چهارشنبه 19 بهمن، 1401

کدخبر: 198950 18:49:16 1401-09-09
چراغ بورس همچنان با خودرو روشن است

چراغ بورس همچنان با خودرو روشن است

دسته‌بندی: بدون دسته‌بندی
چراغ بورس همچنان با خودرو روشن است

چراغ بورس همچنان با خودرو روشن است

دسته‌بندی: بدون دسته‌بندی

در حالی که خوردرویی‌ها این روزها یکه تاز بازار بورس هستند بورس کالای ایران دیروز میزبان عرضه ۵۰۰ دستگاه خودرو تارا و ۶۰۰ دستگاه پژو ۲۰۷ بود. به گفته کارشناسان بورسی  باید میزان عرضه خودرو در بورس افزایش یابد تا قیمت‌ها منطقی شود؛ چرا که قیمت در بورس براساس عرضه و تقاضا تعیین می‌شود و گفتنی است شاخص کل بورس تهران در پایان معاملات دیروز (سه‌شنبه) با پنج هزار و ۸۵۵ واحد افزایش در ارتفاع یک میلیون و ۴۱۴ هزار واحدی ایستاد.

به گزارش خبرنگار جهان اقتصاد، مجموعه‌های اجرایی برای جلوگیری از مدیریت قیمت خودروهای عرضه شده در بورس توسط خودروسازان، دلالان، واسطه‌ها باید راهکاری بیاندیشند رشد تیراژ تولید به منظور تامین نیاز بازار یکی از این راهکارها است، از سوی دیگر باید با واردات، بخشی از تقاضای موجود را به سوی خودروهای وارداتی سوق داد تا عرضه و تقاضا در بورس متناسب شود، به گفته کارشناسان هدف از هر طرحی در کیفی‌سازی، رشد تیراژ تولید، عرضه و تقاضا و... دسترسی مصرف‌کننده به محصول کیفی و با قیمت مناسب است و در مقابل تولیدکننده نیز باید بتواند به سود منطقی دست یابد.

 شاخص هم‌وزن با ۲ هزار و ۹۶۸ واحد افزایش به ۴۱۲ هزار و ۶۵۳ واحد و شاخص قیمت با یک هزار و ۷۶۸ واحد رشد به ۲۴۵ هزار و ۷۸۵ واحد رسید.

شاخص بازار اول، چهار هزار و ۲۸ واحد و شاخص بازار دوم، ۱۲ هزار و ۶۰۱ واحد افزایش را ثبت کردند.

دیروز در معاملات بورس تهران، بیش از ۶ میلیارد و ۱۱ میلیون سهم، حق‌تقدم و اوراق بهادار به ارزش ۳۳ هزار و ۴۰ میلیارد ریال معامله شد.

همچنین ملی صنایع مس ایران (فملی) با ۹۲۷ واحد، پتروشیمی نوری (نوری) با ۸۳۸ واحد، پالایش نفت بندرعباس (شبندر) با ۷۹۸ واحد، مخابرات ایران (اخابر) با ۶۶۴ واحد، پتروشیمی بوعلی سینا (بوعلی) با ۴۴۵ واحد، پالایش نفت اصفهان (شپنا) با ۴۱۰ واحد، شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی (شستا) با ۳۹۷ واحد، پالایش نفت تهران (شتران) با ۳۰۴ واحد و گروه مپنا (رمپنا) با ۲۵۹ واحد تاثیر مثبت بر شاخص بورس داشت.

در مقابل معدنی و صنعتی گل گهر (کگل) با ۸۱۰ واحد، ایران خودرو (خودرو) با ۳۶۶ واحد، سایپا (خساپا) با ۱۴۲ واحد، گسترش سرمایه گذاری ایران خودرو (خگستر) با ۹۰ واحد و گسترش نفت و گاز پارسیان (پارسان) با ۸۷ واحد تاثیر منفی بر شاخص بورس به همراه داشت.

بر پایه این گزارش، دیروز نماد ایران خودرو (خودرو)، گسترش سرمایه گذاری ایران خودرو (خگستر)، سایپا (خساپا)، شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی (شستا)، پالایش نفت اصفهان (شپنا)، پتروشیمی بوعلی سینا (بوعلی) و پالایش نفت بندرعباس (شبندر) در نمادهای پُرتراکنش قرار داشتند.

گروه خودرو هم در معاملات دیروز صدرنشین برترین گروه‌های صنعت شد و در این گروه یک میلیارد و ۶۲۶ میلیون برگه سهم به ارزش پنج هزار و ۸۰ میلیارد ریال دادوستد شد.

شاخص فرابورس نیز دیروز بیش از ۴۶ واحد افزایش داشت و به ۱۸ هزار و ۶۸۳ واحد رسید.

در این بازار بیش از سه میلیارد و ۳۰۳ میلیون برگه سهم و اوراق مالی دادوستد شد و تعداد دفعات معاملات دیروز فرابورس بیش از ۱۹۷ هزار و ۷۴۶ نوبت بود.

پتروشیمی مارون (مارون)، پالایش نفت اصفهان (شپنا)، پالایش نفت لاوان (شاوان)، صنایع شیمیایی کیمیاگران دیروز(شکام)، توسعه و عمران استان کرمان (کرمان) و بیمه سامان (بساما) با تاثیر مثبت بر شاخص فرابورس همراه بودند.

همچنین پتروشیمی زاگرس (زاگرس)، تولید نبروی برق دماوند(دماوند)، جنرال مکانیک (رنیک)، صنایع مادیران (مادیرا)، تو لید برق ماهتاب کهنوج (بکهنوج) و توسعه مولد نیروگاهی جهرم (بجهرم) تاثیر منفی بر این شاخص داشتند.

  • دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است.
  • افزودن دیدگاه


JahanEghtesadNewsPaper

جستجو


  |