سه شنبه 11 مهر، 1402

کدخبر: 1207 13:01:39 1393-01-29
سهام عدالت در انتظارخروج از بن بست خرید و فروش

سهام عدالت در انتظارخروج از بن بست خرید و فروش

دسته‌بندی: بدون دسته‌بندی
سهام عدالت در انتظارخروج از بن بست خرید و فروش

سهام عدالت در انتظارخروج از بن بست خرید و فروش

دسته‌بندی: بدون دسته‌بندی

گروه بازارسرمایه : درحالی که رئیس سازمان خصوصی سازی صبر سه ساله را برای مشمولین سهام عدالت خواستار است، نائب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس می گوید تا دو ماه دیگر انتظار سهامداران عدالت به پایان می رسد و این سهام قابلیت خرید و فروش پیدا می کند .

طرح واگذاری سهام عدالت با هدف انتقال بخشی از مالکیت دولت به اقشار آسیب پذیر در ابتدای کار دولت نهم پیشنهاد و مورد توجه قرار گرفت که در نهایت به تصویب آئین نامه ای با عنوان "آیین نامه اجرایی افزایش ثروت خانوارهای ایرانی از طریق گسترش سهم بخش تعاون بر اساس توزیع سهام عدالت" منجر شد و تا به امروز بالغ بر ۴۵ میلیون ایرانی را تحت شمول خود قرار داده است.

جدای از تمامی حاشیه های این طرح، موضوع آزادسازی سهام عدالت اتفاقی است که رفته رفته به وعده و وعید منجر شده است و درحالی که هفته گذشته رئیس سازمان خصوصی سازی صبر سه ساله را برای مشمولین سهام عدالت خواستار شد، نائب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس می گوید تا دو ماه دیگر انتظار سهامداران عدالت به پایان خواهد رسید و این سهام قابلیت خرید و فروش پیدا می کند.

به گفته رئیس سازمان خصوصی سازی، در حال حاضر ارزش بازار سهام عدالت به نزدیک یک صد میلیارد تومان رسیده و کل واگذاری‌های سازمان خصوصی سازی حدود ۹۷ هزار میلیارد تومان است. با این حال هنوز طرح آزادسازی سهام عدالت به تایید در هیات دولت نرسیده و ما نیز وظیفه جدیدی برای آزادسازی سهام عدالت نداریم. اگر این وضعیت ادامه یابد باید سه سال صبر کنیم که سود سهام تسویه شود.

پوری حسینی در خصوص ورود شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی به بورس گفت:‌ با توجه به شرایطی که بورس دارد هیچ یک از شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی به طور کامل نتوانستند پروسه ورود به بورس را طی کنند و قطعا افت بورس در ارزش سهام عدالت تاثیرگذار بوده است؛ چرا که بخشی از سهام عدالت متعلق به بورس است و بدیهی است زمانی که بورس دچار افت می‌شود در پرتفوی سهام عدالت نیز تاثیرگذار است.

بنابراین ارزش سهام عدالت از رقم برآوردی که قبلا ۱۰۲ هزار میلیارد تومان عنوان شده بود به کمتر از ۹۲ هزار میلیارد تومان تنزل پیدا کرده است. از طرف دیگر تعداد مشمولین به صورت دقیق مشخص نیست و نه صورت کسر شفاف و روشن است و نه مخرج آن. بنابراین اگر زمانی صورت و مخرج شفاف شود آن روز محاسباتمان معنا پیدا می کند.

بر اساس این گزارش؛ نامشخص بودن ارزش برگه های سهام عدالت هم از دیگر دلایل تاخیر در آزادسازی آن است، تا جایی که رییس سازمان خصوصی سازی می گوید: ارزش اسمی این برگه‌ها برای ما ناشناخته است و اگر برآورد قبلی ۲٫۲ میلیون تومان اعلام شده بود در حال حاضر ارزش آن به کمتر از ۱٫۹ میلیون تومان رسیده است.

با این حال، نایب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس از آماده مجلس برای آزاد سازی سهام عدالت اشاره کرده است و گفت: اگر موضوع آزادسازی معاملات سهام عدالت مصوب شود می توان تا خرداد ماه آن را نهایی کرد تا مردم بتوانند در بورس این سهام را خرید و فروش کنند.  • دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است.
  • افزودن دیدگاه


JahanEghtesadNewsPaper

جستجو


  |