دوشنبه 08 خرداد، 1402

کدخبر: 9561 16:22:17 1393-11-05
رییس جمهوری:  تنش بین کشورهای همسایه به ضرر ثبات منطقه است

رییس جمهوری: تنش بین کشورهای همسایه به ضرر ثبات منطقه است

دسته‌بندی: بدون دسته‌بندی
رییس جمهوری:  تنش بین کشورهای همسایه به ضرر ثبات منطقه است

رییس جمهوری: تنش بین کشورهای همسایه به ضرر ثبات منطقه است

دسته‌بندی: بدون دسته‌بندی

رییس جمهوری در دیدار رییس مجلس گرجستان با بیان این که وجود تنش بین کشورهای همسایه به ضرر همه و ثبات و امنیت منطقه است، گفت: راه برقراری صلح و ثبات این است که همه به مرزهای جغرافیایی دیگر احترام گذاشته و چنانچه مشکلی وجود دارد آن را از طریق گفت وگو، حل و فصل کنند

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، حجت الاسلام و المسلمین «حسن روحانی» روز یکشنبه در دیدار «داویت اوساپا شویلی» رییس مجلس گرجستان، گفت: جمهوری اسلامی ایران خواهان روابط نزدیک تر بین دو کشور است و این سفر می تواند نقطه عطف و آغاز خوبی برای ایجاد تحرک در روابط تهران – تفلیس باشد.

رییس جمهوری با اشاره به روابط تاریخی و اشتراکات فرهنگی ایران و گرجستان،فعال کردن تمام ظرفیت های موجود بین دو کشور را به منظور ایجاد تحرک و شتاب در مناسبات و همکاری های تهران و تفلیس ضروری دانست.

روحانی اظهارکرد: به رغم ظرفیت ها و امکانات گسترده ایران و گرجستان،روابط اقتصادی دو کشور محدود بوده و باید با تشویق بخش خصوصی به سرمایه گذاری های مشترک و تقویت فعالیت اتاق های بازرگانی، مناسبات و همکاری های خود را در همه زمینه ها بیش از پیش گسترش دهیم.

رییس جمهوری، حوزه انرژی را یکی از زمینه های مناسب برای همکاری های گسترده بین دو کشور دانست و گفت: گرجستان می تواند یکی از راه های صادرات گاز ایران به اروپا باشد و از سوی دیگر کریدور شمال به جنوب و مسیر خط آهن جمهوری اسلامی ایران، می تواند بنادر گرجستان را به خلیج فارس و دریای عمان متصل کند.

روحانی گفت: جمهوری اسلامی ایران همچنین آمادگی دارد در زمینه مسایل علمی و فرهنگی، همکاری های خود را با گرجستان گسترش دهد.

رییس جمهوری در ادامه اهمیت همکاری های دو کشور در زمینه مسایل منطقه ای را مورد تاکید قرار داد و گفت: در خصوص مسایل منطقه ای همه باید با یکدیگر همکاری کنیم و راهی جز همکاری برای ایجاد ثبات و امنیت وجود ندارد.

روحانی با بیان اینکه وجود تنش بین کشورهای همسایه به ضرر همه و ثبات و امنیت منطقه است، تصریح کرد: راه برقراری صلح و ثبات این است که همه به مرزهای جغرافیایی دیگر احترام گذاشته و چنانچه مشکلی وجود دارد آن را از طریق گفت وگو، حل و فصل کنند.

**نمی توان ادعای احترام به ملتی داشت اما به فرهنگ و دین آن ها بی احترامی کرد

رییس جمهوری همچنین با تاکید بر این که باید بین ادیان، فرهنگ ها و تفکرات مختلف هم ارتباط دوستانه و نزدیکی وجود داشته باشد، اظهارداشت: معتقدیم که باید به همه پیامبران الهی و ادیان آسمانی احترام گذاشت.

روحانی اضافه کرد: همه باید به فرهنگ های یکدیگر نیز احترام بگذارند، نمی شود ادعای احترام به ملتی داشت، اما به فرهنگ و دین آن ملت بی احترامی کرد.

رییس جمهوری تصریح کرد: همه باید دست به دست یکدیگر داده و با افراط گرایی، خشونت و تروریسم مقابله کنیم.

دکتر روحانی ارتباط نزدیک پارلمان ها را در توسعه روابط ایران و گرجستان بسیار مؤثر دانست و گفت: دولت از رفت و آمد و روابط نزدیک پارلمان های دو کشور حمایت می کند.

  • دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است.
  • افزودن دیدگاه


JahanEghtesadNewsPaper

جستجو


  |