اخیر بی سابقه بود. رهبران 4 کشور فرانسه، آلمان، اوکراین و روسیه در نشست مینسک بر سر آتش بس در شرق اوکراین توافق کردند که این توافق از روز یکشنبه به اجرا گذاشته می شود. همزمانی کاهش نسبی طلا در سطح جهانی با افزایش دلار داخل ارزش هر مثقال طلا را در روز پنج شنبه با افت 1 هزار تومانی به 437 هزار تومان رساند که نسبت به آغاز هفته 5 هزار تومان رشد داشت.

برخی از تحلیلگران اقتصادی به کاهش قابل ملاحظه طلا از سطوح فعلی بدبین هستند و اکنون را زمان مناسبی برای خرید طلا می دانند. تازه ترین تحلیلها نشان میدهد که در شرایط کنونی سطح حمایتی طلا 1220 دلار و سطح مقاومتی 1234 دلار خواهد بود. تحلیلگران اقتصادی و فعالان بازار طلا بر این باورند که قیمت طلا در روزهای آینده تحت تاثیر تحولات سیاسی و اقتصادی بین المللی با نوسانات زیادی روبرو خواهد شد. در حالی که طی روزهای آینده تغییر ساختاری عمده ای در اقتصاد آمریکا و جهان پیش بینی نمی شود، ولی به نظر می رسد ادامه نگرانی ها نسبت به وضعیت بحران بدهی یونان و درگیری های شرق اوکراین مهمترین عوامل موثر بر قیمت طلا خواهد بود. 

  • دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است.
  • افزودن دیدگاه


JahanEghtesadNewsPaper

جستجو


  |