چهارشنبه 19 بهمن، 1401

کدخبر: 198552 19:12:44 1401-08-14
لزوم تدوین برنامه انرژی با توجه به نیازهای همسایگان

لزوم تدوین برنامه انرژی با توجه به نیازهای همسایگان

دسته‌بندی: بدون دسته‌بندی
لزوم تدوین برنامه انرژی با توجه به نیازهای همسایگان

لزوم تدوین برنامه انرژی با توجه به نیازهای همسایگان

دسته‌بندی: بدون دسته‌بندی

عربستان سال‌های سال است که یک بلوف سیاسی تحت عنوان ظرفیت مازاد تولید نفت خام مطرح می‌کند.به گفته کارشناسان نفتی بررسی‌ها نشان می‌دهد که این کشور مقداری ظرفیت مازاد نفت خام دارد اما نه به اندازه‌ای که ادعا می‌کند. سعودی‌ها همیشه رقمی بالاتر از واقعیت را عنوان می‌کنند و با این بلوف همواره توانسته‌اند سیاست‌هایشان را در اوپک محقق کنند و بازار را بترسانند.

سید مهدی حسینی، کارشناس حوزه انرژی، در گفت‌وگو با خبرنگار جهان اقتصاد اظهار داشت: از نظر میزان ذخایر و مسائل فنی هیچ دلیلی وجود ندارد که ما نتوانیم ظرفیت تولید را از آنچه که هست تا بیش از دو برابر افزایش دهیم.

وی با بیان اینکه میزان نیاز صنعت نفت به سرمایه گذاری بستگی به این دارد که اولویت‌های توسعه روی چه پارامترهایی استوار باشد، اظهار کرد: مهم برنامه‌ای است که در این راستا تدوین می‌شود، سرمایه‌گذاری که در صنعت نفت صورت می‌گیرد باید بر اساس ضرورت‌هایی که بازار تعیین می‌کند باشد.

وی با تاکید بر اینکه نگاه به نیازهای بازار نفت باید در چشم اندازهای کوتاه‌مدت، میان‌مدت، درازمدت و تهدیدها و فرصت هایی که بازار ممکن است وجود داشته باشد تبیین شود، تصریح کرد: علاوه‌بر این موارد باید سیاست‌ها و برنامه‌های کشورهای همسایه را زیر ذره‌بین قرار داد و باتوجه به مجموعه این موارد برنامه‌ای تدوین شود.

وی عنوان کرد: صنعت نفت به چند بخش بالادستی، پایین دستی که خود شامل پالایش و پخش و پتروشیمی می شود تقسیم شده که هرکدام از بخش‌ها برنامه‌ها و سیاستگذاری‌ خاص خود را می‌طلبد که از ضرورت‌های توسعه اقتصادی کشور بوده، این موارد چارچوب‌ها و المان‌های اصلی است که باید تمام این شرایط را در نظر بگیریم و به جلو پیش برویم.

وی ادامه داد: در شرایط کنونی نفت آهسته آهسته رنگ خود را در بازار با توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر و برقی‌شدن حوزه حمل و نقل از دست می‌دهد، ممکن است یک‌ روزی دیگر دنیا نیاز به نفت نداشته باشد لذا باید حداکثر تولید را داشته باشیم و بپذیریم که کاهش تولید به معنای صیانت نیست.

وی با اشاره به مباحثی که در خصوص عدم خام فروشی مطرح می‌شود، گفت: در شرایطی که بازار فراورده یک بازار با منافع خوب باشد باید سعی کنیم بیشترین فراورده را صادر کنیم اما سوال من این است که آیا در تمام دنیا، کشورهای تولید کننده نفت که صادر کننده هم هستند، فقط فراورده صادر می کنند؟ عربستان، عراق، عمارات، کویت، روسیه و امریکا همزمان سعی می کنند فراورده صادر کنند و در بازار رقابت نفت خام نیز حضور داشته باشند. برای اینکه خام فروشی نکنیم جلوی توسعه میدان‌های نفتی را بگیریم اقدام بسیار غلطی است، ما باید حداکثر تولید نفت را داشته باشیم و شروع به سرمایه‌گذاری در این حوزه کنیم.

حسینی با بیان اینکه در حوزه سرمایه‌گذاری صنعت نفت باید به بازار و الویت‌ها نگاه شو اما در خیلی از پروژه‌ها به نیاز بازار توجه نشده است، گفت: در بخش بالادستی یکسری الویت‌هایی داریم که فقط مربوط به بحث ظرفیت‌سازی می‌شود.

رئیس سابق کمیته تدوین قراردادهای نفتی گفت: عربستان سعودی به اشاره آمریکا وارد بازاری شد که البته تقاضایی برای وجود نداشت و این موضوع، آینده‌ای بحرانی را پیش روی‌مان قرار خواهد داد.

وی در پایان با بیان اینکه افزایش سهم فروش فرآورده‌های نفتی نسبت به نفت خام و تأسیس مینی‌پالایشگاه‌ها در کشور راهکار اصلی برای حل مشکل کاهش فروش نفت نیست اظهار داشت: ما باید سهم‌مان را در بازارهای بزرگ بین‌المللی نفت افزایش دهیم و برای خنثی‌سازی تحریم‌ها و حل مشکلات بانکی وارد جنگ اقتصادی و دیپلماتیک شویم.

  • دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است.
  • افزودن دیدگاه


JahanEghtesadNewsPaper

جستجو


  |