سه شنبه 01 فروردین، 1402

کدخبر: 14117 13:51:07 1394-04-22
سومین تولید کننده سنگ دنیا پشت سر 11 رقیب نوظهور

سومین تولید کننده سنگ دنیا پشت سر 11 رقیب نوظهور

دسته‌بندی: بدون دسته‌بندی
سومین تولید کننده سنگ دنیا پشت سر 11 رقیب نوظهور

سومین تولید کننده سنگ دنیا پشت سر 11 رقیب نوظهور

دسته‌بندی: بدون دسته‌بندی

60 درصد کارخانه های سنگ کشور غیرفعال است

رویا ایلکا

Roya.ilka@jahaneghtesad.com

نایب رئیس انجمن سنگ از احیای شورای سنگ با دستور وزیر صنعت، معدن و تجارت خبر داد.

مالک رحمتی درنشستی خبری با اشاره به حضور معنادار کشورهای خارجی برای شناسایی فرصت‌های سرمایه گذاری ایران در بخش معدن گفت: هر شرکت خارجی که برای سرمایه گذاری وارد ایران شود، 4 مزیت را در بخش معدن پیش روی خود خواهد دید که اولین آن گستردگی و تنوع ذخیره مواد معدنی ایران است به نحوی که ایران جزء 10 کشور برتر معدنی دنیا قرار داشته و 5.5 میلیون تن در سنگ‌های تزئینی ذخیره دارد که 2.3 میلیون تن آن ذخیره قطعی است.

نایب رئیس انجمن سنگ با اشاره به وجود بازارهای داخلی و خارجی مناسب برای محصولات تولیدی ایران بیان کرد: سرمایه گذار خارجی به دنبال این است که محصول خود را به راحتی به فروش برساند، این در شرایطی است که امروز در سنگ‌های ساختمانی بالای 90 درصد تولیدات، در داخل کشور مصرف می شود و این یک عدد قابل توجه است.

به گفته وی، متاسفانه واردات به رغم تولید داخلی در کشور صورت می گیرد که عمدتا مرتبط با سنگ‌های لوکس ساختمانی است که از چین و ایتالیا وارد کشور می شود که به نظر می رسد دولت باید از واردات هرگونه سنگ خام و تراشیده شده جلوگیری کند.

رحمتی اضافه کرد: سنگ‌های وارداتی نسبت به سنگ‌های داخلی هیچ نوع مزیتی ندارند و تنها به بهانه لوکس بودن وارد ایران می شوند، در حالی که ما سومین تولیدکننده سنگ‌های ساختمانی در دنیا و دوازدهمین صادرکننده این سنگ‌ها به کشورهای مختلف هستیم و در برخی از انواع سنگ تولیدات ایران حرف اول دنیا را می زند.

نایب رئیس انجمن سنگ ادامه داد: سال 93، 20 میلیون دلار واردات سنگ به کشور صورت گرفته در حالی که کل صادرات ما 400 میلیون دلار بوده و اگر واردات رشد جدی پیدا کند، تهدیدی برای تولیدات داخلی است.

به اعتقاد رحمتی، برخی سیاست‌های غلط در سال های اخیر در صنعت سنگ کشور منجر به کاهش تولید و واردات شده است به نحوی که در سال 91 میزان تولید داخلی 16 میلیون تن، در سال 92 معادل 15 میلیون تن و در سال 93 معادل 14.7 میلیون تن بوده در حالی که صادرات نیز به همین نسبت تغییراتی داشته است.

نایب رئیس انجمن با اشاره به اینکه هم‌اکنون 6 هزار کارخانه در کشور وجود دارد که بیش از 60 درصد آنها غیرفعال است خاطر نشان کرد: بنابراین باید برنامه مدونی حداقل 5 ساله برای این واحدهای تولیدی در اختیار داشته باشیم و تحت قالب بسته های حمایتی از تولیدکنندگان پشتیبانی کنیم.

نایب رئیس انجمن سنگ از برگزاری هفتمین نمایشگاه صنعت نفت و ماشین‌آلات از 29 تیر ماه خبر داد و گفت: 24 شرکت خارجی از چین، ایتالیا، اسپانیا، یونان، هند، روسیه، ترکیه، آلمان، کره، بلغارستان و انگلیس در این نمایشگاه حضور خواهند داشت.

  • دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است.
  • افزودن دیدگاه


JahanEghtesadNewsPaper

جستجو


  |