شنبه 15 بهمن، 1401

کدخبر: 12058 15:37:34 1394-02-05
سرانجام آمار رسمی اعلام شد: قطع یارانه ۲۰۰هزار پردرآمد

سرانجام آمار رسمی اعلام شد: قطع یارانه ۲۰۰هزار پردرآمد

دسته‌بندی: بدون دسته‌بندی
سرانجام آمار رسمی اعلام شد: قطع یارانه ۲۰۰هزار پردرآمد

سرانجام آمار رسمی اعلام شد: قطع یارانه ۲۰۰هزار پردرآمد

دسته‌بندی: بدون دسته‌بندی

گروه توسعه: در اواسط هفته گذشته خبرهایی مبنی بر حذف وسیع یارانه بگیران منتشر شد در این خبرها با اعلام عناوین مشاغلی خاص عنوان شده بود که کل گروههای فعال در این مشاغل از دریافت یارانه نقدی کنار گذاشته شده اند، اگرچه ساعتی پس از انتشار خبرهای مذکور سخنگوی دولت به تکذیب آن اقدام کرد اما پس از چند روز مشخص شد دولت در اقدامی کاملا قانونی برخی از افراد غیرنیازمند را از فهرست دریافت یارانه نقدی خط زده است.

با این همه هفته گذشته جزییاتی از تعداد و نحوه حذف یارنه پردرآمدها اعلام نشد، اما علی ربیعی در اولین روز هفته جاری به قم رفت و دردیدار با مراجع هم آمار رسمی تعداد حذف شدگان را اعلام کرد و هم به نوعی نظر مثبت آنها را درباره حذف یارانه ثروتمندان کسب کرد.

وزیر تعاون، کار ورفاه اجتماعی در دیدار با آیت‌الله ناصر مکارم‌ شیرازی با اعلام اینکه تاکنون ۲۰۰هزار ثروتمند از دریافت یارانه نقدی حذف شده‌اند، گفت: یکی از حذف شده‌ها از دریافت یارانه خودروی ۱۷۰میلیونی داشت.

ربیعی با اعلام اینکه ساماندهی یارانه افراد ثروتمند را از قبل از عید شروع کردیم، گفت: هیات دولت مصوب کرد ساماندهی یارانه ثروتمندان را شروع کنیم و این کار را به‌ شکلی صورت دهیم که این اقدام در جامعه اثر بدی به جای نگذارد.

وی اظهارداشت: ما این ساماندهی را از ۳۰هزار نفر شروع کردیم و تا ۵۰هزار نفر و سپس ۱۰۰هزار و ۲۰۰هزار نفر نیز پیش رفتیم، همچنین کنار آن نظام اعتراض به حذف یارانه را طراحی و اجرا کردیم.

ربیعی خاطرنشان کرد: قصد خبری کردن این موضوع را نداشتیم اما یکی از نشریات خبری زد و مجبور به موضع گیری ضعیفی شدیم. من شخصا در مرکز اعتراض به اعتراضات مردم رسیدگی کردم و دیدم کسی که ماشین ۱۷۰میلیونی داشت، از حذف یارانه خود معترض بود و می‌گفت این یارانه حق من است.

وزیر کار از حذف یارانه پُردرآمدها به صورت تدریجی تا تامین ۶هزار میلیارد تومان کسری بودجه امسال خبر داد. وی افزود: سال گذشته در کاریابی‌ها ۳۰۰هزار شغل به جویندگان کار ارائه شد اما ۱۰۰هزار نفر شغل‌های ارائه شده را نپذیرفتند و دو میلیون شغل هم در کشور داریم که فقط اتباع خارجی می‌پذیرند آنها را انجام دهند که اینها نشان دهنده ضعف فرهنگ کار و کارگری در جامعه است.

مکارم: توزیع یارانه از اول اشتباه بود

در این دیدار همچنین آیت‌الله مکارم با اشاره به طرح هدفمندی یارانه‌ها تصریح‌ کرد: توزیع یارانه از روز اول اشتباه بزرگی بود که انجام شد.

وی افزود: دولت گذشته شعارهای روزمره را معیار قرار داد و آینده را به خطر انداخت و اصولا کار بدی کردند.

آیت‌الله مکارم شیرازی اضافه کرد: البته گرفتن چیزی که به مردم داده شود٬ سخت خواهد بود. قطع یارانه برخی افراد کار کار راحتی نیست و قطعا عوارضی دارد و بالاخره باید این موضوع حل شود. دلیلی ندارد که ۷۰میلیون ایرانی که فقیر و غنی هستند٬ یارانه بگیرند٬ و اصلا گرفتن یارانه به این صورت اشکال دارد. بیت‌المال مال نیازمندان است و حل معضل توزیع یارانه‌ها شجاعت می‌خواهد.

آیت‌الله مکارم شیرازی تاکید کرد: بالاخره باید این مشکل امروز یا فردا حل شود و ما معتقدیم حدود ۵۰درصد مردم قطعا به یارانه نیازی ندارند.

وی گفت: قطعا اگر خلوص نیت در کار شما باشد٬ مشکلی هم ایجاد نخواهد شد و باز هم می‌گویم هر کار مهمی بالاخره عوارضی دارد. این کار مهم قطع یارانه افراد ثروتمندان را انجام دهید تا انشاالله آیندگان به شما درود بفرستند و مطمئن باشید اجر الهی نصیبتان خواهد شد. وی اضافه کرد: این طور یارانه دادن دلیل عقب‌ماندگی کشور است و امیدواریم برطرف شود.

جوادی آملی: جامعه را نمی توان با مزدوری اداره کرد

آیت الله عبدالله جوادی آملی از مراجع تقلید هم در دیدار وزیر کار با بیان اینکه با یارانه نمی شود کشور را اداره کرد بلکه باید تولید را تقویت کرد تا جامعه کریمانه اداره شود و به بیراهه نرود.

وی افزود: بجای تقویت تولید در کشور مشغول تربیت پشت میز نشین هستیم در حالی که کشور ایران با امکانات و منابع فراوان ظرفیت زیادی برای ترقی و رشد دارد.

آیت الله جوادی آملی گفت: جامعه را نمی توان با مزدوری و بر اساس شیوه کمیته امداد اداره کرد چرا که با کرامت انسانی سازگار نیست.

وی با بیان اینکه پیامبر اعظم(ص) دست کارگر را بوسید و نه دست مزدور را افزود: خداوند به انسان کرامت عطا کرده و وظیفه انسان این است که در کلاس درس اکرم بنشیند.

آیت الله جوادی آملی گفت: بانک ها باید به کمک تولید و کارآفرینی آمده و از ربا بیرون بیایند و بدانند که مرگ انسان آخر خط او نیست بلکه این انسان است که مرگ را میمیراند.

وی گفت: کشور ایران یک صدم جمعیت دنیا را دارد اما ۱۰ درصد منابع را در اختیار دارد و اینکه تاکنون در مسائل اقتصادی موفق نبودیم نشانه ضعف ماست.

آیت الله جوادی آملی با انتقاد از گرانی در کشور گفت: کشور ما نباید اختلاس و تبعیض داشته باشد چرا که گرانی و سختی معیشت با دینداری نسبتی ندارد و اگر بین نان و ملت فاصله بیفتد دینداری سخت می شود.

  • دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است.
  • افزودن دیدگاه


JahanEghtesadNewsPaper

جستجو


  |