چهارشنبه 12 بهمن، 1401

کدخبر: 13625 14:34:33 1394-04-05
مصرف برق برخی مساجد برابربا 110 مشترک خانگی است

مصرف برق برخی مساجد برابربا 110 مشترک خانگی است

دسته‌بندی: بدون دسته‌بندی
مصرف برق برخی مساجد برابربا 110 مشترک خانگی است

مصرف برق برخی مساجد برابربا 110 مشترک خانگی است

دسته‌بندی: بدون دسته‌بندی

درسخنرانی پیش از خطبه های نماز جمعه اعلام شد

اکثرمساجد درگروه مصرف کنندگان بیش از هزار کیلووات درماه

گروه امورزیربنایی

Infrastructures@jahaneghtesad.com

مدیرعامل شرکت توزیع برق تهران بزرگ با انتقاد از مصرف برق در ادارات و مساجد، گفت: ادارات و مساجد در افزایش مصرف در زمان پیک سهم بسزایی دارند.

سیدمحمد هاشمی درسخنان پیش از خطبه های نماز جمعه این هفته تهران، با تاکید بر اینکه در انفاق باید اعتدال را رعایت کرد و از حد نگذریم زیرا ریخت و پاش و مصرف بی رویه حرام است، افزود: با وجود این تاکیدات اما در بخش های مختلف اسراف داریم.

وی اظهار داشت: سرانه مصرف برق خانگی و کشاورزی در ایران سه برابر متوسط جهان است و این رقم در بخش تجاری، حمل و نقل و صنعت یک برابر و در مصرف آب دو برابر است.

هاشمی با انتقاد از مصرف بیش از حد برق در ادارات، گفت: دو هزار و 234 مشترک اداری وجود دارد که این تعداد در زمان اوج مصرف (ساعات 11 تا 15) حدود 1150 مگاوات مصرف برق دارند که 28 درصد مصرف تهران را تشکیل می دهد.

به گفته مدیرعامل شرکت توزیع برق تهران، در حالی که 4 میلیون و 200 هزار مشترک داریم که نیم درصد ادارات را تشکیل می دهند اما از نظر مصرف ادارات در سطح بالایی قرار دارند و معادل 28 درصد برق تهران را مصرف می کنند.

وی با بیان اینکه دو هزار و 611 مسجد در تهران داریم که مصرف برخی از آنها برابر با110 مشترک خانگی است، تصریح کرد: تنها دو درصد از مشترکین بیش از هزار کیلووات در ماه مصرف دارند که اکثر مساجد نیز در این رنج و گروه قرار دارند.

هاشمی با اشاره به وجود محدودیت در تولید برق، گفت: دما، رطوبت و مصرف از نمونه های مهم در بخش برق است و تقاضا می شود در ساعات پیک روز (11 تا 15) و(20 تا 23) شب از تجهیزات پرمصرف استفاده نشود.

مدیرعامل شرکت توزیع برق تهران بزرگ افزود: هرچند هفته دارای 7 روز است اما در 5 روز هفته(شنبه تا چهارشنبه) پیک مصرف نزدیک به چهار هزار مگاوات است و این میزان در روز پنجشنبه سه هزار مگاوات و روز جمعه کمتر از سه هزار مگاوات است و این نشان از استفاده بی رویه از این انرژی دارد.

وی با تاکید بر اینکه باید در مصرف به زمان پیک توجه شود و در این ساعات از وسایل پرمصرف استفاده نشود، اظهار داشت: صنعت برق با مشترکین خود قراردادی منعقد کرده که در فیوز پایین کنتور درج شده که براساس آن مشترکین ظرفیتی را خریداری کرده اند بنابر این مشترکین حق ندارند فیوز بالاتر به آن نصب کنند زیرا این امر از نظر شرعی نیز حرام است.

هاشمی تصریح کرد: از نظر اقتصادی صنعت برق به 30 هزار میلیارد تومان بودجه نیاز دارد که مشترکان تنها یک سوم آن را می پردازند در حالی که بیش از 152 تومان هزینه تولید هر کیلووات برق است اما این انرژی فقط به قیمت 56 تومان در هر کیلووات به فروش می رسد.

مدیرعامل شرکت توزیع برق تهران بزرگ با بیان اینکه، میزان تاسیسات برق مناسب است اما باید زمان استفاده نیز مناسب باشد تا تاسیسات با مشکل مواجه نشود، اظهار داشت: مشترکان خانگی و تجاری کافی است در زمان پیک مصرف تنها یک درجه دستگاه سرمایشی را کمتر و یا یک لامپ صد را خاموش کنند.

وی در پایان گفت: میزان مصرف برق در سال گذشته به میزان سال 92 بود و امیدواریم با همت مشترکان امسال نیز میزان مصرف مشابه سال گذشته باشد.

  • دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است.
  • افزودن دیدگاه


JahanEghtesadNewsPaper

جستجو


  |