پنج شنبه 20 بهمن، 1401

کدخبر: 13049 13:15:22 1394-03-10
نرخ زاد و ولد در جهان؛ آلمان پایین‌ترین، نیجر بالاترین

نرخ زاد و ولد در جهان؛ آلمان پایین‌ترین، نیجر بالاترین

دسته‌بندی: بدون دسته‌بندی
نرخ زاد و ولد در جهان؛ آلمان پایین‌ترین، نیجر بالاترین

نرخ زاد و ولد در جهان؛ آلمان پایین‌ترین، نیجر بالاترین

دسته‌بندی: بدون دسته‌بندی

تحقیقی که به تازگی انجام شده نشان می‌دهد نرخ زاد و ولد در آلمان به پایین‌ترین میزان در جهان رسیده است.

به گزارش ایسنا، به گفته کارشناسان بیم آن می رود که کمبود نیروی انسانی به اقتصاد این کشور لطمه بزند.

این تحقیق با مشارکت موسسه حسابرسی (BDO) آلمان و انستیتو بین‌المللی اقتصاد هامبورگ صورت گرفته است. در گزارش این گروه نرخ زاد و ولد در آلمان حتی از ژاپن هم پایین‌تر برآورد شده است. تهیه کنندگان این گزارش نسبت به کاهش جمعیت نیروی انسانی هشدار داده‌اند.

در این گزارش به نقل از شبکه خبری بی‌بی‌سی، همچنین از مشارکت زنان در بازار کار به عنوان عاملی مهم در آینده اقتصادی آلمان یاد شده است.

طی پنج سال اخیر به ازای هر ۱۰۰۰ نفر جمعیت آلمان ۸٫۲ مورد زاد و ولد گزارش شده است. این در حالی است که در دوره زمانی مشابه در ژاپن این نرخ ۸٫۴ بوده است.

در بین کشورهای اروپایی، پرتغال و ایتالیا با میانگین ۹ و ۹٫۳ به ترتیب در رده‌های دوم و سوم قرار دارند. نرخ زاد و ولد در دو کشور فرانسه و بریتانیا به ازای هر ۱۰۰۰ نفر ۱۲٫۷ برآورد شده است.

در این تحقیق، بالاترین نرخ زاد و ولد در بین کشورهای آفریقایی گزارش شده که نیجر با میانگین ۵۰ مورد زاد و ولد به ازای هر ۱۰۰۰ نفر بالاترین میزان را داشته است.

به گفته مدیر انستیتو بین المللی اقتصاد هامبورگ، کاهش نرخ زاد و ولد در آلمان به معنای آن است که درصد افرادی که در سن کار (۲۰ تا ۶۵ سال) در این کشور هستند تا سال ۲۰۳۰ میلادی از ۶۱ درصد به ۵۴ درصد کاهش خواهد یافت.

«آرنو پروبست»، یکی از اعضای هیات مدیره موسسه حسابرسی (BDO) گفته است که کاهش نرخ زاد و ولد در آلمان باعث می‌شود که کارفرمایان دستمزدهای بالاتری پرداخت کنند.

کارشناسان در مورد دلایل کاهش نرخ زاد و ولد در آلمان و همچنین راه‌های مقابله با این مسئله اتفاق نظر ندارند. به گفته پروبست، آلمان برای پر کردن خلاء مربوط به مهارت‌های کاری مختلف به نیروی جوان کارگران مهاجر نیاز خواهد داشت. علاوه بر این برای اجتناب از مشکلات اقتصادی، زنان بیشتری باید جذب محیط های کاری شوند.

بنابر این گزارش، آلمان همچنین از جمله کشورهای جهان است که بیشترین آمار مهاجرت را دارد. تازه‌ترین آمار نرخ زاد و ولد در آلمان در حالی اعلام شده که آنگلا مرکل، صدراعظم این کشور، تلاش‌هایی برای سرمایه گذاری در بخش حمایت از کودکان انجام داده است.

  • دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است.
  • افزودن دیدگاه


JahanEghtesadNewsPaper

جستجو


  |