سه شنبه 01 فروردین، 1402

کدخبر: 7680 15:48:22 1393-09-12
مسیری امن برای توسعه روابط با همسایگان شمالی

مسیری امن برای توسعه روابط با همسایگان شمالی

دسته‌بندی: بدون دسته‌بندی
مسیری امن برای توسعه روابط با همسایگان شمالی

مسیری امن برای توسعه روابط با همسایگان شمالی

دسته‌بندی: بدون دسته‌بندی

افتتاح راه آهن بین المللی با حضور روسای ایران، ترکمنستان و قزاقستان

گروه امور زیربنایی: راه آهن بین المللی با طول حدود ۹۰۰ کیلومتر، سه کشور ایران، ترکمنستان و قزاقستان را به هم متصل و ایران را به کریدور اتصال آسیا به اروپا تبدیل خواهد کرد، با حضور روسای جمهور سه کشور ایران، ترکمنستان و قزاقستان راه آهن بین المللی ایران ترکمنستان افتتاح شد
رئیس جمهور قزاقستان در مراسم افتتاح خط آهن ایران ترکمنستان وقزاقستان با ابراز خوشحالی از افتتاح این خط گفت: امروز احداث طولانی مدت راه آهن ایران، ترکمنستان و قزاقستان به پایان رسیده همانطور که روسای جمهور کشورهای ایران و ترکمنستان تاکید کردند این پروژه در توسعه اقتصادی سه کشور اهمیت بالایی دارد.
این خط موجب امنیت تبادل کالا می شود
نور سلطان نظر بایف با اشاره به اینکه در سال گذشته ترکمنستان و قزاقستان این خط را به صورت رسمی افتتاح کرده بودند، اظهار کرد: امروز شاهد افتتاح این خط آهن در مسیر ایران هم هستیم.
وی با اشاره به ساخت راه آهن جدید قزاقستان گفت: کشور قزاقستان احداث راه آهن جدیدی را دست اقدام دارد که این راه آهن چین را به قزاقستان متصل می کند که از طریق این راه آهن کشورهای ایران ترکمنستان هم به چین متصل می شوند.
نور سلطان نظر بایف تاکید کرد: بنابراین در همین راستا امکان جدیدی در توسعه روابط تجاری و اقتصادی سه کشور با سایر کشورهایی که در مسیر این خط قرار دارند فراهم شده است.
وی با اشاره به افزایش امنیت با احداث این راه آهن، گفت: در حال حاضر ما با مسئله مبرم تروریسم مواجه هستیم که معتقدم با افتتاح این خط تبادل کالا در مسیر امن تری انجام می شود.
رئیس جمهور قزاقستان تاکید کرد: با افتتاح این خط آهن سهم سه کشور ایران ترکمنستان قزاقستان از بازارهای جهانی به طور قابل توجهی افزایش می یابد و به روسای جمهور دو کشور ایران و ترکمنستان بابت اتمام پروژه تبریک می گویم.
کاهش فاصله آسیای میانه تا خاورمیانه
در حال حاضر کشورهای ایران،‌ قزاقستان و ایران سیاست روابط دوستانه را با یکدیگر در پیش گرفته اند و این راه اهن در مسیر سیاست های این سه کشور خواهد بود.
رییس جمهور ترکمنستان در مراسم افتتاح راه آهن ایران- قزاقستان- ترکمنستان گفت:‌ این خط که برای افتتاح آن کارهای بزرگی را انجام داده ایم در آینده به یک شاهراه بین المللی تبدیل می شود که باعث شکوفایی توسعه روابط کشورهای همجوار خواهد شد.
‌قربان قلی بردی اف در ادامه سخنان خود درباره این خط آهن که از سه کشور ایران- ترکمنستان و قزاقستان می گذرد و حمل و نقل را از اروپا به کشورهای خلیج فارس تسهیل می کند،‌ اظهار کرد:‌در حال حاضر کشورهای ایران،‌ قزاقستان و ایران سیاست روابط دوستانه را با یکدیگر در پیش گرفته اند و این راه اهن در مسیر سیاست های این سه کشور خواهد بود.
وی ادامه داد: یکی از جنبه های این سیاست در پیش گرفته ۳ کشور افزایش روابط تجاری است که با توجه به شرایط و وضعیت جغرافیایی کشورها، سیاست هایمان را بر پایه افزایش روابط استوار خواهیم کرد.
رییس جمهور ترکمستان با بیان اینکه احداث این راه اهن در بازه ۷ ساله ساخته شده است،‌ گفت: ۱۴۶ کیلومتر از این شاهراه بین المللی که ۹۰۰ کیلومتر طول آن است،‌ از قزاقستان عبور می کند و ۸۲۵ کیلومتر کیلومتر ان هم در ترکمنستان کشیده شده است.
وی ادامه داد: ‌مهندسان ما ۵۰۰ کیلومتر این خط آهن را توانستند در مدت کوتاهی احداث کنند و این خطی که در حال حاضر به بهرهبرداری می رسد مربوط به خط ریلی ایران است.
قربان قلی بردی اف گفت: یکی از نقاط قوت احداث این پروژه افزایش مبادله کالا به کشورهایی است که در مسیر این راه اهن قرار دارند. در حال حاضر در زمان حمل و نقل کالا محدودیت هایی وجود دارد که با افتتاح این خط اهن زمان تبادل کالا به حد چشمگیری کاهش خواهد یافت.
رییس جمهور ترکمنستان تاکید کرد: ‌بخش عمده ای از این خط اهن که در قاره آسیا قرار دارد در توسعه اقتصادی مردم منطقه به خصوص مردم این سه کشور بسیار تاثیر گذار خواهد بود و ساخت این راه آهن در سال های اخیر توجهات زیادی را به خود جلب کرده بود.
وی ادامه داد:‌افتتاح این پروژه فاصله بین آسیای میانه و خاورمیانه را بسیار کاهش می دهد و باعث می شود مسیر کریدور شمال و جنوب کوتاه شود.
رخداد مهم منطقه در گسترش روابط میان سه کشور
سفیر جمهوری اسلامی ایران در ترکمنستان نیز در این مراسم گفت: افتتاح خط راه آهن ایران- ترکمنستان- قزاقستان رخداد مهم منطقه ای است که گسترش روابط با کشورها را به دنبال خواهد داشت.
وی ادامه داد: افتتاح این ریل هم در عرصه ترابری برای صادرکنندگان و هم در عرصه رفت و آمد آینده خوبی خواهد داشت که البته سهمی از آن مربوط به خراسان شمالی است.
محمد موسی هاشمی گلپایگانی تصریح کرد: ورود به نظام و حوزه اقتصادی هر کشور شرایط خاص خودش را می خواهد بازرگانان خراسان شمالی هم با حضور فیزیکی در کشور ترکمنستان می توانند ضمن رصد امکانات بخشی از نیازمندیهای این کشور را برطرف کنند.

  • دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است.
  • افزودن دیدگاه


JahanEghtesadNewsPaper

جستجو


  |