چهارشنبه 12 بهمن، 1401

کدخبر: 11494 15:45:05 1394-01-19
سود منطقی سپرده‌ یک ساله بانکی چقدر است؟

سود منطقی سپرده‌ یک ساله بانکی چقدر است؟

دسته‌بندی: بدون دسته‌بندی
سود منطقی سپرده‌ یک ساله بانکی چقدر است؟

سود منطقی سپرده‌ یک ساله بانکی چقدر است؟

دسته‌بندی: بدون دسته‌بندی

پاسخ یک اقتصاد دان به یک پرسش

سود منطقی سپرده‌ یک ساله بانکی چقدر است؟

گروه نهاد های مالی:کاهش نرخ سود بانکی و جلوگیری از پیامدهای منفی آن از جمله انتظاراتی است که در این شرایط اقتصادی از دولت می‌رود و در یک سال و نیم گذشته صحبت در مورد آن بسیار بوده است اما اکنون که با روند نزولی تورم شاهد بیشتر شدن فاصله این دو رقم و آثار نامطلوب آن هستیم ضرورت تحقق این وعده از سوی دولت برای جان دادن فعالیت‌های اقتصادی بیش از گذشته است. این در حالی است که نظام بانکی تمایل چندانی به کاهش این نرخ ندارد و پیش شرط‌هایی که در نامه به بانک مرکزی عنوان کرده‌اند نشانه روشنی از بی‌میلی‌ها است. روشن است که معوقات بانکی به عنوان یکی از مشکلات کنونی اقتصاد کشور، عامل مهمی برای این رویکرد نظام بانکی است.

دولت یازدهم برای کم کردن هزینه تولید و افزایش تقاضا که به رونق اقتصادی و کاهش بیشتر نرخ تورم منجر می‌شود، به اعمال تغییراتی در نرخ بهره و سود بانکی نیاز دارد زیرا پس از هدفمندی یارانه‌ها هزینه‌های تولید بالا که همزمان با افزایش نقدینگی در دست مردم – افزایش تقاضا – همراه بود؛ اقتصاد را در شرایط تورمی قرار داد و اکنون برای جبران آن باید نرخ سود سپرده و بهره بانکی را کاهش داد. سوال اینجاست که این کاهش باید چه اندازه و بر چه مبنایی باشد؟ بنا بر اعلام رئیس شورای هماهنگی بانک‌های دولتی نرخ سود سپرده یک‌ساله باید حداکثر 20درصد شود. کار‌شناسان و فعالان اقتصادی نیز بر این باور هستند که این رقم منطقی و صحیح است. تقوی در این خصوص نیز گفت: نرخ بهره اسمی از کسر نرخ تورم از عدد تعیین شده به عنوان سود بانکی به دست می‌آید. ازآنجایی که تورم هم‌اکنون در دامنه 16درصد قرار دارد، منطقی است نرخ سود سپرده‌ها چهاردرصد بالا‌تر از تورم تعیین شود.

وی توضیح داد: زمانی که اقتصاد کشور با تورم 40 درصدی مواجه بود، نرخ سود بانکی 22 درصد بود و این یعنی سپرده گذار نه تنها سودی دریافت نمی‌کرد بلکه به میزان 18 درصد از ارزش پول خود را از دست می‌داد. اکنون با توجه به نرخ تورم کنونی و تعیین نرخ سود 20 درصدی به میزان چهاردرصد سود به سپرده گذاران تعلق خواهد گرفت و این اتفاق مثبتی است. این استاد دانشگاه با بیان اینکه پایین‌آمدن میزان نرخ بهره در میان‌مدت به رونق تولید و در نتیجه کاهش بیکاری منجر خواهد شد، گفت: توجه داشته باشید که این کاهش خطراتی نیز در پی دارد. به گفته وی پایین‌آمدن نرخ بهره بانکی، انگیزه سپرده‌گذاران را برای تمدید قرارداد با بانک‌ها کاهش می‌دهد و چنانچه سپرده‌گذاران تصمیم بگیرند پول خود را از بانک پس بگیرند، اقتصاد کشور با مشکلاتی از جمله کمبود نقدینگی در سیستم بانکی، کاهش میزان دسترسی تولیدگان به وام و افزایش نقدینگی سرگردان در جامعه و به تبع آن نوسان در بازارهای موازی مواجه می‌شود. تقوی با اشاره به اینکه بهتر بود برای مدتی نرخ سود بانکی کاهش نمی‌یافت، گفت: با ثابت نگاه داشتن نرخ سود بانکی در رقم 22 درصد می‌شد به سپردگذارانی که در دوران تورم 40 درصد پول خود را نزد بانک‌ها قرار داده بودند کمک کرد که کمتر متضرر شودند.

  • دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است.
  • افزودن دیدگاه


JahanEghtesadNewsPaper

جستجو


  |