یکشنبه 07 خرداد، 1402

کدخبر: 9086 15:25:17 1393-10-24
هاشمی رفسنجانی:  دشمنان وحدت مدعی دلسوزی نباشند

هاشمی رفسنجانی: دشمنان وحدت مدعی دلسوزی نباشند

دسته‌بندی: بدون دسته‌بندی
هاشمی رفسنجانی:  دشمنان وحدت مدعی دلسوزی نباشند

هاشمی رفسنجانی: دشمنان وحدت مدعی دلسوزی نباشند

دسته‌بندی: بدون دسته‌بندی

رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به ابراز برخی نگرانی ها و سخنان اختلاف برانگیزی که این روزها در خصوص انتخابات سال آینده مجلس خبرگان رهبری و مجلس شورای اسلامی بر زبان می آید، گفت: متاسفانه برخی مسوولین در ابراز نگرانی ها و تهدیدات سیاسی خود کسانی را مخاطب قرار می دهند که در جامعه هیچ یک از ابزار قدرت و تبلیغات، به جز رای مردم را ندارند و گویا این کارسازترین ابزار قدرت است

به گزارش اداره کل روابط عمومی روابط عمومی مجمع تشخیص مصلحت نظام اعلام کرد آیت الله اکبر هاشمی رفسنجانی صبح روزچهارشنبه در دیدار مسوولین و دبیران کل احزاب و تشکل های عضو شورای هماهنگی اصلاحات این مطلب را بیان کرد.

وی با یادآوری سخنان رهبری معظم انقلاب، مبنی بر حق الناس بودن رای مردم از زمان تبلیغات انتخاباتی تا تایید صلاحیت ها، رای گیری و شمارش آرا، اظهارداشت: این جمله ایشان آشکارترین تفسیر بندهای مربوط به انتخابات در قانون اساسی است و کسی نمی تواند فراتر از ایشان قوانین بالا دستی جمهوری اسلامی را تفسیر کنند.

رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به سیاست های کلی انتخابات که از سوی رهبری برای مشاوره به مجمع تشخیص مصلحت نظام آمده، گفت: امیدواریم از لحاظ قانون در همه مراحل ثبت نام، نظارت، اجرا و شمارش، هیچ شبهه ای نداشته باشیم تا حماسه های سیاسی مردم ایران به خوبی شکل بگیرد.

هاشمی رفسنجانی با مهم توصیف کردن دو انتخابات سال آینده برای کشور، گفت: باید تلاش های انتخاباتی در چارچوب قوانین کشور باشد و نباید پا را از دایره اخلاق و قانون فراتر بگذاریم.

هاشمی رفسنجانی تحزب را موضوعی صریح در قانون اساسی دانست و با تاکید بر سابقه تحزب و توجه به آن در تعالیم اسلامی، افزود: احزاب می توانند با تمرین مردم سالاری و احترام به رای اکثریت، این فرهنگ را به شکل گسترده در جامعه تسری دهند که البته شرط آن ارجحیت منافع ملی و اسلامی بر منافع باندی است.

مردم نگذارند عده ای مایه بدنامی اسلام شوند

رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به اوضاع جهان اسلام و ابراز نگرانی از آن، گفت: متاسفانه داریم مصداق یکی از تهدیدات قرآن می شویم که به اهل قبله می فرماید: « قلْ هُوَ الْقَادِرُ عَلی أَن یَبْعَث عَلَیْکُمْ عَذَاباً مِّن فَوْقِکُمْ أَوْ مِن تحْتِ أَرْجُلِکُمْ أَوْ یَلْبِسکُمْ شِیَعاً وَ یُذِیقَ بَعْضکم بَأْس بَعْض» (آیه 65 سوره انعام)

هاشمی رفسنجانی با ارایه نظرات مفسرین در خصوص آیات فوق، اظهارداشت: بعضی ها می گویند «عَذَاباً مِّن فَوْقِکُمْ» شامل بلایای آسمانی می شود و بعضی ها می گویند قدرت های زورگوی داخلی و جهانی هستند که در طول تاریخ به دلایل مختلف منافع جهان اسلام را غارت کرده و می کنند و به مردم ستم روا می دارند و حقشان را غصب می کنند.

وی با مهم توصیف کردن این هشدار قرآنی به نگاه ظریف بعضی از مفسرین اشاره کرد و افزود: اشاره تعبیر « عَذَاباً ... مِن تحْتِ أَرْجُلِکُمْ » می تواند مردم باشد که اگر از حاکمان جهان اسلام مسوولیت نشناسی ببینند و مستاصل شوند، خود وارد عمل می شوند تا نگذارند عده ای مایه بدنامی اسلام در بین مردم شوند.

رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام با یادآوری تاکیدات امام راحل(ره) در مورد توجه به مردم و نظرات آنان در همه مراحل مبارزه، پیروزی، تثبیت و تداوم انقلاب گفت: با اتحاد مردم پیروز شدیم و سخت ترین مراحل، شورش ها و جنگ را گذراندیم.

مخدوش کننده وحدت، دلسوز نظام نیست

هاشمی رفسنجانی در ادامه وحدت مردم را کارسازترین سرمایه ی نظام برای انجام کارهای بزرگ در ابعاد داخلی و خارجی دانست و افزود: هرکس بخواهد وحدت مردم را مخدوش نماید، نمی تواند مدعی دلسوزی برای نظام، انقلاب اسلامی، کشور و مردم باشد.

وی با تاکید بر این نکته که دموکراسی واقعی در قوانین اسلامی نهفته است، اظهارداشت: از سفارشات پیامبر رحمت به امام منصوب آسمانی در آخرین روزهای حیات پی می بریم که مردم در نظام اسلامی نقشی اساسی دارند.

رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به اصطلاح «مهلت استدراجی» در سنت الهی گفت: کسانی که در مسیر مردم سالاری دینی دچار انحرافات می شوند، باید بدانند که سنت الهی تغییرناپذیر است.

کارهای دیپلماتیک شروط و آدابی دارد

هاشمی رفسنجانی در پاسخ به تقاضاهای مکرر حاضران برای حضور در انتخابات و پا درمیانی برای حل مسایل سیاسی ایران با بعضی از کشورهای اسلامی منطقه افزود: بارها گفته ام خود را وقف نظام کرده ام و تا نفس دارم برای انقلاب، مردم و کشور تلاش خواهم کرد، اما می دانید کارهای دیپلماتیک شروط و آدابی دارد.

در آغاز این دیدار حجت الاسلام والمسلمین رهامی رییس کمیته انتخابات جبهه اصلاحات، مصطفی کواکبیان دبیر کل حزب مردم سالاری، فاطمه راکعی دبیر کل مجمع زنان نو اندیش مسلمان، حجت الاسلام والمسلمین منتظری قائم از مجمع مدرسین و محققین حوزه علمیه قم، علی شکوری راد عضو انجمن اسلامی پزشکان، علی محمد غریبانی دبیر کل انجمن اسلامی مهندسین ایران،احمد حکیمی پور دبیر کل حزب اراده ملت، حجت الاسلام والمسملین قدرت علیخانی عضو مجمع ادوار نمایندگان مجلس شورای اسلامی ضمن ارایه گزارش از اوضاع سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی کشور به بیان دیدگاه ها و دغدغه های خویش پرداختند.

  • دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است.
  • افزودن دیدگاه


JahanEghtesadNewsPaper

جستجو


  |