چهارشنبه 19 بهمن، 1401

کدخبر: 2211 08:56:37 1393-03-11
فروش ۱۳ میلیارد تومانی سومین حراج تهران

فروش ۱۳ میلیارد تومانی سومین حراج تهران

دسته‌بندی: بدون دسته‌بندی
فروش ۱۳ میلیارد تومانی سومین حراج تهران

فروش ۱۳ میلیارد تومانی سومین حراج تهران

دسته‌بندی: بدون دسته‌بندی

حراج تهران در سومین سال برگزاری توانست با فروش همه آثار، فروش کلی ۱۳ میلیارد و ۲۵۷ میلیون تومانی را تجربه کند و فروش دو اثر سهراب سپهری (رکورددار دو دوره قبلی) به قیمت یک میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان و یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان رکورد تازه‌ای را به نام این هنرمند فقید در حراج تهران به ثبت رساند‎.

‎هتل پارسیان آزادی شامگاه جمعه ۹ خرداد ماه میزبان سومین حراج تهران بود و یکی از پرهیجان ترین شبهای خود را پشت سر گذاشت‎.
‎حراج تهران در سومین سال برگزاری خود توانست با فروش صددرصدی همه آثار، فروش کلی ۱۳ میلیارد و ۲۵۷ میلیون تومانی را تجربه کند و به بیش از دو برابر رقم کلی فروش سال گذشته خود دست پیدا کند‎.
‎امسال همچون سال گذشته همه ۹۰ اثر ارائه شده در این حراج به فروش رسید و سهراب سپهری که رکورددار دو دوره قبلی این حراج بود، برای دومین بار موفق به شکستن رکورد خود شد و با فروش دو اثرش به مبالغ یک میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان و یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان، بالاترین رقم فروش آثار را در سومین دوره حراج تهران از آن خود کرد‎.
‎سال گذشته در دومین حراج تهران تابلویی از سهراب سپهری از مجموعه تنه درختان این هنرمند ۷۰۰ میلیون تومان فروخته شد و رکورد دومین حراج تهران را به دست آورد و امسال در سومین دوره این حراج این رکورد همچنان در اختیار زنده یاد سهراب سپهری است‎.
‎تابلو نقاشی سپهری از مجموعه درختان او با فروش یک میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومانی، رکورد تازه ای برای این هنرمند در سومین حراج تهران ثبت کرد و در صدر جدول فروش آثار سومین دوره حراج تهران ایستاد. این تابلو ۶۰۰ تا ۸۰۰ میلیون تومان برآورد شده بود و به بیش از دو برابر بالاترین قیمت برآورد شده اش به صورت تلفنی به شخصی در کانادا فروخته شد‎.
‎تابلو دیگری از سهراب سپهری نیز با فروش یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان، رتبه دوم را در جدول فروش آثار این حراج از آن خود کرد. قیمت اولیه این تابلو نیز ۵۰۰ تا ۷۰۰ میلیون تومان برآورد شده بود که به بیش از دو برابر بیشترین رقم برآوردش دست یافت‎.

سومین دوره حراج تهران ساعت ۱۷ در هتل پارسیان آزادی تهران میزبان جمعی از مجموعه داران، گالری داران و دیگر خریداران آثار هنری بود که سعی داشتند گوی سبقت را از یکدیگر بربایند‎.
‎اجرای این مراسم را همچون دوره های گذشته رضا کیانیان بازیگر سینما بر عهده داشت که برای فروش ۹۰ اثر هنری شامل نقاشی، نقاشی خط، عکس و مجسمه در این حراج چکش زد‎.
‎تابلو نقاشی رضا درخشانی نیز که ۲۰۰ تا ۳۰۰ میلیون تومان تخمین زده شده بود موفق به فروش ۶۰۰ میلیون تومانی شد و رتبه سوم بالاترین فروش آثار این دوره از حراج تهران را از آن خود کرد و به گفته سمیع آذر مدیر حراج تهران رضا درخشانی توانست در این دوره از حراج رکورد بین المللی خود را نیز بشکند و به فروش بیشتری دست یابد‎.
‎سیدمحمد احصایی با تابلو نقاشی خط "محبت" که ۲۵۰ تا ۳۵۰ میلیون تومان برآورد شده بود به مرز ۶۰۰ میلیون تومان نزدیک شد و به قیمت ۵۸۰ میلیون تومان فروخته شد و به این ترتیب رتبه چهارم بالاترین فروش آثار را به دست آورد‎.
‎نخستین تابلویی که در این حراج چکش حراج خورد اثر خوشنویسی جلیل رسولی بود که ۴۰ تا ۶۰ میلیون تومان برآورد شده بود و ۱۲۰ میلیون تومان فروخته شد‎.‎
‎ ‎تابلوی دیگری که به حراج گذاشته به اثری از سهراب سپهری اختصاص داشت که با ۶۰۰ تا ۸۰۰ میلیون تومان قیمت پایه، موفق به فروش یک میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومانی شد و به صورت تلفنی به خریداری در کانادا فروخته شد. فروش این تابلو همهمه ای را در سالن حراج به همراه داشت وهیجان ناشی از فروش گرانترین اثر ارائه شده در این حراج، حاضران را به کف زدن های طولانی مدت واداشت‎.‎
‎ ‎فروش این تابلو، رکورد گرانترین اثر فروخته شده در سه دوره حراج تهران را شکست و سپهری که در دو دوره قبلی حراج تهران نیز رکورد گرانترین آثار را با فروش های ۱۹۰ میلیون تومان و ۷۰۰ میلیون تومان در اختیار داشت، در این دوره با فروش یک میلیاردو ۸۰۰ میلیون تومان موفق به شکستن رکورد دو دوره قبلی خود شد‎.
‎این مراسم بیش از سه ساعت به طول انجامید و با اعلام فروش ۱۳ میلیارد و ۲۵۷ میلیون تومانی به کار خود خاتمه داد‎.

  • دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است.
  • افزودن دیدگاه


JahanEghtesadNewsPaper

جستجو


  |