چهارشنبه 12 بهمن، 1401

کدخبر: 10139 16:14:06 1393-11-20
سرمایه‌گذاری ژاپن و اروپایی ها در انرژی‌های نو ایران

سرمایه‌گذاری ژاپن و اروپایی ها در انرژی‌های نو ایران

دسته‌بندی: بدون دسته‌بندی
سرمایه‌گذاری ژاپن و اروپایی ها در انرژی‌های نو ایران

سرمایه‌گذاری ژاپن و اروپایی ها در انرژی‌های نو ایران

دسته‌بندی: بدون دسته‌بندی

مدیرعامل شرکت توانیر خبر داد

گروه امورزیربنایی: مدیرعامل شرکت توانیر هشدار داد: هر گونه تولید، صادرات و واردات برق باید با توانیر هماهنگ شود؛ با توجه به این که امنیت شبکه تحت نظر توانیر است هر اقدامی در زمینه صادرات و واردات برق باید با وزارت نیرو هماهنگ شود و متناسب با پایه‌های فنی صنعت برق صورت گیرد.

همایون حائری در نشستی خبری با اشاره به علاقه شرکت‌های آلمانی، کره‌ای و ژاپنی برای سرمایه‌گذاری در بخش انرژی‌های نو ایران گفت: در این راستا در حال گفت‌وگو هستیم و بیشتر علاقه‌مندیم که در کنار نصب نیروگاه انتقال تکنولوژی داشته باشیم.

وی با اشاره به انعقاد قرار‌داد بیع متقابل با سرمایه‌گذاران داخلی در زمینه‌ی انرژی‌های نو به ظرفیت 900 مگاوات نیز گفت: برای احداث حدود 50 مگاوات مزرعه خورشیدی قرار‌داد منعقد کرده‌ایم.

مدیر عامل شرکت توانیر با اشاره به این‌که از به‌کارگیری گاز فلر برای تولید برق استقبال می‌کنیم، گفت: قرار‌داد‌هایی که در زمینه انرژی‌های نو است را به راحتی امضاء می‌کنیم و مشکلی وجود ندارد.

سهم خود را در مسکن مهر تامین کردیم

مدیرعامل شرکت توانیر در پاسخ به پرسشی مبنی بر میزان تامین برق مسکن مهر و تعداد واحد‌های بدون برق باقی‌مانده گفت: مقرر بود یک سوم هزینه‌ی این کار را وزارت نیرو، یک سوم را وزارت راه و شهرسازی و یک سوم را استانداری تامین کند.

حائری ادامه داد: ما سهم یک سومی خود را تامین کردیم اما علاوه بر این مساله می‌توانیم بگوییم جایی نبوده که مسکن مهر آماده تحویل بوده و برق آن تامین نشده است. همه نیاز واحد‌های آماده را از طریق هزینه‌های جاری به نحوی تامین کردیم.

وجود 3000 مگاوات نیروگاه فرسوده

حائری با اشاره به فرسودگی تجهیزات صنعت برق نیز تاکید کرد: فرسودگی تجهیزات همواره وجود دارد. در حال حاضر 3000 مگاوات ظرفیت تولید برق با راندمان پایین داریم به گونه‌ای که راندمان برق برخی نیروگاه‌های قدیمی به حدود 20 درصد می‌رسد.

وی تصریح کرد: به نیروگاه‌های قدیمی با توجه به نیاز تابستان احتیاج است و نمی‌توانیم آنها را از مدار خارج کنیم، اما در زمستان از آنها استفاده نمی‌شود و در زمستان راندمان نیروگاه‌ها به طور متوسط 39.5 درصد است.

حائری با اشاره به این‌که استفاده از نیروگاه‌های 50 ساله با توجه به این‌که تجهیزات آنها نیز وجود ندارد، هنری است که همکاران صنعت برق انجام می‌دهند،‌ گفت: در زمینه احداث 6400 هزار مگاوات نیروگاه جدید با بخش خصوصی قرار‌داد بیع متقابل داریم.

  • دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است.
  • افزودن دیدگاه


JahanEghtesadNewsPaper

جستجو


  |