شنبه 15 بهمن، 1401

کدخبر: 11651 14:02:28 1394-01-24
نخریدن کالای ایرانی ۱۴درصد صنایع کوچک را تعطیل کرد

نخریدن کالای ایرانی ۱۴درصد صنایع کوچک را تعطیل کرد

دسته‌بندی: بدون دسته‌بندی
نخریدن کالای ایرانی ۱۴درصد صنایع کوچک را تعطیل کرد

نخریدن کالای ایرانی ۱۴درصد صنایع کوچک را تعطیل کرد

دسته‌بندی: بدون دسته‌بندی

معاون برنامه‌ریزی سازمان صنایع کوچک دلیل تعطیلی ۱۴درصد صنایع کوچک را فقدان بازار و نخریدن کالای ایرانی از سوی مردم اعلام کرد و گفت: به‌شرط حمایت دولت و مردم، در مدت دو سال می‌توان ۱۹۳هزار شغل در این خصوص ایجاد کرد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، معاون برنامه ریزی سازمان صنایع کوچک گفت: هم اکنون 61 درصد واحدهای حوزه صنایع کوچک که دچار تعطیلی شده‌اند از نبود نقدینگی رنج می‌برند.

فرشاد مقیمی در گفتگوی ویژه خبری افزود: بخش عمده‌ای از صنایع کوچک به‌دلیل نبود نقدینگی دچار مشکلات شده‌اند و 14 درصد این صنایع نیز از موضوع فقدان بازار و 8 درصد از تأمین مواد اولیه رنج می‌برند.

وی گفت: در سازمان صنایع کوچک از سال گذشته برای رونق این صنایع اقداماتی صورت گرفت و طرحی تهیه شد که به تصویب هیئت وزیران رسید و امیدواریم امسال با همت بانک مرکزی بتوان بخشی از منابع و تسهیلات را به حوزه صنایع کوچک سرازیر کرد تا صنایع کوچک تعطیل شده احیا شود و صنایعی که ظرفیتشان کاهش یافته است تکمیل ظرفیت شود.

مقیمی افزود: در مدت دو سال می‌توان 193هزار شغل در این خصوص ایجاد و 19هزار واحد صنعتی را تکمیل ظرفیت کرد.

وی با اشاره به "خود را ملزم به حمایت از صنایع کوچک می‌دانیم" گفت: زیرساخت‌های صنعتی، ابزاری برای توسعه صنایع کوچک است و باید از این ابزار استفاده کرد.

معاون برنامه ریزی سازمان صنایع کوچک در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه چرا تسهیلات بانکی بیشتر به‌سمت صنایع بزرگ سوق داده می‌شود، گفت: وزارت صنعت هم از این گونه اختصاص رضایت ندارد و رئیس کل بانک مرکزی دو هفته گذشته اعلام کرد که باید در حوزه صنایع بزرگ، تأمین منابع مالی از بازارهای سرمایه تأمین شود و اینها نباید بانک‌محور باشند و حوزه صنایع کوچک باید از شبکه بانکی بهره‌مند شوند.

مقیمی در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه چرا سیاست‌ها در وزارت صنعت‌، معدن و تجارت در جهت حمایت از صنایع کوچک نیست، گفت: برای امسال تعرفه‌های خوبی پیش‌بینی شده است و شرایط برای وصل کردن حلقه‌های صنایع کوچک و متوسط، بهتر خواهد شد.

وی افزود: وزیر صنعت، معدن و تجارت در نشستی که به‌تازگی با حضور مدیران بخش صنعت برگزار شد، اعلام کرد: باید سند برنامه راهبردی را به‌تفکیک هر رشته صنعتی ارائه کنیم.

مقیمی گفت: با افزایش سرمایه صندوق‌های حمایتی زیرمجموعه وزارت صنعت، حمایت خوبی از سازمان صنایع کوچک رخ خواهد داد.

وی در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه چرا بنگاه‌های کوچکی که دچار رکود می‌شوند سالیانه باید مالیات بیشتری پرداخت کنند، افزود: دولت به‌دنبال این است که منابع درآمدی‌اش را از درآمد نفتی جدا کند اما ما مشکلات بنگاه‌های کوچک را به دولت منعکس کرده‌ایم.

  • دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است.
  • افزودن دیدگاه


JahanEghtesadNewsPaper

جستجو


  |