یکشنبه 19 آذر، 1402

کدخبر: 156847 13:18:10 1400-07-17
قاچاق دام به کشورهای عربی وجود ندارد

قاچاق دام به کشورهای عربی وجود ندارد

دسته‌بندی: بدون دسته‌بندی
قاچاق دام به کشورهای عربی وجود ندارد

قاچاق دام به کشورهای عربی وجود ندارد

دسته‌بندی: بدون دسته‌بندی

به گزارش جهان اقتصاد به نقل از فارس؛ رئیس سازمان دامپزشکی کشورگفت: کشور‌های جنوب خلیج فارس سالانه حدود ۸ میلیون راس دام زنده سبک نیاز دارند و چون اختلاف قیمت بسیار سنگین بود عده‌ای دام زنده ایرانی را به روش‌های مختلف به این کشور‌ها قاچاق می‌کردند.

وی گفت: با هماهنگی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز این موضوع پیگیری شد و چون کشور‌های قطر، کویت، عراق و امارات تمایل به واردات دام زنده داشتند و از سوی دیگر کشور‌های ترکیه، ارمنستان و گرجستان تمایل به صادرات داشتند بین ایران و این کشور‌ها شیوه نامه چند جانبه‌ای مبادله شد تا ایران ترانزیت دام از کشور‌های مبداء به مقصد را انجام دهد.

ماکنعلی تصریح کرد: هم اکنون در قالب آن شیوه نامه ها، دام زنده از ترکیه، ارمنستان و گرجستان به ایران می‌آید و از طریق ایران به همه بازار‌های هدف می‌رود و همین موضوع باعث شده همه نیاز دام زنده کشور‌های عربی از ایران تامین شود و هیچ ترجیح و تمایلی برای خرید دام زنده قاچاق در کشور‌های عربی وجود نداشته باشد چرا که قاچاق دام زنده هزینه و ریسک بالایی دارد.

وی گفت: در حال حاضر به صورت روزانه بیش از هزار راس گوسفند و ۲۰۰ راس گوساله از مسیر ایران ترانزیت می‌شود.

*خبر تلفات دام به دلیل واردات سبوس اکراینی بی اساس است

رئیس سازمان دامپزشکی کشور گفت: هیچ گزارشی در سیستم رصد و پایش سازمان دامپزشکی کشور مبنی تلفات دام به دلیل مصرف سبوس کپک زده اکراینی ثبت نشده و اخبار منتشر شده درباره این موضوع بی اساس است.

وی افزود: به همه نهاده‌های وارداتی سازمان دامپزشکی، سازمان ملی استاندارد و سازمان حفظ نباتات نظارت دارند و بررسی‌های لازم برای ورودشان را انجام می‌دهند و کل محموله‌هایی که وارد کشور می‌شوند دارای شرایط انطباق هستند.
وی گفت: اگر محموله‌ای شرایط انطباق نداشته باشد به هیچ عنوان وارد کشور نمی‌شود و بحث مطرح شده درباره واردات خوراک دام اکراینی بی اساس است.

*هیچ محموله‌ای به دلیل عدم رسیدگی دامپزشکی دپو نشده است

رئیس سازمان دامپزشکی کشور با اشاره به این که حداکثر زمان نمونه برداری، انجام آزمایش و اعلام نتیجه توسط سازمان دامپزشکی یک هفته است افزود: هیچ محموله‌ای به دلیل رسیدگی نکردن سازمان دامپزشکی کشوری در گمرکات دپو نشده و هیچ گزارشی در این خصوص به سازمان دامپزشکی نرسیده است.

وی افزود: محموله‌هایی که وارد گمرک می‌شوند ابتدا باید براساس مقررات به گمرک اظهار شوند و ممکن است عده‌ای بیاورند، اما به دلیل ناقص بودن اسناد مرحله اظهار انجام نشود.
وی گفت: پس از اظهار بلافاصله گمرک به سازمان دامپزشکی برای انجام مراحل دیگر گزارش می‌دهد و این سازمان نیز ظرف یک هفته فرایند محموله را به انجام می‌رساند و هیچ مشکلی در رابطه با ترخیص محصولات مختلف از جمله نهاده دامی از طرف سازمان دامپزشکی کشور وجود ندارد.  • دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است.
  • افزودن دیدگاه


JahanEghtesadNewsPaper

جستجو


  |